Позавчора прем’єр-міністр Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган утретє поспіль очолив Партію справедливості та розвитку (ПСР). Це сталося в Анкарі на четвертому з’їзді партії з проісламськими поглядами, створеної 2001 року, яка постійно з тих пір виграє парламентські вибори. Згідно зі статутом партії її представники не можуть балотуватися більше трьох разів поспіль у депутати парламенту, а лідер ПСР — очолювати її.
Багато аналітиків вважають, що з’їзд ПСР, що відбувся, відкрив Ердогану шлях для обрання новим президентом Туреччини, вибори якого відбудуться 2014 року. Треба зауважити, що відповідно до внесених до конституції змін президент обиратиметься в ході прямих виборів населення.
Тому майже тригодинний виступ Ердогана на з’їзді можна розглядати, як старт президентської кампанії. Він визначив завдання очолюваної ним партії в середньостроковій перспективі до 2023 року, коли Туреччина святкуватиме 100-річчя свого утворення; а також до 2071 року.
Ердоган пообіцяв прийняти до 2023 року нову конституцію і відкрити нову сторінку в стосунках із 15-мільйонним курдським населенням і до 100-річчя утворення країни збільшити експорт до 500 млрд дол. Для досягнення цієї мети, додав він, Туреччина продовжуватиме модернізувати себе, відкриваючись зовнішньому світу і розширюючи свій вплив.
«Ми називаємо себе консервативними демократами. Ми зосередили увагу на змінах основних прав і свобод. Така політика вийшла за межі наших кордонів і стала прикладом для всіх мусульманських країн», — так прем’єр охарактеризував ідеологію своєї партії.
Торкаючись зовнішньої політики, глава турецького уряду висловився за швидке врегулювання сирійської кризи, закликаючи членів РБ ООН — РФ і КНР — переглянути свою позицію щодо режиму Башара Асада в Сирії. «Історія не пробачить тим, хто стоїть на стороні режиму пригноблення», — заявив Ердоган.
«День» попросив старшого наукового співробітника Інституту світової економіки та міжнародних відносин НАН України Павла ВАРБАНЦЯ прокоментувати з’їзд ПСР і побоювання багатьох експертів щодо загрози авторитаризму в зв’язку з посиленням влади в руках Ердогана.
— На з’їзді не сталося нічого незвичайного. У партії Ердогана є програма розвитку до 2023 року. І вона це оповістила на попередніх парламентських виборах.
Ердоган — в певній мірі культова особа в Туреччині. Можна сказати, що через якийсь час він може стати другим Ататюрком. Він має великий авторитет не лише в Туреччині, але і за межами країни, в арабському світі. Що стосується звинувачень Ердогана в авторитаризмі. Туреччина — східна країна, у неї східний менталітет. Тому існують такі поняття як східна деспотія, східна форма влади, які передбачають сильні інститути в державі. Зараз ми можемо бачити тенденції до посилення особистої влади Ердогана, до того, щоб був такий центр влади, як свого часу у військових. Завдяки політиці партії Ердогана військові відсунуті від політичної сфери. Майбутнє покаже, чи буде він, ураховуючи зміни в Конституції, йти на кроки щодо зміцнення авторитаризму, коли йому не можна буде обиратися. Думаю, що Ердоган буде ще довгий час фігурою номер один на політичному полі Туреччини.
Що стосується згортання демократії, цього не буде, тому що одна з основних центральних ідей турецької ідеології помірного ісламу — це ісламська демократія, з урахуванням місцевої специфіки.