Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Придністровська інтрига

Про роль російського чинника на виборах у ПМР
13 грудня, 2011 - 00:00
ФОТО З САЙТА FOCUS-FEN.NET

Досить несподіваного повороту набувають вибори президента в Придністров’ї. Ще в неділю результати exit polls свідчили про перемогу нинішнього лідера невизнаної Придністровської Молдовської Республіки Ігоря Смирнова. Згідно з опитуваннями, він набирав 47,38 відсотка голосів. На другому місці був колишній спікер придністровського парламенту Євген Шевчук з 23,21 відсотка. Нинішній спікер парламенту Анатолій Камінський набрав 22,6 відсотка голосів. Але вчора все різко змінилося. Після обробки 95 відсотків виборчих протоколів стало відомо, що Смирнова, який неподільно правив у цій республіці, підтримує лише 25 відсотків виборців. І такий результат забезпечував йому третє місце в боротьбі за президентське крісло. А його конкуренти Шевчук і Камінський набирають відповідно 39,1 і 27,7 відсотка голосів.

Чинний глава Придністров’я вирішив не визнавати своєї поразки. Він зажадав визнати президентські вибори, які пройшли 11 грудня, недійсними. Зараз ЦВК невизнаної республіки розглядає скаргу Смирнова. При цьому представник ЦВК додав, що жоден із кандидатів не набрав достатньої кількості голосів для перемоги в першому турі.

Варто відзначити, що всього до ЦВК надійшло 27 скарг від кандидатів на посаду президента і рядових виборців. Щодо них уже було прийнято ухвали. Про результати розгляду скарги Смирнова стане відомо на засіданні 14 грудня.

Схоже, що війна компроматів, яка вибухнула під час передвиборної кампанії, дала свої результати (нагадаємо, що сина Ігоря Смирнова звинуватили в розкраданні великої суми коштів, виділених Росією для придністровських пенсіонерів).

Якщо ЦВК визнає результати першого туру, то можна буде точно сказати, що російський чинник зіграв певну роль у Придністров’ї. І Кремль таки реалізував частину свого плану щодо усунення Смирнова, який, дійсно, набрид усім. Але постає ще питання: чи вдасться Москві закріпити свою людину на місці глави Придністров’я? Колишній спікер Шевчук у першому турі значно випереджав ставленика Кремля. І, скоріше за все, саме його в другому турі підтримають прибічники Смирнова. Залишається лише дочекатися другого туру, і тоді вже точно можна буде зробити висновки, чи дійсно Москва керує виборами в інших, хай і невизнаних, республіках. Прецедент у Південній Осетії показав, що місцеве населення не підтримало ставленика Москви. І подібне може повторитися в Придністров’ї.

ДУМКИ ЕКСПЕРТIВ

Ауреліу КОРНЕСКУ, головний редактор Jurnal, Кишинів

— Кишинів вважає вибори нелегітимними. Але головна інтрига — це боротьба між ставлеником Кремля, спікером парламенту Анатолієм Камінським, і нинішнім лідером невизнаної республіки Ігорем Смирновим, який перебуває в опалі Москви.

Чи буде скасовано вибори або, точніше, результати першого туру? Це залежить від того, чи прислухається ЦВК до претензій Смирнова і вирішить, що порушення могли вплинути на результати голосування. Можливо й те, що ЦВК призначить другий тур. Але наразі незрозуміло, хто братиме участь у другому турі. Оскільки невідомий остаточний результат голосування.

Найбільш неприйнятним для Кишинева є нинішній глава Придністров’я Ігор Смирнов, який дуже категоричний у своїй позиції та непримиренний. Останні роки показали, що з ним неможливо вести переговори. З іншими двома кандидатами можна буде домовитися. Позиції Шевчука та Камінського невідомі, але вони, в порівнянні зі Смирновим, є найменшим злом.

Леонід ТКАЧУК, голова Товариства українців Придністров’я:

На виборах, незрозуміло чому, були великі додаткові списки. Є скарги. Неофіційно, як казали спостерігачі: 42% у Шевчука, 28% у Камінського і 26%— у Смірнова. Між ними є невелика різниця якраз за тих додаткових списків. Я на 100% можу сказати, що українська громада не голосувала за Камінського. Ніколи не було такого тиску з боку Росії. Напередодні виборів приїхала велика команда з РФ: голови комітетів держдуми, їх заступники, військові. Але якщо в Білорусі Росія лише фільм показувала про Лукашенка-«хрещеного» батька, а в Осетії просувала свою кандидатуру, то в нас і фільми показували, і кандидатуру просували, і ще й «десант» приїхав. Українці цього не сприймають. Тому зрозуміло, чому кандидатура Камінського набрала стільки голосів. А от інший кандидат — екс-спікер Євген Шевчук, який не був втягнутий у щось і якого не підтримувала Росія, набрав велику кількість голосів. Проте йому не вистачило кількох відсотків для перемоги в першому турі. Та це все одно свідчить про його високий авторитет і довіру народу.

Сергій ПИРОЖКОВ, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Молдові:

— Результатів виборів немає. І офіційних повідомлень — теж. Центральна виборча комісія перенесла оголошення результатів на середу. Це свідчить про те, що там ситуація неоднозначна й непроста. Крім того, вони збільшили електоральну базу на чотири відсотки, тобто підвищили явку виборців із 56 до 60 відсотків. Це теж спонукає до певних роздумів щодо використання цих чотирьох відсотків. І третє. Все сходиться до того, що може бути другий тур виборів. Але поки що незрозуміло, хто вийде в цей другий тур із трьох кандидатів, які зараз найбільше набрали голосів.

— Скажіть, будь ласка, чи спрацювала на цих виборах спроба Росії не дозволити нинішньому лідеру невизнаної Придністровської Республіки переобратися на черговий термін?

— Безумовно, вплинула. Москва дуже активно задіяла засоби масової інформації. Восьмого числа ввечері російський канал НТВ транслював фільм проти Смирнова. Окрім того, там використовувались впливи через ЗМІ. Тому це певним чином впливало на результати голосування.

— А хто ж тоді найбільш проросійський кандидат у Придністров’ї — Шевчук чи Камінський?

— Росія офіційно підтримувала, причому публічно, й цього не приховувала, — спікера парламенту Камінського.

— А для нас хто буде кращий із названих вище трьох претендентів на посаду глави Придністров’я?

— (Сміється.) Для нас це буде той, хто більш-менш легітимно буде обраний на цю посаду. Але ми офіційно цих виборів не визнаємо. Тому — як там народ визначить, так і буде, і ми цю позицію сприймемо.

— Які уроки треба нам, в Україні, винести з виборів у Придністров’ї та, зокрема,ф в Південній Осетії, де Кремль робив ставку на свого кандидата?

— Справді, якщо Росія й впливає, але не завжди цей вплив спрацьовує. Бо й у Південній Осетії виявилось, що переміг не їхній кандидат. Вибори в Молдові показують, що ситуація розвивається не за російським сценарієм. Тому тут важко якось узагальнити.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: