Схоже, нова хвиля тероризму насувається на Росію. Не минуло й двох тижнів відтоді як президент Дмитро Медведєв заявив про плани забезпечити країні «тверду стабільність», як на залізниці стався кровопролитний теракт. Російський пасажирський потяг «Невський експрес», що курсує маршрутом Москва — Санкт-Петербург, унаслідок вибуху зійшов з рейок. За останніми даними МНС Росії, внаслідок аварії загинули 26 людей, 4 зникли безвісти. У лікарнях перебувають 92 людини, 21 з них — у тяжкому стані. Для «Невського експреса» це вже не перше випробування вибухівкою. 13 серпня 2007 року потяг також зійшов з рейок через вибух, тоді обійшлося без жертв. Однак теракти на залізниці тривають. Учора в Дагестані на маршруті пасажирського потяга №374 Тюмень — Баку спрацював вибуховий пристрій, повідомляє Інтерфакс. За попередніми відомостями, жертв і потерпілих немає.
Вибухи житлових будинків у Буйнакську, Москві у Волгодонську у вересні 1999 року, захоплення театрального центру на Дубровці в жовтні 2002, теракт у школі №1 у Беслані — здавалося, що все це в минулому. На думку російських оглядачів, з одного боку, можна вважати, що підосновою для відродження побутового насильства й політичного екстремізму стало різке падіння економіки країни та зростання безробіття. З другого боку, проблема, звісно, й у владі, яка, позбавивши громадянських прав, виявилася нездатною забезпечити російському суспільству безпеку. Хоч би як там було, у п’ятничного теракту тепер з’явилося обличчя. Як повідомляє Газета.Ru, один з функціонерів російського Руху проти нелегальної імміграції опублікував у своєму блозі заяву, зроблену від імені російського націоналістичного угруповання «Combat 18». «Ми, бойова автономна група «Combat 18», беремо на себе відповідальність за підрив «Невського експресу». Далі — більше! Час настав. Ми заявляємо, що війна торкнеться кожного обивателя, в цій війні немає байдужих і немає невинних жертв, є лише наші прихильники й наші вороги», — підкреслив неонацист. Угруповання «Combat-18» пропагує боротьбу з будь-яким «поліцейським» або «військовим» режимом, тиском спецслужб терористичними методами.
Якщо в Росії відроджується терористична ситуація 90-х років, залишається питання, чи торкнеться це сусідньої України? У ситуації з нещасним «Невським експресом» з’ясувалося, що під час аварії постраждав один громадянин України, Кирило Верич, 1971 року народження, якого госпіталізували до центральної районної лікарні міста Боровичі.
У той час як на телеекранах президент Росії Дмитро Медведєв заявив росіянам про необхідність «уникнути хаосу», західна преса висловила припущення, що підрив «Невського експреса» доводить неспроможність російської влади тримати ситуацію під контролем. Французька Le Figaro, посилаючись на експертів, доходить висновку, що «ситуація на Кавказі відтепер виходить з-під контролю російської влади». На думку британської The Independent, те, що сталося, може викликати вкрай негативні наслідки. По-перше, теракт одночасно укріпить у росіянах «національну гордість, національну солідарність і національну параною», пише газета, «в результаті Росія стане ще йоржистішою, з нею буде ще важче мати справу». По-друге, розгориться тліюча ворожнеча між росіянами й уродженцями Кавказу та Середньої Азії. «У період значного економічного спаду й гострої конкуренції за робочі місця великою є спокуса шукати цапів-відбувайлів», — пояснює газета.
Зважаючи на те, що у сусідній державі за кілька днів сталося два теракти поспіль, «День» вирішив звернутися до першого заступника голови Служби безпеки України, керівника Антитерористичного центру при СБУ Валерія ХОРОШКОВСЬКОГО і запитати, чи існує в Україні загроза терористичних актів і що робиться для їхнього запобігання?
— На жаль, теракти відбуваються у багатьох державах світу. При цьому частіше навіть без якогось особливого приводу. На сьогодні Україна не належить до країн із підвищеною загрозою терактів. Головне у справі боротьби з нею — мати чітку оперативну інформацію, оскільки жоден теракт не проходить без планування. Антитерористичний центр при СБУ налагодив чітку і жорстку систему збору інформації, навіть за умов фактичної відсутності фінансування. Це дає нам можливість говорити про високу захищеність держави та українців від терористичних загроз.