«Нова лінія поділу розріже саме серце Європи. Вона складатиметься з дротяних огорож, багатотисячних загонів сильних прикордонників і мережі спостережних веж, які простягатимуться аж на 745 миль — від Карпатських гір з півдня Польщі до Балтики на півночі. Перехід через цю розподільчу лінію здійснюватиметься через візи. Цього разу нічого не вдієш з росіянами, наляканими спогляданням своєї «системи» та радянського бар’єру подвійних дротяних огорож. І зовсім не східна імперія тримає збіднілі східноєвропейські держави у васальському підданстві до себе, їх просто викинув геть західний ринок. Цією лінією є так звана залізна завіса. Прагнення до вимог ужорсточити контроль на кордоні йде від Берліна, Парижа та Лондона: Польщу запрошують вступити в європейський клуб, проте це запрошення не стосується мільйонів росіян, білорусів, литовців та українців, які живуть у сусідніх з Польщею країнах. Польський міністр закордонних справ Радек Сікорський звернув увагу на одну з причин краху комунізму в Східній Європі, коли стало можливим подорожувати до інших країн. «Не тільки до Болгарії, але й до Берліна, Відня, Швеції та Лондона. Мільйони поляків збагнули, що спрацювала демократія вільного ринку. Цього ж ми хочемо побачити і в Білорусі та Україні», — додав він. «Поляки та українці — два народи, які досягають чимало успіху у двосторонній співпраці. Зараз же ми заявили про бажання бути хорошими європейцями, і як ціну нашого вступу до ЄС доведеться зробити більш складним перетин кордону. Але чого ми прагнемо? Задовольнити ринок Західної Європи», — підкреслив Сікорський».
«Гардіан», 30 листопада
«Скільки держав складатимуть врешті-решт Євпропейський Союз, виходячи з сьогоднішнього розуміння його статусу,не можна сказати напевне. Згідно з договором, членом ЄС може стати будь-яка європейська країна, яка визнає основні положення цього документa. Природного кордону на сході у Європейського Союзу немає. І відмовити Україні та Росії у їхній приналежності до європейських країн не можна. Отже, поки що невідомо, де одного дня закінчуватиметься Європа. Демократична й економічно сильна Росія за умовтісніших відносин з ЄС могла б стати цінним партнером і без членства в ньому. Так само як Україна і Туреччина. Але у будь-якому разі Євросоюз має чіткіше визначити перспективи щодо цих країн, навіть якщо питання надання їм статусу кандидатів зовсім не стоїть на порядку денному. Але, з іншого боку, хто може зараз сказати, як виглядатиме Європейський Союз через п’ятдесят років».
«Франкфуртер Рундшау», 28 листопада
«Європейський Банк з реконструкції та розвитку, схоже, ухвалить надання Україні спірних $215 млн. на добудову двох атомних реакторів, повідомили представники ЄБРР в понеділок. Згідно з планами 23 країни-акціонери, представники яких входять до ради директорів, ухвалять це рішення 7 грудня. Проте питання, наскільки виконані Україною передумови для отримання цієї позики і чи виплачувати ці гроші, стоятиме на порядку денному до наступного року. Україна наполягає, що їй обіцяли гроші в обмін на закриття нею Чорнобилсьької станції 15 грудня».
«Файненшл Таймс», 28 листопада