«Вчора прем’єр-міністр РФ Михайло Касьянов дав доручення ряду російських підприємств терміново налагодити в Росії виробництво труб великого діаметра, необхідних для ремонту і будівництва газопроводів. За даними «Сегодня», труби вищезазначеного діаметра будуть використані в тому числі і для будівництва нового «політичного газопроводу» — в обхід території України. Іншими словами, вчора російське керівництво від загроз перейшло до конкретних дій. Якщо ще вчора у Києві всі заяви Москви на цю тему сприймалися як нешкідливі політичні демарші, то вже сьогодні Україна буде здригатися від кожного слова «труба», вимовленого в російському Білому домi. Нове виробництво вирішено створювати на базі Ніжньотагільського металургійного комбінату (НТМК). Прем’єр доручив керівництву підприємства в триденний термін направити в «Газпром» пропозиції про об’єми, номенклатуру, стандарти і цінові умови проекту організації виробництва майбутнього ВАТ «Завод з виробництва труб великого діаметра» на період до 2010 року».
«Сегодня», 9 вересня
«Запланована заява Верховної Ради у зв’язку з ескалацією напруженості у російсько-українських відносинах (за десять пострадянських років український парламент вже втретє виступає з такими заявами) приречена стати каталізатором політики пошуку ворогів, посилення позицій націоналістів в обох країнах. Причина в одному — у надмірній ідеологізації аналізу російсько-українських міждержавних відносин, що робиться українськими депутатами. Зміст цього документа переконує, що його готували не реалісти-прагматики, а екс-президент Леонід Кравчук, в минулому секретар ЦК Компартії України з ідеології, а сьогодні один з лідерів правої більшості в парламенті. Ймовірно, прагнення української еліти напередодні зими перекласти всі біди з хворої голови на здорову цілком тактично виправдані, однак почуття самозбереження могло б диктувати абсолютно інші підходи для аналізу кризи у відносинах Києва і Москви. Адже багато які експерти в світі називають Україну «падаючою країною». Розвиток російсько-українських міждержавних відносин вимагає глибокого наукового опрацювання і, передусім, зусиль самих законодавців, а їм якраз нема чим хвалитися. Поки ж російські і українські депутати грають між собою в шахи та у футбол».
«Независимая газета», 14 вересня
«Американський Сенат ухвалив кандидатури 13 послів, яких номіну вала адміністрація Клінтона. Серед новопризначених послів, професійних дипломатів — Карлос Паскуаль, який представлятиме інтереси США в Україні. Зміни послів відбулися й в Білорусі, Азербайджані та Узбекистані».
«Вашингтон пост», 11 вересня
«Голова британської філії «Трасперенсі інтеренешнл» Лоренс Кокрофт заявив, що майже $150 млрд. у вигляді зовнішньої допомоги отримали країни, які вважаються найбільш корумпованими у світі. Україна разом із Азербайджаном слідують за Югославією і Нігерією. Остання є найкорумпованішою країною у світі. Відмивання грошей досягло колосальних розмірів у Ізраїлі через зростання організованої злочинності після розпаду Радянського Союзу».
«Гардіан», 15 вересня
Підготував Микола СІРУК, «День»