Захист демократії як головне завдання ЄС і об’єднуюча народи місія має бути нашою головною турботою як усередині країни, так і за її межами.
Заохочення демократії треба захищати насамперед як принцип вибору, і не відмовлятися від нього, навіть якщо це дратує недемократичні суспільства. Тому демократичне оточення ЄС (у тому числі — Литви) є нашим першим завданням з позиції оборони загальної безпеки.
Послідовний розвиток простору демократичної європеїзації — доброзичливий погляд на Східне партнерство — має бути природним пріоритетом і суттю існування ЄС. Литва дотримується цієї лінії.
Якщо говорити про незалежну політику ЄС, необхідно краще розуміти і політично тверезо оцінювати відмову від «газової влади» та колективний опір будь-яким зусиллям замінити ЄС на «Газпром-Союз» і відкинути справедливу торгівлю.
Підготовка, у тому числі військова, багато важить при спротиві будь-якій вірі небезпечних божевільних у силу, насильство та ненависть. Тому євроатлантична солідарність залишається фундаментальною і основною необхідністю.
Нехай Литва зі своїм досвідом мирного звільнення почне створювати європейський фронт ідеології антиненависті. Ця справа важлива навіть у світовому масштабі. Литва служить захисту миру і фундаменту гуманістичного, не заснованого на ненависті виховання.
Необхідно зрозуміти і дискутувати про конкретні джерела небезпеки та агресії. Конкретно:
1) про менталітет нового експансіонізму і прагнення керувати всіма колишніми колоніями навіть у Європі;
2) про ідеологію ворожості відносно демократичного оточення та її структур, таких як ЄС і НАТО;
3) про перетворення «недемократій» на антидемократії і наявність та зростання тенденцій нового тоталітаризму. Тривогу викликають такі тенденції не лише в радикальному ісламі, але й у Росії, де будь-яка опозиція вважається ворожою. Тому форми співпраці між ЄС і Росією треба використовувати для пом’якшення цих тенденцій, аби уникнути погіршення стосунків.
Delfi.lt, 07 серпня 2013.
Вітаутас ЛАНДСБЕРГІС, член Європейського парламенту, литовський політик, громадський діяч