Сьогодні в Санкт-Петербурзі відкривається XV Міжнародний економічний форум, на якому російські лідери знову спробують переконати іноземних підприємців здійснювати масивні інвестиції. Напередодні у впливових західних виданнях: Le Figaro, The Wall Street Journal, The Frankfurter Allgemeine Zeitung — вийшло інтерв’ю з відомим російським політичним в’язнем екс-главою ЮКОСа Михайлом ХОДОРКОВСЬКИМ (повний текст інтерв’ю на сайті http://khodorkovsky.ru), де він, зокрема сказав:
«Прийнявши Росію в «Групу восьми», інші 7 країн-членів мають моральний обов’язок наполягати на тому, аби Росія поважала загальні цінності. Сьогодні у Росії відсутні вільні вибори, свобода висловлювання думки і верховенство закону. У результаті, російське керівництво отримує пропуск до клубу без будь-яких обов’язків і зобов’язань. Головна помилка деяких людей на Заході полягає в тому, що вони вважають у відносинах з Росією «реальною політикою» відмову від обстоювання євроатлантичних цінностей демократії, прав власності і верховенства закону. Такі люди не думають про можливість тяжких наслідків або сподіваються передати відповідальність за проблеми майбутнім поколінням. Проте Росія — дуже впливовий гравець на європейському континенті, а європейський «прагматизм» серйозно впливає на психологічну атмосферу в нашій країні.
За відсутність єдиної лідерської позиції в російському питанні, за нинішню інертність у галузі прав людини, зумовлену інертністю у галузі енергетики, і не лише нею, скоро доведеться дорого заплатити. У прямому і у переносному розумінні. І Росії, й решті Європи.
«Реальна політика», що така дорога Заходу, має бути, за визначенням, реалістичною! Цей процес не повинен сприйматися як заохочення антидемократичних кроків для російського керівництва. Потрібно розуміти, що уряд, який перебуває при владі, використовуватиме це для виправдання своїх дій усередині Росії, для їх легітимізації. У Вашингтоні або в Парижі всі знають — і досить перечитати Wikileaks, аби в цьому переконатися, — хто є найбільш корумпованими російськими керівниками, тими, хто зводить реформістські амбіції президента Медвєдєва до порушених обіцянок».