Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Про що домовляються Янукович та Путін?

Чи відстоїть Україна власне бачення співпраці з Митним союзом
5 березня, 2013 - 11:49

Вчорашня зустріч президентів України та Росії Віктора Януковича та Володимира Путіна у резиденції російського лідера в Завидово розпочалась у форматі «без галстуків». При цьому, як повідомляє Інтерфакс-Україна, господар зазначив, що дуже радий бачити українського колегу. Хоча мабуть він у даному випадку дещо кривив душею, тому що їхня зустріч планувалась ще на 18 грудня. Більше того, як стверджують джерела, за її результатами очікувалось підписання угод про приєднання України до Митного Союзу. Але тоді несподівано візит було скасовано і російська сторона пояснила — через неготовність деяких документів. Насправді, як розповіли «Дню» джерела в Брюсселі, це сталося через телефонну розмову між президентом Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу та українським лідером, яка відбулася 15 грудня. Тоді сторони домовилися про саміт ЄС-Україна на 25 лютого — якраз на третю річницю інавгурації Віктора Януковича.

І тепер після Брюссельского саміту в українського президента, як відзначають зарубіжні видання, більш сильна позиція на переговорах з Росією, яка починаючи з 2010 року підштовхує нашу країни до вступу в Митний Союз. Януковичу вдалося зняти напругу у відносинах з ЄС і за умови виконання відчутного прогресу і вжиття рішучих кроків реалізації реформ підписати Угоду про асоціацію з Євросоюзом. І якщо раніше Україна перебувала в тисках між двома гравцями ЄС і Росією, то тепер на одному напрямку з’явилась світло в кінці тунелю.

Президент раніше говорив, що з Митним союзом можливий формат співпраці «3+1» і під час початку переговорів з російським лідером повторив теж саме. «Сам формат роботи з МС повинен визначатися на чотиристоронніх переговорах», — цитує президента «Інтерфакс-Україна». Водночас Янукович зазначив, що в Україні розуміють, що Росія відіграє ключову роль в ТЗ. Тому, — підкреслив він, — на даному етапі Україна веде переговори поки тільки з Росією.

Окрім того, Янукович сказав, що українська сторона на сьогоднішній день, практично, до жодного документу МС Україна не приєдналася, але зацікавлена в тому, щоб розглянути ці документи. На його думку, зараз йде більше політичний, ніж економічний процес.

Зі свого боку російський президент погодився з тим, що це питання, по суті, політичне. «Це політичний вибір самої України. І ми, безумовно, будемо ставитися з повагою, до будь-якого (вибору)», — сказав він. Крім того, Путін зазначив, що за оцінками експертів, в тому числі українських, зростання ВВП України в разі інтеграції в ТС складе від 1,5 до 6,5% «в залежності від глибини інтеграції».

На момент підготовки номеру не було відомо чим закінчилися переговори президентів України та Росії у форматі «тет-а-тет». Очікувалось, що вони обговорять низку актуальних питань двостороннього співробітництва, у тому числі газове питання. Тим не менше перед цією зустріччю Янукович висловив упевненість, що газові переговори «просунуться вперед». Нам залишається почекати конкретних результатів і тоді можна буде сказати, як чи наскільки допоміг президенту України саміт у Брюсселі і переговори з європейськими лідерами відстояти національні інтереси нашої держави на переговорах з північним сусідом.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: