Сьогодні в Києві розпочнеться Міжнародна конференція на тему «Врегулювання «заморожених» конфліктів у контексті безпеки та стабільності Чорноморського регіону» в рамках Київського безпекового форуму. Організаторами конференції виступають Інститут зовнішньої політики Дипломатичної академії при МЗС України, Фонд «Відкрий Україну» та Центр миру, конверсії та зовнішньої політики. За словами заступника міністра закордонних справ України Андрія Веселовського, Київський безпековий форум — це постійна діюча дипломатична форма роботи, яку планується проводити раз на рік. У Форумі візьмуть участь міністр закордонних справ України Арсеній Яценюк та закордонні гості, зокрема: Девід Креймер, заступник Державного секретаря США; Пітер Семнебі, cпеціальний представник ЄС з Південного Кавказу; Калман Міжеї, cпеціальний представник ЄС з Молдови; Леонідас Крізантопулос, Генеральний секретар ОЧЕС; Васіле Шова, міністр реінтеграції Молдови; Валерій Чечелашвілі, Генеральний секретар ГУАМ.
Виступаючи на брифінгу в МЗС перед журналістами, замміністра наголосив, що тема врегулювання «заморожених» конфліктів є дуже важливою для України і ця конференція фактично стане першою спробою обговорення конфліктів в Придністров’ї, Абхазії, Південній Осетії і Нагірному Карабасі на такому міжнародному рівні.
Веселовський не бачить доцільності пов’язувати замороженні конфлікти, які виникли на пострадянському просторі давно, до проблеми Косово. За його словами, кожен конфлікт має свою специфіку і говорити про те, що ситуація, скажімо в Абхазії, залежить від того, яке буде прийнято рішення по Косово, не відповідає дійсності. Конфлікт навколо Абхазії має свій історичний вимір і можливість його вирішення полягає в діалозі, який ведуть міжнародні організації, а також керівництво Грузії з абхазьким керівництвом. «Розмови про те, що Косово прецедент є пропагандистським заходом, а не реальним фактором. І якби подібні речі були прецедентами, то всі конфлікти і війни вирішувались би за якимось прецедентом. Такого немає» — підкреслив замміністра. За його словами, в кожному випадку сторони конфлікту проходять свій власний шлях розв’язання проблеми.
Відповідаючи на питання кореспондента «Дня», які нові пропозиції щодо розв’язання «заморожених» конфліктів може оприлюднити Україна на цій конференції, пан Веселовський зазначив наступне: «Звичайно, я не можу говорити, які ідеї чи пропозиції оприлюднять міністр закордонних справ, українські експерти. Справа в іншому, сторонам усіх названих вище конфліктів багаторазово пропонувались ті чи інші варіанти виходу. Але подібні ситуації вирішуються взаємними змінами позицій, а не новими пропозиціями». Замміністра зауважив, якщо раніше при вирішенні цих конфліктів нехтували економічними аспектами, то останнім часом на цей чинник звертається все більше уваги. Зокрема, нагадав Веселовський, у Придністровському конфлікті став застосовуватися економічний аспект, як запорука того, що від реінтеграції виграють обидві сторони конфлікту. Тому що від міжнародних організацій, країн регіону вони отримують серйозну економічну підтримку, яка компенсує ті втрати, які зараз зазнають конфліктуючі сторони від сепаратизму.
Як в українських експертних колах оцінюють ініціативу українського МЗС щодо проведення конференції в рамках київського безпекового форуму? Якою є роль України у врегулюванні заморожених конфліктів і що нового може запропонувати наша країна у цьому питанні?
КОМЕНТАР
Валерій ЧАЛИЙ , заступник генерального директора Центру Разумкова:
— Проведення Міжнародної конференції такого роду, справді, є один з перших заходів Київського безпекового форуму, проініційованого українським МЗС за підтримки неурядових організацій, як з України, так і з інших країн регіону. Метою форуму є розширення рамок діалогу з питань безпеки і врегулювання конфліктів як елементу регіонального співробітництва у сфері безпеки. По суті мова йде про те, щоб об’єднати інтелектуальні зусилля офіційних представників, експертів державного та неурядового секторів і на регулярній основі обговорювати питання регіональної та європейської безпеки.
Тематика першої такої великої конференції визначається спільним інтересом країн регіону. І Україна як країна, яка не стоїть на боці тієї чи іншої групи чи окремих країн по врегулюванні конкретного конфлікту, на мій погляд, може грати роль хорошого арбітра. Враховуючи те, що зараз Україна головує в Організації Чорноморсько-економічного співробітництва, де ця тема є однією з пріоритетних, то логічно поєднання зусиль різних міжнародних організацій, різних країн. Те, що Україна пішла на зустріч в таких питаннях, може зараз дати ефект.
Наші партнери і країни-сусіди в регіоні завжди, дійсно, підкреслювали важливу роль України в урегулюванні конфліктів. Але будемо відвертими наша країна завжди досить обережно активна в діалозі створенні передумов для врегулювання конфліктів. Але намагається дуже зважено підходити до безпосередньої участі своїми силами в урегулюванні конфліктів. Хоча ми не відмовляємося від такої ролі, але розуміємо, що потрібна добра воля всіх сторін конфлікту для того, щоб ця роль була максимально позитивна. Справа в тому, що на сьогодні в деяких «заморожених конфліктах» навколо нашої території є зовнішні чинники впливу, які не так просто подолати. Якщо одна з конфліктующих сторін, зокрема в Придністров’ї, в Абхазії, Осетії спирається на підтримку впливових держав. Тому Україна активна в цьому напрямку, але обережна з точки зору безпосередньої участі в самому конфлікті.
Якщо говорити про можливу роль у майбутньому, то, дійсно, Україна довела, що вона є ефективним учасником миротворчих операцій. У нас є експерти і спеціалісти, які можуть надати відповідну підтримку, не військову. Україна є досить успішною, коли на певній стадії у конфліктах виникає питання політичного арбітражу. У нашої країни є досвід участі і на Балканах, і багатьох точках, де конфлікти були не заморожені, а треба було врегульовувати ситуацію, зокрема в Іраку. Тому з цієї точки зору Україна є однією з максимально досвідчених країн. Крім того, оточуючі нас країни є партнерами в низці міжнародних регіональних організацій. Це ГУАМ, ОБСЄ, де Україна має певні зобов’язання, які вона дуже ефективно виконує. Про це свідчить те, що ці країни з увагою поставились до цього форуму і братимуть у ньому активну участь.