Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Проблеми з іміджем

«Тюремний скандал» може вдарити по авторитету США
10 грудня, 2005 - 00:00
НАЙВІДОМІШОЮ АМЕРИКАНСЬКОЮ В’ЯЗНИЦЕЮ ЗА МЕЖАМИ США Є БАЗА ГУАНТАНАМО НА КУБІ / ФОТО РЕЙТЕР

Загальновідомо, що більшість вагомих скандалів у Америці розпочинається з газетних публікацій. І цього разу уставлений порядок не змінився. У одній із своїх нещодавніх статей газета The Washington Post заявила, що вона володіє інформацією, згідно з якою у розпорядженні ЦРУ перебуває мережа таємних в’язниць у Європі. До цих в’язниць потрапляють ув’язнені, звинувачені у тероризмі та зв’язках з «Аль-Каїдою». За інформацією газети, використання іноземних в’язниць звільняє ЦРУ від необхідності дотримуватися ряду законів, зокрема про неприпустимість катувань при допитах. У статті також стверджується, що ця таємна мережа з’явилася чотири роки тому, відразу після терактів 11 вересня, і на сьогодні подібні в’язниці є принаймні у восьми країнах світу.

Відразу після появи цієї інформації її підтвердила відома правозахисна організація Human Rights Watch. За словами голови її вашингтонського відділу Тома Маліновські, подібні в’язниці, напевне, існують на території Польщі та Румунії.

Про наявність у відомстві ЦРУ таємних в’язниць заявив і колишній директор ЦРУ Стенсфілд Тернер. У своєму інтерв’ю британському телеканалу ITV він не тільки підтвердив сам факт існування в’язниць, а й прямо звинуватив адміністрацію Буша- молодшого у прихильності до використання катувань над ув’язненими. За його словами, одна із подібних в’язниць може бути розташована на американській військовій авіабазі у Румунії.

ООН ТА ЄС ПРОТИ

Реакція з боку учасників міжнародного права не забарилася. Організація Об’єднаних Націй закликала Сполучені Штати Америки дотримуватися заборони на застосування тортур у рамках боротьби з тероризмом. Верховний комісар ООН з прав людини Луїз Арбур підкреслила, що така боротьба не повинна служити виправданням для уникання заборони на застосування тортур.

Жорсткіше відреагувало керівництво Європейського Союзу. Воно заявило, що у випадку, якщо подібна інформація підтвердиться, ЄС буде змушений вжити найбільш суворих заходів стосовно країн-учасниць співдружності, на території яких будуть виявлені в’язниці. Наприклад, Польщу як члена ЄС можуть позбавити права голосу у всіх його владних структурах. Що ж стосується тих країн, які ще не увійшли до ЄС, зокрема Румунії та Болгарії, то двері Євросоюзу можуть зачинитися прямо перед ними. За словами голови Комітету Європарламенту з міжнародних справ Ельмара Брока, «у Європі, яка сповідує принципи правової держави, не може бути нового Гуантанамо, а країнам, які таким нелюдським способом співпрацювали з ЦРУ — не місце у Європейському Союзі».

ОФІЦІЙНИЙ ВАШИНГТОН УСЕ ЗАПЕРЕЧУЄ

Протягом певного часу після появи скандальної інформації у Washington Post представники Білого Дому відмовлялися її коментувати. Але незабаром радник Буша з питань національної безпеки Стівен Хадлі заявив, що в процесі боротьби з тероризмом США не порушують жодних законів і у своїх діях американські силові та правоохоронні структури дотримуються міжнародного права.

Подібні слова звучали і з вуст державного секретаря США Кондоліззи Райс протягом її нещодавнього європейського турне, зокрема й в Україні. А вже у четвер, на саміті НАТО, вона остаточно заявила, що Америка ніколи не використовувала мережі таємних в’язниць і не має таких у своєму розпорядженні.

ХВИЛЯ СПРОСТУВАНЬ

Тієї ж риторики у своїх заявах дотримуються і представники країн, на якi впала підозра. Прем’єр-міністр Румунії Калін Попеску-Таричану категорично заперечив інформацію про наявність на території країни секретних американських в’язниць. Польща заявила, що вона «не володіє інформацією» про розміщення подібних об’єктів на території республіки. «Ми не тримаємо у себе терористів та не допитуємо їх», повідомив колишній міністр оборони Єжи Шмайдзінський. У свою чергу, влада Грузії, Вірменії та країн Балтії також повідомила, що їм нічого не відомо про існування на своїй території секретних в’язниць. Згодом подібні заяви поширили Угорщина, Словаччина і Болгарія. Але в той же час, міністр внутрішніх справ Чехії Францішек Бублан заявив, що США зверталися до уряду Чехії місяць тому з питанням про можливе утримання в’язнів на території країни, однак офіційна Прага відповіла відмовою.

СКАНДАЛ З ВИСОКОЮ ЦІНОЮ

Напевно, багато хто пам’ятає скандал, що вибухнув весною минулого року, коли американський телеканал CBS TV оприлюднив знімки, на яких американські військовослужбовці із числа охорони іракської в’язниці «Абу-Грейб» знущалися над ув’язненими. І хоча покарання за ті вчинки отримали лише рядові армії США, які безпосередньо катували іракців, образу Америки як країни, яка захищає права людини, було завдано сильного, хоча і не нокаутуючого удару. Так, позиції США на міжнародній арені є міцними, але новий скандал, у який втягнуто не один десяток країн, може виявитися із розряду таких, після яких відновити втрачений імідж не допоможуть жодні виправдання.

Сергій ОМЕЛЬЧЕНКО
Газета: 
Рубрика: