Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Провокація жорстокості

Десять терактів сколихнули Iрак
3 березня, 2004 - 00:00

Близько десяти вибухів у іракських містах Кербалі та Багдаді перетворили й без того жорстоке мусульманське свято Ашур на справжнє криваве пекло. Вибухи, що пролунали вчора вранці, припали на час найбільшого скупчення паломників- шиїтів поблизу священних місць. За деякими даними, кількість жертв може перевищувати сотню осіб.

Щонайменше шість вибухів сколихнули заповнені правовірними вулиці Кербали, ще чотири смертельні пристрої розірвалися біля мечеті в іракській столиці. Інциденти спричинили страшенний переполох серед наляканого натовпу. Причини вибухів поки не встановлено — за однією з версій, атаки вчинили терористи-смертники. Розглядається також можливість того, що вибухові пристрої було сховано в сміттєвих контейнерах. Водночас часова наближеність терактів — звістки про вибухи в обох містах надійшли з інтервалом у 50 хвилин — майже не залишає сумнівів у їхній попередній спланованості.

На час релігійного фестивалю Ашур у Кербалі — одному з сакральних міст для мусульман — було вжито безпрецедентних заходів безпеки. До центру було стягнуто значні формування польських миротворців, до чиєї зони відповідальності належить регіон, однак здійснити перевірку усіх прочан виявилося фізично неможливо. Посилені заходи безпеки не в останню чергу були пов’язані з тим, що цього року вперше за кілька останніх десятиліть мусульмани-шиїти змогли вільно брати участь у відзначанні священної для них події. Під час правління Саддама Хусейна шиїти, які складають більшість населення Іраку (60 відсотків), усіляко пригноблювалися домінуючими тоді при владі сповідниками сунітського напряму ісламу. Щоб запобігти поширенню повстанських настроїв, за режиму Хусейна шиїтам було заборонено масово відзначати Ашур. Цьогорічний фестиваль нарешті надав можливість роками гнобленим шиїтам продемонструвати своє релігійне волевиявлення, якою вони скористалися сповна: до Кербали прибуло близько мільйона прочан, серед інших з Ірану та Пакистану.

Традиція відзначання Ашура сама по собі доволі жорстока. Процедура самопобиття, практикована шиїтами під час святкування, символізує солідарність правовірних нащадків зі стражданнями імама Хусейна (онука пророка Мухаммеда), замученого 860 року суперниками в боротьбі за духовне лідерство. Вбивство Хусейна фактично поклало початок тривалій ворожнечі між сунітською та шиїтською гілками ісламу, чим, схоже, й вирішили скористатися організатори вчорашніх атак. Незважаючи на те, чи візьме хтось на себе відповідальність за вибухи, деякі аналітики вже переконані в їхній меті — загостривши суперечності на релігійному грунті, розпалити в Іраку громадянську війну. У цьому зв’язку пригадується, зокрема, заява, надіслана американському командуванню представниками «Аль-Каїди», в якій терористи погрожували атакувати шиїтське населення.

ДО РЕЧІ

Багато урядів і міжнародних організацій засудили останні теракти в Іраку. Ліга арабських держав у своїй заяві особливо наголосила, що цей злочин, жертвами якого стали невинні люди, стався у священний для шиїтів день. У схожому ключі висловилися і європейські політики. Міністр закордонних справ Великої Британії Джек Стро заявив, що не вважає збігом те, що вибухи сталися наступного дня після досягнення домовленості щодо конституції Іраку, додавши: «Наші серця, думки й молитви зараз із усіма тими вбитими людьми». У заяві французького МЗС наголошено, що зараз, коли Ірак «переживає важливі події на шляху до економічного й політичного відновлення, саме час покласти край спіралі насильства й об’єднатися заради справжнього національного примирення».

Ольга ТОКАРЮК
Газета: 
Рубрика: