Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Прозорi кордони «проти» нелегальної мiграцiї

26 липня, 2000 - 00:00

Те, що Україна справжній рай для нелегальної міграції — факт відомий. Робити ж із нього пекло для цих самих мігрантів, вочевидь, наші держслужби не дуже стараються. А якщо й стараються, то зусилля лишаються марними. Особливу увагу на нелегальній імміграції в Україну (а особливо на тому, що наша держава є транзитною зоною мігрантів з азійських країн в західноєвропейські) акцентував на вчорашньому брифінгу в МЗС начальник консульського управління Віктор Кирик.

Як одну з успішних передумов у боротьбі з нелегалами він назвав недавню ратифікацію Верховною Радою угоди про співпрацю України з Міжнародною організацією у боротьбi з нелегальною міграцією. Утім про ефективність її говорити зарано. Пліднішими обіцяють бути переговори на міжвідомчому рівні українських представників зi своїми колегами з тих країн, звідки спостерігається найбільший наплив мігрантів (Південно-Східної Азії) і з тих, в які через Україну потім вони їдуть (здебільшого країн ЄС, а також Словаччини, Польщі, Угорщини).

Не секрет, що сприяють нелегальній міграції напівпрозорі кордони з Росією. «Благодатним» грунтом для цього слугує їхня неделімітованість (юридична невизначеність). Пан Кирик повідомив, що «цей процес безперервний», тобто постійно між Москвою та Києвом ведуться з цього питання переговори. Востаннє представники українських та російських служб зустрічалися для обговорення делімітіції кордону на Бєлгородсько-Луганській ділянці 18—21 липня. Пан Кирик також зазначив, що з російськими відомствами обговорювалося питання про так звану реадмісію (тобто висилання мігрантів не в їхню країну, а в ту, звідки вони прибули). Для Києва це було вигідно щонайперше в фінансовому плані (до Росії відправити нелегалів, яка їх пропустила, набагато дешевше, ніж у азiатськi країни). До речі, прикордонники ЄС працюють саме за цією схемою: виловлені іммігранти відправляються назад до нас.

Одним із «кроків створення безпеки на кордоні» Кирик назвав переговори з Молдовою, Білоруссю та Росією щодо перетину спільних кордонів із закордонним паспортом (який підробити набагато складніше, аніж внутрішній). Проте, як він зауважив, це буде запроваджено «не завтра і не післязавтра».

Пан Кирик відмовився назвати кореспондентові «Дня» кількість затриманих нелегальних мігрантів (хоча саме ця цифра і може продемонструвати, чи є хоч якісь зрушення в проблемі). Причина відмови була досить лаконічна і, вочевидь, недомовлена, щоб робити певні висновки: «Краще запитайте у Держкомкордону... Вони кажуть, що ми даємо візи нелегальним мігрантам, а ми не даємо».

ДО РЕЧІ

У прес-службі Державного комітету у справах охорони державного кордону України кореспонденту «Дня» повідомили, що за останні півроку українські прикордонники затримали 5448 нелегалів. За такий же період минулого року — 6085 мірантів. Між тим кількість нелегалів «на в’їзд» в Україну зросла на 12%. Загалом же у 1999 році прикордонники затримали 14646 нелегалів, у 1998 році — 11744, 1997 році — 10776, 1996 році — 7224.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: