«Усі президенти зі стурбованістю сприймають зростання шовінізму в Росії. Це, можливо, більш за все хвилює кожну державу СНД, оскільки торкнеться кожної з них без винятку», — сказав Березовський у Мінську. Він прибув до столиці СНД з нагоди 7-ї річниці створення Співдружності.
Думка відомого нафтового та медіа магната, близького до сім’ї президента Росії, прозвучала в унісон з докорами Бориса Єльцина, який відправив того ж дня у відставку керівництво своєї адміністрації. Єльцин дорікнув своїй команді, зокрема за те, що вона не змогла гідно протистояти розвитку політичного екстремізму в Росії останнім часом.
Березовський упродовж кількох останніх днів був прийнятий по черзі дев’ятьма президентами держав СНД, яким він представив ключові питання реформування СНД і підготовки до саміту, що планується провести в лютому. Зустрічі поки не відбулися з президентами Росії, Білорусі, Узбекистану.
На думку Березовського, тенденції, що поширюються в Росії останнім часом, можуть не лише відштовхнути від неї держави СНД, але й посилити розпад усередині самої РФ, насамперед за рахунок кавказьких республік — Чечні, Дагестану.
«Росія не може подолати національний комплекс», — вважає Березовський, який сам останнім часом став мішенню для нападок комуністів.
Державна дума РФ деякий час тому рекомендувала Раді глав держав СНД звільнити Березовського з посади виконавчого секретаря СНД за його заклик заборонити компартію РФ, яка має більшість у думі. Березовський висловився про це після того, як комуніст Альберт Макашов виступив із грубими антисемітськими закликами.
«Так, я вважаю, що КПРФ має бути поставлено поза законом у Росії. Вона реально перетворюється на нацистську», — ще раз підтвердив свою позицію Березовський у Мінську.
Настороженість до «старшого брата» на пострадянському просторі в той же час традиційно урівноважувалася прагматичним інтересом молодих держав, у тій чи іншій формі залежних від старого центру. Однак криза, яка вибухнула нарівні з екстремізмом, що посилюється, може розбити надії прихильників СНД на завершення цивілізованого розлучення і оформлення нового шлюбного контракту. Держави, за винятком, можливо, лише Білорусі, здатні розбрестися по вже існуючих світових інтеграційних центрах — від азіатських до європейських.
«Центральним питанням співдружності є Росія. Якби в ній була могутня влада, ситуація в СНД була б іншою. Росія була й залишається стрижнем Співдружності», — вважає Березовський.
Останній саміт СНД відбувся в квітні поточного року і був визначений як кризовий — у Кишиневі не було прийнято жодного остаточного рішення, президенти демонстративно залишили зал засідання. Черговий саміт, покликаний модернізувати союз, що застоявся, очікується в лютому. Хоча всі розуміють залежність саміту не лише від готовності країн до реформування, але й від стану здоров’я патріарха СНД — президента Росії Бориса Єльцина.
Сам Березовський виглядав оптимістом. «Президент намагається динамічно реагувати, чого він давно вже не робив, на події в Росії, що швидко змінюються», — зазначив він.
Можливо, саме тому, на зло загрозі націоналізму, в штаб-квартирі СНД урочисто відсвятковано чергову річницю Співдружності під «живих» Малініна та Орбакайте.
№237 10.12.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»