Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Путін визначився

Російський президент підтримав кандидатуру Дмитра Мєдвєдєва
11 грудня, 2007 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Президент Росії Володимир Путін підтримав кандидатуру першого віце-прем’єра Дмитра Мєдвєдєва у якості кандидата на пост президента Росії. «Цілком і повністю підтримую цю пропозицію», — сказав учора глава держави. Путін провів зустріч із керівниками «Єдиної Росії», «Справедливої Росії», Аграрної партії та партії «Громадянська сила», які запропонували його як єдиного кандидата на президентський пост.

Путін зазначив, що «знає Мєдвєдєва понад 17 років, близько з ним працював увесь цей час». «Те, що з такою пропозицією прийшли представники чотирьох партій, дві з яких не лише пройшли в парламент, але й мають стійку більшість, а всі чотири спираються на самі різні прошарки і представляють інтереси більшості, говорить про те, що ми маємо шанс сформувати стійку владу в Російській Федерації після березневих виборів, — сказав Путін, — владу, яка дотримуватиметься того курсу, який приносив результати упродовж останніх восьми років», — підкреслив він.

Сам Мєдвєдєв, якому 42 роки, повідомив, що попередні консультації про його висунення пройшли позитивно і будуть продовжені у вівторок і середу. Як повідомляють російський ЗМІ, новина призвела «до різкого ривка акцій на ринку, передусім акцій «Газпрому», головою ради директорів якого є Мєдвєдєв. Повідомлення про підтримку Путіним кандидатури Мєдвєдєва, схоже, поклало кінець довгому періоду спекуляцій на тему «наступника», ім’я якого повинен був назвати нинішній президент.

Голова «Єдиної Росії» Борис Гризлов заявив, що офіційно кандидатуру Дмитра Мєдвєдєва на пост президента буде висунуто на з’їзді партії 17 грудня. Президентські вибори в Росії пройдуть 2 березня 2008 року. На підтримку Мєдвєдєва висловився і лідер «Справедливої Росії» Сергій Міронов. «Мєдвєдєв — блискучий юрист, який чудово знає цивільне і міжнародне право, працював у адміністрації президента, в уряді, багато років є постійним членом Ради безпеки, чудово знає всі питання оборони та безпеки», — сказав Міронов. За оцінкою лідера «Справедливої Росії», Мєдвєдєв «професіонально абсолютно готовий».

Віце-спікер Держдуми від «Єдиної Росії» Олег Морозов провів аналогію між висуненням кандидатом у президенти Дмитра Мєдвєдєва та символом «Єдиної Росії» — ведмедем. «Ведмідь — це символ «Єдиної Росії». Тому ми висунули Мєдвєдєва. Він — молодий, енергійний, краще не буває», — заявив Морозов.

Нагадаємо, що Дмитро Мєдвєдєв відповідав в уряді за соціальні проекти і вважається висуванцем ліберального блоку в Кремлі. Політологи говорили про конкуренцію між наступниками Путіна — Дмитром Мєдвєдєвим і Сергієм Івановим. У лютому президент Росії зрівняв обох у статусі, підвищивши Іванова від міністра оборони до першого віце-прем’єра, що займається промисловістю. Після цього за кілька тижнів рейтинги претендентів на пост президента порівнялися, й Іванову навіть пророчили пост прем’єр- міністра країни після відставки Михайла Фрадкова. Однак у результаті уряд очолив зовсім непублічний чиновник, голова Федеральної служби з фінмоніторингу Віктор Зубков.

Путін вирішив підтримати Мєдвєдєва, тому що той потребуватиме підтримки нинішнього президента, вважає директор Інституту проблем глобалізації Михайло Делягін. «Коли Сергій Іванов був кандидатом номер один, йому почали достроково присягати найбільш ключові фігури російської політики. Мєдвєдєву ніхто не присягатиме, тому що він — слабкий керівник і потребуватиме Путіна», — відмітив експерт в інтерв’ю Бі-Бі-Сі. Делягін також висловив думку, що рішення президента посилює вплив «ліберального блоку» правлячої еліти. «Це зроблено частково, щоб урівноважити наступ силового блоку, що проявилося в арештах начальника Федеральної служби з контролю за обігом наркотиків (ФСКН) генерал- лейтенанта Олександра Бульбова та заступника міністра фінансів Сергія Сторчака. Та й заяви підприємця Шварцмана, який розповів про «оксамитову реприватизацію, налякали всіх до смерті. Зараз на вулиці лібералів свято», — каже Делягін.

Про розборки між російськими чекістами та фінансистами читайте на сьомій сторінці в матеріалі «Новий виток конфронтації».

Чому російський президент зробив ставку на Мєдвєдєва, а не на Іванова? Чи не буде Мєдвєдєв слабкою політичною фігурою, повністю залежною від Путіна? Як обрання Мєдвєдєва президентом може позначитися на українсько-російських відносинах?

КОМЕНТАР

В’ячеслав НІКОНОВ, президент фонду «Політика»:

— Я гадаю, що відносно Мєдвєдєва Путін визначився давно і просто сховав його від можливих інших політичних тварин, які могли його з’їсти у зграї інших кандидатів. Тому на перший план виходив то Мєдвєдєв, то Іванов, то Зубков. Це путінський стиль невизначеності, яка дозволяє водночас залишити в недоторканості політичну фігуру. Зараз я не думаю, що Мєдвєдєву могло щось загрожувати. Якщо його висунула парія «Єдина Росія», то ніяке інше кремлівське угрупування не встигне розгорнути знамена боротьби проти Мєдвєдєва. Просто для цього немає часу, можливості. Путін таким ходом гарантує його успіх. Чому Мєдвєдєв? Передусім, напевно, тому, що він розумний і ефективний. Йому є що пред’явити. Все-таки вперше в Росії за останні 40 років хороші демографічні показники. Це його сфера діяльності. На мій погляд, тут зіграло роль те, що він усе-таки молодий і є довгограючою політичною фігурою.

Мєдвєдєв досить сильна фігура сам по собі. Звичайно, сильнішим за Путіна в нинішній якості бути досить складно. Крім того, Путін залишається політичною фігурою в Росії.

Важко сказати, як прихід Мєдвєдєва на посаду президента може позначитися на відносинах між Росією та Україною. Відверто кажучи, я не чекаю якихось різких змін у російсько- український відносинах і взагалі в зовнішній і внутрішній політиці Росії. Все ж тут спостерігається спадкоємність. І те, що називають планом Путіна, — це прийнятий трирічний бюджет, який встановлює політичні пріоритети, і командна гра, у якій Мєдвєдєв усі ці роки брав участь, означає, що навряд чи можна чекати якихось драматичних змін. По-моєму, Мєдвєдєв буде висловлюватися й діяти на користь розвитку українсько-російських відносин.

ДОВIДКА «Дня»

Дмитро Мєдвєдєв народився 14 вересня 1965 року в Ленінграді. Закінчив юридичний факультет Ленінградського держуніверситету (1987), аспірантуру ЛДУ (1990). 1990— 1999 рр. — на викладацькій роботі в Санкт-Петербурзькому державному університеті. З 1990 р. одночасно працював у Ленраді. З 1999 р. — заступник керівника апарату уряду РФ. З грудня 1999 р. обіймав посаду заступника керівника, з червня 2000 р. — першого заступника керівника, а з жовтня 2003 р. — керівник адміністрації президента РФ. У листопаді 2005 року призначений першим заступником голови уряду РФ.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: