Розвіяти сумніви у здатності нинішньої американської адміністрації контролювати ситуацію в Іраку була покликана промова президента Буша у військовому коледжі в Пенсільванії. Стратеги Білого дому пропонують для Іраку п’ять кроків до миру: передача влади новому іракському уряду, забезпечення безпеки, активніша міжнародна підтримка, відновлення країни й організація національних виборів. Аналогічний план викладено і в представленому Раді Безпеки ООН проекті резолюції, який підготували США та Британія.
Джордж Буш підтвердив, що передача влади тимчасовому іракському уряду відбудеться 30 червня. Сили міжнародної коаліції залишаться в Іраку, допоки це буде необхідно. Буш зазначив, що поки що США мають намір утримувати військову присутність на нинішньому рівні — 138 тисяч військовослужбовців, але у разі необхідності контингент можуть збільшити. Американський президент також повідомив, що тюрму «Абу-Греїб», в якій охоронці знущалися над іракськими в’язнями, зруйнують. Разом із тим, Білий дім визнає, що стерши з лиця землі «Абу-Греїб», не вдасться усунути невдоволення певних сил присутністю в Іраку міжнародної коаліції. Насильство триватиме, попередив Буш. «Попереду важкі дні, і шлях уперед іноді може виглядати хаотичним», — сказав він.
Водночас адміністрація США має намір докласти всіх можливих зусиль, щоби дії в Іраку такими аж ніяк не виглядали. Як повідомляють джерела газети «Гардіан», протягом п’яти тижнів, що залишилися до 30 червня, коли почнуть діяти повноваження тимчасового іракського уряду, Буш має намір виступити ще з кількома промовами. До листопадових президентських виборів у США залишається не так багато часу, а рейтинг чинного глави держави сьогодні опустився до 41%. За даними Бі-Бі-Сі, популярність його суперника Джона Керрі становить 46%.
У своїй промові Джордж Буш особливо наголошував на важливості ролі ООН у становленні нового Іраку. Резолюція, внесена до Ради Безпеки США та Британією, передбачає, що коаліційні війська залишаться в республіці ще на рік, після чого ситуацію в Іраку оцінять знову. Вашингтон і Лондон пропонують наділити багатонаціональні сили повноваженнями вживати всіх необхідних заходів для підтримки стабільності та безпеки в Іраку, однак чітко не визначають, хто очолюватиме ці сили. Тимчасовий уряд, згідно з проектом резолюції, управлятиме країною до виборів — орієнтовно протягом шести місяців. Як повідомляють джерела в ООН, обговорення документа може відбутися не без проблем — деяких послів не влаштовують розмиті рамки суверенітету Іраку та повноваження перехідного уряду у питаннях безпеки.