Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Реадмісійний компроміс

Україна отримає спрощений візовий режим з ЄС
26 жовтня, 2006 - 00:00

Україні нарешті вдалося досягти значного поступу на шляху інтеграції в європейські структури. Тривалі переговори Києва і Брюсселя щодо угоди про реадмісію, яка пов’язана із угодою про спрощення візового режиму для українських громадян завершилися компромісом. «Ми досягли компромісного варіанту, тобто ні ЄС, ні Україна не отримали того, чого хотіли», — так охарактеризував досягнутий компроміс міністр закордонних справ України Борис Тарасюк. Вчора Кабінет Міністрів затвердив проекти документів, які, як планується, будуть парафовані українським Президентом Віктором Ющенком на саміті Україна— ЄС у Гельсінкі. Коментуючи журналістам ухвалу уряду, голова зовнішньополітичного відомства зазначив, що введення в дію угоди про реадмісію буде відтерміновано на два роки. «Україна наполягала відстрочки дії угоди відносно осіб третіх країн на три роки, а ЄС — на один», — пояснив він. Відтак Тарасюк вважає, що однiєю із найважливіших подій саміту має стати парафування угод про спрощення візового режиму для українських громадян і про реадмісію.

Як відомо, Брюссель наполягав iз самого початку на тому, що угода про реадмісію мала бути пов’язаною із угодою про спрощення візового режиму. Оскільки Росія підписала з ЄС подібну угоду с відтермінуванням введення в дію на три роки, то і Україна ставила собі подібне завдання. Вчорашні події, зокрема те, що уряд підтримав обидва документи свідчить про те, що нинішня українська влада непогано справилася з таким випробуванням. З однієї сторони, Київ зберіг обличчя, адже Президенту є з чим їхати на саміт. З іншого боку, Україні вдалося отримати не гірші умови, ніж ті, які зафіксовані в російській угоді про реадмісію.

Хоча відстрочка становить два роки, але з урахуванням того, що ратифікація угоди може забрати один рік, то це означає відтермінування угоди на три роки. Про це сказав учора на засіданні прес-клубу МЗС заступник міністра закордонних справ України Андрій Веселовський. За його словами, під час переговорів Україна вимагала багато серйозних пом’якшень для українських громадян, які здійснюють поїздки в країни Європейського Союзу. І саме цим, додав він, пояснюється те, що документи «дуже довго і складно узгоджувались». Замміністра пояснив, що умови реадмісії будуть торкатися лише тих громадян, які проходили через територію України. Зі свого боку, ЄС бере офіційні зобов’язання надати фінансову допомогу для облаштування місць тимчасового перебування цих громадян і, можливо, відправки їх у ті країни, звідкіля ці громадяни приїхали в ЄС.

Веселовський при цьому відзначив, що в обмін на підписання угоди про реадмісію сотні тисяч українських громадян отримають можливість подорожувати в ЄС по спрощеній процедурі. Зокрема, деякі категорії наших громадян будуть мати можливість отримувати багаторазові візи строком на п’ять років, а деякі зможуть навіть отримувати безкоштовні візи. Важливо також, що ЄС пообіцяв не збільшувати плату за видачу багаторазових віз для українських громадян. Замміністра наголосив, що підписання цих двох документів відкриє перед Україною більшу перспективу — в подальшому розпочати переговори про безвізове пересування українців.

Зважаючи на те, що посольства країн ЄС при оформленні віз висувають різні вимоги при заповнені анкет український МЗС розпочав переговори щодо створення єдиного консульського пункту країн Шенгенської зони, заявив Веселовський. За його словами, Київ намагається переконати європейські країни, які є учасниками єдиної Шенгенської зони, щоб з їхньої сторони вимоги для громадян України мають бути однаковими. Якщо переговори завершаться успішно, то на першому етапі візи для поїздок у країни Шенгенської зони будуть видаватися консульствами різних країн. Разом iз тим розглядається можливість використання бланків єдиного зразка, а також висування єдиних вимог до громадян для отримання Шенгенської візи.

У Європейській комісії також вважають великим досягненням те, що обом сторонам вдалося досягти компромісу на переговорах щодо спрощення візового режиму і реадмісії. Про це «Дню» сказав голова представництва Європейської комісії в Україні Іан Тіндалл Боуг. За його словами, у Брюсселя вже не лишалося поля для маневру. Якщо перефразувати іншими словами — для поступок. Посол висловив сподівання, що ці угоди підтримає український уряд, а Президент України Віктор Ющенко парафує ці документи під час десятого саміту Україна—ЄС, що відбудеться завтра у місті Гельсінкі.

Боуг сказав, що на реалізацію заходів по реалізації угоди про реадмісію спеціально нових коштів виділятися не буде. Ці кошти потрібно буде знаходити в рамках уже існуючих програм, зокрема в рамках Європейської політики сусідства. У Представництві Європейській комісії повідомили, що 17 жовтня регламент Ради ЄС ухвалив бюджет Європейського інструменту сусідства й партнерства на найближчі сім років (2007—2013) величиною 11 млрд євро.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: