Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Реальна війна і зруйнований мир

29 березня, 2003 - 00:00

Не тільки Ірак, але й увесь світ продовжують знаходитися в стані шоку і трепету. Це — результат розпочатої Сполученими Штатами війни, яку здійснюють усупереч принципам і нормам міжнародного права і Статуту ООН. Воєнна акція, яку Президент Росії В.В. Путін назвав великою політичною помилкою, вже завдала шкоди єдиній Європі, Організації Об’єднаних Націй, Північноатлантичному альянсу. Схожі оцінки чути у всьому світі.

Весь розвиток подій перед війною проти Іраку показує, що для її розв’язання не було жодних міжнародно- правових підстав. Авторитетні політичні діячі США, зокрема екс-держсекретар М. Олбрайт, заявляють, що удар по Іраку — «перша в історії США війна, на яку вони йдуть за відсутності прямої загрози».

Воєнна акція США проти Іраку неправомірна і зневажає всі норми міжнародного права — така оцінка міжнародної асоціації юристів у Женеві. У заяві юристів вказується, що застосування сили одним членом міжнародної спільноти відносно іншого можливе лише як самооборона. Резолюція 1441 РБ ООН щодо Іраку не містить юридичних підстав для початку воєнних дій США проти цієї країни.

Зробивши вибір на користь силової акції в обхід ООН, США взяли на себе відповідальність за всі її важкі наслідки, а це цілком реальні гуманітарна, економічна, екологічна та інші катастрофи. Вже перші днi воєнних дій дали серйозні підстави для стурбованості гуманітарною ситуацією, що виникла. Є дані про жертви серед мирного населення, зокрема i дітей. Постає питання про дотримання в ході цієї війни норм міжнародного гуманітарного права.

Односторонні дії США вже призвели до серйозних розбіжностей в антитерористичній коаліції, а також між США та Європою. Заподіяння шкоди єдності міжнародної спільноти врешті-решт на руку тим силам, проти яких спрямована антитерористична коаліція.

Війна в Іраку може призвести до дестабілізації на Близькому і Середньому Сході. Негативно позначиться на БСУ, ще більше загострить відносини між протиборчими в регіоні силами. А це у свою чергу дасть новий поштовх до радикалізації ісламських фундаменталістів. Викличе нову хвилю тероризму. Багато експертів в арабському та мусульманському світі розглядають війну проти Іраку як початок насильного «експорту демократії» до країн Близького і Середнього Сходу, Азії й інших регіонів.

Геополітичні наслідки силової операції проти Іраку будуть не просто чутливими, а багато в чому такими, які важко подолати.

В умовах процесів глобалізації масштабний збройний конфлікт, який виходить далеко за суто регіональні рамки, може зачепити саму основу нинішнього світоустрою, ще більш ускладнить формування нової архітектури міжнародної безпеки. Саме нині закладають її принципи, вирішують головне питання: на чому базуватиметься новий світоустрій — на верховенстві міжнародного права чи військової сили.

Спроби насильної зміни легітимно чинних режимів, насадження своєї моделі державного устрою здатні викликати розкол світової спільноти, якій сьогодні як ніколи потрібні єдність і згуртованість перед обличчям нових загроз і викликів. Такі спроби роблять цілком реальним прогнозований конфлікт цивілізацій.

Іракська криза показала, наскільки важливі ООН, авторитет Ради Безпеки. Односторонні дії призводять до ерозії цих найважливіших структур для підтримки міжнародної безпеки.

Приклад застосування сили проти Іраку може зміцнити прагнення цілої низки країн, що зазнають тиску зі сторони США, до придбання ядерної зброї та інших видів ЗМЗ. На цьому грунті виникає тяга до співпраці між режимами, що знаходяться під загрозою, і терористичними організаціями, що прагнуть до володіння ЗМЗ. Таким чином посилюється загроза режимам нерозповсюдження.

Позиція Росії в цих умовах не зводиться виключно до показу заклопотаності загрозою розвалу даної системи міжнародної безпеки. Російське керівництво послідовно проводить лінію на повернення ситуації в мирне русло, досягнення справжнього вирішення іракського питання на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН. У іншому випадку, великий осередок нестабільності принесе нові загрози і важко передбачувані наслідки для інших регіонів світу, враховуючи простір СНД.

Олексiй САЗОНОВ, радник-посланник Посольства Росії в Україні
Газета: 
Рубрика: