Учора ситуація в Карачаєво-Черкесії залишалася напруженою. Близько полудня поновився безстроковий мітинг із вимогами відставки президента республіки Мустафи Батдиєва та «всіх, хто з ним пов’язаний», зокрема керівників силових структур.
Напередодні демонстранти захопили Будинок уряду республіки після того, як його працівники відмовилися надати електромережу для підключення гучномовців мітингуючих. Натовп вдерся до резиденції президента, повністю її розгромив, при цьому не чіпаючи жодного чиновника, який був на робочому місці. Близько сорока осіб, серед них і родичі жертв злочину, причетність до якого ставлять у провину Батдиєву, залишилися ночувати в кабінеті президента. Там же вони спілкувалися і з федеральними представниками. Учора мітингуючі закликали «загарбників» не залишати президентський кабінет, допоки Батдиєв не подасть у відставку. Вони заявили, що їхнi вимоги стають жорсткішими — президента слід притягнути до кримінальної відповідальності, оскільки він є гарантом безпеки населення республіки, а насправді став мало не співучасником злочину.
Йдеться про резонансне вбивство депутата Народних зборів Карачаєво-Черкесії Расула Богатирьова та його шістьох впливових товаришів, які зникли безвісти 11 жовтня після поїздки на дачу зятя президента Мустафи Батдиєва Алі Каїтова, голови найбільшого місцевого підприємства «Кавказцемент». За версією слідства, гостей убили через суперечку про акції компанії, їхні останки знайшли тільки днями. Показово, що 21 жовтня кількасот осіб уже захоплювали будівлю уряду і висували ті самі умови — відставку президента, який, на їхню думку, спеціально гальмує слідство через відому зацікавленість. Тоді, на відміну від сьогоднішньої ситуації, повпред президента Росії Дмитро Козак зумів заспокоїти «загарбників». Вони залишили уряд і висунули Батдиєву ультиматум — видати свого зятя протягом трьох днів. Президент зятя не видав, але оголосив про винагороду в 5 млн. рублів за інформацію про його місцезнаходження.
Весь цей час слідство у справі, здавалося б, велося досить активно — було заарештовано близько 13 підозрюваних, здався сам Каїтов. Однак демонстрації з вимогами відставки влади тривали. Напередодні нарівні з цим мітингуючі родичі вимагали видати тіла загиблих і встановити їм пам’ятник «як символ визволення республіки від кримінального насильства». Однак ані президент, ані члени його уряду так і не зустрілися з демонстрантами. Батдиєв «не має наміру йти на повідку в мітингуючих і подавати у відставку». Він продовжує роботу і вже вимагав від правоохоронних органів ужити жорстких заходів із припинення заворушень. На момент штурму будівлі уряду президента в ньому не було — він втік через чорний хід.
Учора також мало відбутися позачергове засідання Народних зборів Карачаєво-Черкесії, на якому розглядатиметься питання про надзвичайну ситуацію в республіці. Однак для його проведення необхідно зібрати кворум із 49 депутатів, що напередодні не вдалося — прибуло лише 25 чоловік.
На думку аналітиків, у відставці Мустафи Батдиєва і дострокових виборах у республіці Кремль не зацікавлений, оскільки це може спричинити ще більшу дестабілізацію становища в Черкесії. Однак Володимир Путін таким чином отримав вагомі аргументи на користь реформи регіональної влади, що передбачає можливість призначення губернаторів особисто президентом. Події в Черкесії — реальний приклад того, як неможливо знайти управу на обраного народом місцевого керівника. Зараз законопроект про призначення голів суб’єктів федерації перебуває на розгляді в Держдумі й може набути чинності з початку наступного року. Однак на думку аналітиків, Батдиєв все ж таки повинен подати у відставку, оскільки ані він, ані його колеги не в змозі не лише забезпечити розслідування резонансного злочину, а й просто поспілкуватися з мітингуючими. Його відставка, схоже, має зменшити напруженість, поки вимоги демонстрантів справді не стали революційними.