Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Різкий поворот» в Палаті представників,

або Чого слід чекати Україні від перемоги республіканців на виборах у США
4 листопада, 2010 - 00:00
РЕСПУБЛІКАНЦІ СВЯТКУЮТЬ СВОЮ ПЕРЕМОГУ / ФОТО РЕЙТЕР

Проміжні вибори, що відбулися минулого вівторка в США, не принесли великих несподіванок. Як і очікувалося, на хвилі незадоволення американців політикою нинішньої адміністрації перемогли республіканці, котрі завоювали 234 місця в Палаті представників (218 було необхідно для досягнення більшості), у демократів — 181 місце. Республіканцям забракло дрібниці, щоб підпорядкувати собі й сенат. Опозиція зуміла «відбити» в демократів шість сенатських місць — від штатів Північна Дакота, Арканзас, Індіана, Вісконсін, Пенсільванія та Іллінойс. Таким чином, зараз у Республіканської партії 47 місць у сенаті, а Демократичної — 51 місце. У сенаті республіканцям не вдалося відібрати більшість у Демократичної партії, зате вони отримали місце сенатора від штату Іллінойс, яке раніше займав нинішній президент США.

Нагадаємо, що на кону на цих виборах стояли всі 435 місць нижньої палати конгресу й 37 із 100 крісел у верхній. Крім того, американці обирали губернаторів 37 з 50 штатів країни. До речі, тепер 26 з 50 губернаторів є представниками Республіканської партії.

На думку спостерігачів, нинішні вибори стали найрізкішим «перевертанням» палати представників за більш як шістдесят років — з 1948 року.

Спікером нового складу палати представників, як очікується, тепер стане лідер республіканців-конгресменів Джон Бонер. У промові, присвяченій масштабній перемозі республіканців, 60-річний Бонер не міг стримати сліз, але все-таки знайшов у собі сили пообіцяти боротися з багатьма починами Обами, зокрема, з реформою охорони здоров’я, яку проводить президент.

Під час передвиборної кампанії республіканці зосередили свою увагу на економічних прорахунках нинішньої адміністрації, звинувативши партію Обами в «розбазарюванні бюджету».

Зниження популярності демократів політологи пов’язують частково із завищеними очікуваннями з приводу швидкого виходу з кризи й вирішення соціальних проблем, а також із тим, що Обама не зумів повною мірою реалізувати свою передвиборну програму.

Незадовго до голосування Верховний суд США ухвалив рішення, згідно з яким корпораціям дозволяється без обмежень спонсорувати будь-яку партію. При цьому партії не зобов’язані розголошувати ні імені спонсора, ні виділеної ним суми. Наслідком цієї постанови стало те, що минулі вибори називають найдорожчими в американській історії. За деякими даними, ця кампанія коштувала понад 3,5 млрд. доларів.

Багато політологів одностайні в тому, що незначна перевага демократів у сенаті залишить Обамі простір для маневру, проте змусить його більше часу й сил присвячувати діалогу з опозицією.

Туманною залишається доля документів, «підвішених» колишнім складом конгресу, зокрема, договору з Росією про скорочення стратегічних наступальних озброєнь. Якщо й інші документи не буде ратифіковано в так звану «сесію кульгавої качки» (проміжок між виборами й початком роботи нового складу конгресу), то їхній розгляд може бути відкладено в довгу шухляду як непріоритетний.

Як повідомила в ніч на середу прес-служба Білого дому, після оголошення попередніх даних про результати голосування президент США зателефонував спікерові палати представників Ненсі Пелосі, лідерові республіканців у палаті Джону Бонеру, лідерові демократів у палаті Стені Хойеру, а також сенаторові Мітчу Макконеллу, котрий очолює сенатську республіканську меншість.

«У розмові з Бонером і Макконеллом президент заявив, що сподівається знайти точки зіткнення з республіканцями, щоб налагодити плідну роботу на благо країни й усього американського народу», — говориться в повідомленні прес-служби Білого дому.

КОМЕНТАР

Яких змін слід очікувати в зовнішній політиці США у зв’язку з тим, що більшість у палаті представників при президенті-демократі отримала Республіканська партія? Як це може вплинути на відносини Вашингтону з Києвом та Москвою? Яка перспектива ратифікації нового договору START (скорочення наступальних озброєнь) новим складом Сенату, в якому демократи втратили абсолютну більшість?

Євген КАМІНСЬКИЙ, професор, завідувач відділу трансатлантичних досліджень Інституту світової економіки та міжнародних відносин НАН України:

— По-перше, для мене дуже важливим є те, що, безумовно, може змінитися політика США на пострадянському просторі. По-друге, можуть погіршитися американсько-російські відносини, якщо Росія буде далі розглядати заплановану модернізацію виключно в рамках економіки й технологій, придбання сучасних технологій на Заході й буде відмовлятися проводити реформу політичної системи. І по-третє, очевидно, не менш важливим є те, що через більшість республіканців у Конгресі будуть робитися зусилля для того, щоб відновити, нормалізувати відносини справжнього партнерства з гігантами Європейського Союзу: насамперед із Францією та Німеччиною.

Україні слід очікувати, що в США почнуть помічати порушення прав і свобод людини, відсутність реальних демократичних зрушень чи навпаки відвернення від демократії, що відбувається у нас. Я думаю, що далі не буде того, що було при демократах: коли можна робити все, і в Сполучених Штатах ніхто нічого не помічав. Але треба не забувати, що це станеться після того, як новий Конгрес почне працювати. Це не відбудеться сьогодні чи завтра, а в січні наступного року. І останнє, що випливає зі звернення Обами до лідера республіканців у Палаті представників Джона Бонера, в якому американський президент просить зустрітися для того, щоб знайти спільне підгрунтя для виходу з ситуації, яка складається у політичному житті країни. Я думаю, що в цьому плані можемо говорити, що можуть бути якісь новинки. Хто піде далі Барак Обама один одному на зустріч. Але компроміс досягається, коли обидві сторони роблять поступки. Тому нам треба почекати остаточних перемовин Обами з лідером Республіканської партії.

Що стосується ратифікації нового договору START. Мені здається, що його буде переглянуто і доповнено, оскільки республіканці дуже жорстко в ході передвиборної кампанії говорили, що цей договір надає явну перевагу Росії. Тому, я не думаю, що він буде ратифікований у тому вигляді, в якому він є. Якщо Росія на це піде, то відбудеться черговий раунд перегляду цього тексту, зокрема окремих статей. Я не думаю, якщо російська сторона бажає одержати підтримку в своїх планах модернізації, то вона категорично відмовиться від того, щоб піти на перегляд цього договору. На мою думку, не одразу, але з часом сторони домовляться і знайдуть компроміс про те, щоб розпочати переговори знову. Я не даю більше 20 відсотків шансів тому, що цей договір буде ратифікований в існуючому вигляді.

Загалом, що стосується стратегії адміністрації Обами, то за півтора роки відбулася здача позиції глобального лідера.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: