Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Роковини трагедії

10 вересня, 2002 - 00:00

Завтра — перша річниця подій 11 вересня у Сполучених Штатах. У Нью-Йорку відбудеться урочиста церемонія вшанування пам’яті загиблих під уламками Всесвітнього торгового центру, з хвилини мовчання розпочне свою роботу сесія Генеральної Асамблеї ООН, на весь світ зачитають списки загиблих (їх — близько 2800 осіб, в тому числі й українці). Небо над Нью-Йорком і Вашингтоном оголосили закритим для польотів, любителі гострих відчуттів вже запаслися квитками до США саме на ці дні. Відповіді на запитання: що це було? — немає й донині.

Те, що сталося цього дня в США — захоплення терористами чотирьох літаків, два з яких зруйнували вежі-близнюки Всесвітнього торгового центра, ще один протаранив Пентагон, називають найбільшою терористичною операцією у світовій історії. США схильні вважати події річної давності оголошенням війни демократичним цінностям і свободі. Принаймні, цей день став свідченням того, що глобалізація дійсно почалася, і кордони відтепер уже ніколи не відіграватимуть колишньої ролі.

У часі події, що шокували весь світ, 11-го вересня 2001 року, з якого, мабуть, і почнеться відлік найновітнішої історії людства, виглядали таким чином:

7.55 — 8.15 — Захоплено пасажирські авіалайнери в Ньюарці, Вашингтоні та Бостоні.

8.46 — Літак American Airlines, рейс 11, розбився об Північну вежу Всесвітнього торгового центру.

9.02 — Літак United Airlines, рейс 175, протаранив Південну вежу ВТЦ.

9.07 — Літак рейса 75 American Airlines впав на Пентагон.

9.59 — Південна Вежа ВТЦ впала.

10.10 — Літак United Airlines, рейс 93, розбився на відстані 80 миль на південний схід від Пітсбурга, штат Пенсільванія.

10.28 — Впала Північна вежа ВТЦ.

Пізній вечір: на «нульовій позначці» розпочалися пошуки тих, хто вижив.

Ніхто із 266 осіб, що перебували на бортах літаків, не вижив.

Як мінімум 300 нью-йоркських пожежників і 85 офіцерів поліції, які працювали на місці трагедії, визнано мертвими.

Сполучені Штати поклали всю відповідальність за трагедію на організацію «Аль-Каїда» та її лідера Осаму Бен-Ладена, якого нині вважають мертвим. У перші дні після шоку було створено міжнародну антитерористичну коаліцію (Україна в її рамках відкрила свій повітряний простір для транспортних літаків). У жовтні 2001-го розпочалася військова операція проти режиму Талібану в Афганістані, що закінчилася його поваленням. Сьогодні США ставлять питання про початок військової операції проти режиму Саддама Хусейна, який править в Іраку. Тут країни- учасниці міжнародної антитерористичної коаліції, які висловили рік назад беззастережну підтримку народу та уряду США, далеко не такі одностайні, і через рік після трагедії 11 вересня багато хто говорить про можливий розпад коаліції.

Сьогодні, рік по тому, шок минув, а про американську націю можна говорити, що, переживши трагедію, вона згуртувалася як ніколи раніше, і рівень підтримки президента Буша — неправдоподібно високий. Водночас популярність президента США в Європі є малою як ніколи. Багато країн оголосили про вжиття екстрених заходів, спрямованих на боротьбу з тероризмом, але коріння проблеми залишається невивченим, а дебати про цивілізаційні протиріччя лише набирають силу.

Світ, що жахнувся рік тому, і сьогодні не знає відповідей на багато запитань. І висновки з трагедії 11 вересня, очевидно, зроблять не сьогодні. Нині ж — саме час просто вшанувати пам’ять загиблих.

Газета: 
Рубрика: