Словенія бачить Україну як рольову модель серед країн цього регіону. Любляна була і завжди буде з великим бажанням підтримувати Київ у його русі до Європи. Про це учора заявив посол Республіки Словенії Прімож Шеліго на спільній прес-конференції з головою представництва Європейської комісії в Україні Ієном Тіндал Боугом та послом Французької Республіки в Україні Жан-Полем Везіаном. Нагадаємо, що 1 січня розпочалося головування Республіки Словенія в ЄС, яке триватиме по 30 червня 2008 року. Представляючи пріоритети своєї країни на період головування, словенський посол зазначив: «Словенія підтримує Україну у реалізації реформ, які були виконані, й ми очікуємо, що Україна і надалі буде рухатися по цьому шляху в напрямку тіснішої співпраці з Європейським Союзом».
Загалом, за словами посла, Словенія визначила п’ять пріоритетів на свій період головування. Перш за все, мова йде про успішну ратифікацію Лісабонської угоди, яка у грудні минулого року була підписана всіма 27 країнами-членами ЄС. Пан Шеліго вважає, що ця угода має бути ратифікованою в цьому році, щоб вона набрали чинності до наступних виборів Європейського парламенту в 2009 році.
Другим пріоритетом Словенії є обновлення Лісабонської стратегії. Причому увага має бути зосередженою на чотирьох аспектах цієї стратегії: інвестиціях в дослідження, знання та інновації, розвитку конкурентоспроможного бізнес середовища, адаптації ринку праці у відповідності до демографічних змін, а також енергетична політика та зміна клімату.
До слова, питання енергії та клімату також є пріоритетом головування Словенії. За словами словенського посла, вже наприкінці січня передбачається створення Європейської комісії з питань енергетики та клімату. Оскільки боротьба проти кліматичних змін та енергетична політика невід’ємно пов’язані між собою, то дії головування Словенії будуть спрямовані на подальший поступ енергетичної політики ЄС, підкреслив пан Шеліго.
Четвертим пріоритетом Словенії є розширення та Європейська політика сусідства. Як відзначив словенський посол, його країна вірить, що розширення є одним iз найбільших напрямків політики ЄС. За його словами, під час головування Словенії буде продовжено процес переговорів iз Хорватією та Туреччиною і розширено європейські перспективи для Західно-Балканських країн. Окрім того, Словенія буде приділяти особливу увагу краю Косово, яке, на думку пана Шеліго, отримає статус незалежної держави. Зазначивши, що для цього потрібна згода Європейського Союзу, на запитання кореспондента «Дня» словенський посол не дав відповіді, коли Брюссель може дати добро на проголошення незалежності краю. Але разом з тим дипломат наголосив, що цей акт не може бути використаний іншими невизнаними республіками на пострадянському терені, де досі існують «заморожені конфлікти».
Ще одним пріоритетом головування Словенії є міжкультурний діалог, важливість якого є особливо високою у 2008 році, оголошеного європейським роком міжкультурного діалогу. За словами посла, Любляна розуміє цей діалог як основу довготривалих дій з метою покінчити зі стереотипами та упередженнями.
Цікаво, що Любляна енергійно долучає Київ загальноєвропейських справ. За словами пана Шеліго, важливим етапом словенського головування стане проведення за ініціативою України 14 лютого в Києві конференції «Чорноморська взаємодія» за участю міністрів закордонних справ ЄС, а також країн Чорноморського регіону. «Ми вважаємо, що роль України в цьому регіоні є вагомою та сподіваємось, що ця зустріч відкриє можливості для зміцнення співпраці ЄС та України, а також іншими країнами Чорноморського регіону», — підкреслив словенський посол.
Крім цього, до числа головних аспектів розвитку стосунків Україна—ЄС на цей рік відноситься продовження роботи над підготовкою нової Посиленої угоди між Брюсселем і Києвом. За словами пана Шеліго, вже з 25 по 28 січня в Києві має відбутися шостий етап переговорів щодо цієї угоди, сьомий етап відповідно заплановано провести в березні в Брюсселі. Не виключено, що червні в Києві може бути проведено восьмий етап переговорів. Крім того, в Словенії сподіваються в першій половині цього року розпочати переговори між Україною та ЄС щодо Угоди про зону вільної торгівлі з ЄС. Але це залежатиме від результатів переговорів щодо членства України в Світовій організації торгівлі (СОТ), зазначив словенський посол. Однак, ні він, ні голова представництва Європейської комісії в Україні Ієн Боуг не моли дати відповіді стосовно того, чи можуть переговори щодо Посиленої угоди завершитися до кінця цього року. За словами пана Боуга, зараз важко що-небудь прогнозувати, оскільки багато залежить від початку переговорів про Угоду щодо створення зони вільної торгівлі, які будуть дуже детальними.
Пан Боуг також вважає, що зараз також рано говорити про можливу постановку питання офіційним Києвом щодо скасування в найближчому майбутньому візового режиму для українських громадян Європейським Союзом. «Треба питання вирішувати по черзі. З 1 січня цього року вступила угода про спрощення візового режиму. Треба подивитися як виконується ця угода і тоді робити якісь висновки щодо майбутніх кроків», — зазначив пан Боуг. Окрім цього, він звернув увагу на те, що у громадян ЄС, які приїжджають в Україну, і українських громадян, які приїжджають в Євросоюз, різна мотивація.
Представник Єврокомісії також відкинув звинувачення, які лунають з боку деяких українських ЗМІ, що Брюссель блокує вступ України до СОТ. «ЄС не виставляло і не виставляє нових вимог до України. Єдине питання, яке залишилося, насправді не вирішувалося протягом багатьох-багатьох місяців, якщо не років. Євросоюз завжди послідовно заявляв про те, що він хоче якомога швидше побачити Україну членом СОТ», зазначив дипломат. Водночас він не дав відповіді на запитання «Дня», які конкретно питання залишилися не вирішеними з боку України. «Оскільки ми зараз знаходимося на дуже важливому і вирішальному етапі переговорів, то, я вважаю, що чим менше буде сказано публічно щодо цього питання, тим краще. Я дуже сподіваюсь, що найближчим часом ми зможемо оголосити про завершення цих переговорів», — сказав пан Боуг.