Як і передбачалося, колишній губернатор штату Массачусетс Мітт Ромні з великим відривом виграв первинні вибори серед претендентів на висунення кандидатом у президенти США від Республіканської партії у Флориді. Після підрахунку голосів у Ромні — 47%, тоді як у його найближчого суперника, екс-спікера палати представників США Ньюта Гінгрича — 32%. Інші двоє претендентів, що залишилися в республіканських перегонах, виступили у Флориді слабко. Колишній сенатор від штату Пенсильванія Рік Санторум здобув 13% голосів, а конгресмен від Техасу Рон Пол — 7%.
Перемогою у Флориді Ромні повернув собі статус лідера внутрішньопартійних президентських перегонів, втрачений після поразки 21 січня в Південній Кароліні. Тоді праймериз виграв Гінгрич. Його перемозі сприяло вибуття із перегонів губернатора Техасу Ріка Перрі, який попросив прибічників підтримати колегу-консерватора.
Більш того, перемога у Флориді важлива й тим, що цей штат вважається провідним як для партійних праймериз, так і для президентських виборів, оскільки там мешкає чимало пенсіонерів, які беруть активну участь у голосуваннях. Претендент, який переміг у Флориді, отримує голоси 50 із 1144 делегатів на національному з’їзді Республіканської партії в серпні. Там вирішуватиметься питання про висунення республіканського кандидата на президентських виборах, який у листопаді кине виклик Бараку Обамі.
Звертаючись до своїх прибічників після оголошення результатів праймериз у Флориді, Мітт Ромні заявив, що він готовий очолити партію і повести країну, й пообіцяв подарувати Америці «щасливий квиток» у разі своєї перемоги на президентських виборах у листопаді. Натовп вітав його слова про те, що президент Барак Обама «демонізує і ганьбить майже всі сектори нашої економіки». «Пане президент, — звернувся Ромні до Обами, — вас обрали вести, ви йшли своїм шляхом, а тепер настав час, аби зійти з дороги».
Аналітики вважають, що Ромні здобув довіру виборців Флориди своєю сильнішою з економічного погляду передвиборчою програмою. Мільйонер-мормон, відомий своїм діловим хистом, обіцяє американцям: «Моя перемога покладе край ері Обами, і для Америки настане нова ера процвітання!».
Оглядачі зазначають, що успіх Ромні в Сонячному штаті не означає, що Ньют Гінгрич вже не має жодних шансів, він може забезпечити колишньому губернаторові низку подальших перемог.
Ромні і Гінгрич вели у Флориді безкомпромісну боротьбу, виступаючи з особистими звинуваченнями один проти одного. Ромні у своїх виступах називав Гінгрича зашкарублим політиканом, а Гінгрич звинувачував Ромні у використанні особистих статків задля купівлі популярності серед виборців.
Мітт Ромні має практично необмежені фінансові ресурси, чудовий штаб співробітників і підтримку з боку значної частини керівництва республіканців. Колишній губернатор витратив за останні 10 днів 15 млн доларів на рекламу, тоді як екс-спікер лише 4 млн. Обидва суперники інтенсивно використовували рекламні ролики на телебаченні. До того ж усі 3276 роликів, оплачених Ромні, і 4969 роликів, що їх оплатив його комітет політичних дій Restore Our Future, були негативними. Тим часом Гінгрич зміг випустити лише 1012 роликів, і майже всі вони були негативними. Його комітет політичних дій Winning our Future оплатив 1893 рекламні ролики, більшість з яких були негативними.
Опитування свідчать, що Ромні має найбільший шанс серед решти претендентів завдати в листопаді поразки Бараку Обамі. Проте багато консервативно налаштованих республіканців з підозрою ставиться до того, що Ромні — мормон за віросповіданням. Окрім того, їм не до вподоби те, як він керував ліберальним штатом Массачусетс. Одне зі звинувачень Ньюта Гінгрича на адресу Ромні — що він є «таємним лібералом». У минулому Ромні неодноразово змінював свою позицію з таких питань, як легалізація абортів, права сексуальних меншин і контроль над продажем зброї. Він провів у Массачусетсі реформу системи охорони здоров’я, яка стала провісником ненависної республіканцям обамівської реформи федеральної системи.
КОМЕНТАР
Як відомо, традиційно республіканці ставилися до України прихильно. Оглядачі завжди зазначали, що республіканцям більше притаманне стратегічне мислення і з ними легше розмовляти. Якщо в Білому домі залишиться Обама, то, скоріше за все, він продовжуватиме політику «перезавантаження».
Чи досить Мітт Ромні перемоги у Флориді, щоб бути номінованим у кандидати в президенти від Республіканської партії? Чи зможе він перемогти Обаму, який прагне бути переобраним на другий термін? Чи буде вигідніша для України перемога республіканського кандидата на цих виборах?
Олег ШАМШУР, екс-посол України в США:
— Я вважаю, що зараз у республіканців залишається все ще мало шансів, що це буде дуже швидка кампанія. Скоріше за все, кампанія протягнеться деякий час. Раніше на праймериз у Республіканської партії було таке правило: хто вигравав праймериз у штаті Флорида, той діставав усі голоси від цього штату — 50. Але зараз система трохи змінилася. І в різних штатах по-різному вибирають кількість делегатів від штату на з’їзд Республіканської партії. У більшості штатів кандидати беруть стільки депутатів, скільки зможуть взяти відповідно до отриманих голосів у тому чи іншому штаті.
Тут, на мою думку, є важливішим психологічний момент у цій перемозі Ромні. Утім, я вважаю, що Гінгрич принаймні ще деякий час пововтузиться. Зрозуміло, що арифметично цієї перемоги точно недостатньо для номінації Ромні в кандидати в президенти від Республіканської партії. Цього недостатньо із політичної точки зору. Мабуть, треба ще дочекатися «супервівторка», який відбудеться 6 березня. І тоді буде цілком зрозуміло, хто є переможцем праймериз серед республіканців.
Щодо того, що Гінгрич зображає Ромні «таємним лібералом», представляючи себе чистим консерватором. Цей фактор ніяк не сприяє Ромні, і, безумовно, на стадії висування в кандидати це йому заважає. Але треба звернути увагу на те, що багато американців, які брали участь у праймериз і симпатизують Гінгричу, зізнаються, що дивляться на Ромні з точки зору електабельності. Вони вважають, що в Ромні більше шансів перемогти Обаму, ніж у Гінгрича. І той факт, що Ромні є поміркованішою й ліберальнішою людиною, заважає йому на цьому етапі.
Поки що я дотримуюся думки, що, безперечно, в Обами більші шанси перемогти на цих виборах. Але головний фактор, який визначатиме переможця, — це стан економіки.
Наразі зарано говорити, якою може бути політика США щодо України, якщо господарем Білого дому стане представник Республіканської партії. І насамперед це пов’язано з тим, що потрібно, щоб кандидат від Республіканської партії сформулював свою зовнішньополітичну програму, у тому числі щодо «нашої частини світу». А це, очевидно, відбудеться не раніше періоду підготовки до з’їзду Республіканської партії. Тоді будемо дивитися й робити висновки.