Президент Барак Обама під час зустрічей наступного тижня з президентом Росії Дмитром Медведєвим та прем’єр-міністром Володимиром Путіним має пам’ятати про три свої головні мети. Перше, це розвиток співпраці між США та Росією в тих галузях, де наші інтереси збігаються. Друге — зробити акцент на взаємних вигодах урегулювання розбіжностей між двома країнами в рамках загальновизнаних міжнародних «правил гри». І третє, допомогти створити такий геополітичний контекст, у якому Росія буде все більше усвідомлювати власну вигоду від поступового перетворення на справжнього постімперського партнера євроатлантичного співтовариства.
Першу з цих трьох цілей найлегше досягти. Реалізувати другу досить складно, але робити це треба, якщо не буде повторень того, що трапилося в серпні минулого року, коли російські війська вторглися в Грузію. А домагатися досягнення третьої мети можна лише опосередковано і поступово, однак дії в даному напрямі мають бути стратегічно цілеспрямованими. У будь-якому випадку, очевидно те, що обидві країни від поліпшення відносин тільки виграють. На щастя, фінансова криза примусила російську еліту зрозуміти, що вперше в російській історії добробут країни залежить від добробуту зовнішнього світу, особливо Америки. Така реалія взаємозалежності створює цілком відповідні параметри для саміту.
Більше того, з деяких важливих питань співпраця не тільки можлива, але й взаємовигідна. Це, насамперед, стосується взаємного скорочення ядерних озброєнь, компромісу в планах США зі створення системи протиракетної оборони, а також спільних зусиль із вдосконалення договору про нерозповсюдження ядерної зброї та інших домовленостей у сфері безпеки.
На жаль, щодо Ірану, тут немає жодної впевненості в правильності загальноприйнятої точки зору — що Росія дійсно хоче допомагати. Для російського керівництва існує два тривалі виклики його влади — і надходять вони з боку США та Китаю. Обидві країни серйозно постраждають, а Росія істотно виграє, якщо американсько-іранська криза викличе стрибок цін на енергоресурси. Тому російська готовність надавати допомогу може виявитися швидше формальною, ніж реальною.
Не можна також ігнорувати той факт, що існують серйозні — хоча такі, що не несуть воєнної загрози — конфлікти інтересів між США та Російською Федерацією. Суть їх полягає в тому, що Путін незадоволений розпадом Радянського Союзу і хоче в якійсь формі повернути цей процес назад. Повернення контролю над Україною, власне, приведе до відновлення імперської Росії, що створить потенційні умови для виникнення конфліктів у Центральній Європі. А якщо вона підпорядкує собі Грузію, Захід позбавиться життєво важливого енергетичного маршруту (трубопровід Баку — Джейхан), який зв’язує його з Каспійським морем та Центральною Азією. Тоді й у Азербайджану не залишиться іншого виходу, окрім як підкоритися Москві.
Безперечно те, що під час зустрічей у рамках саміту Путін та Медведєв будуть шукати ознаки того, що адміністрація США відреклася від угод про партнерство з Україною та Грузією, які були підписані колишнім президентом Джорджем Бушем. Навіть ненавмисний сигнал на підтвердження цього буде розцінено як дозвіл на більш рішучі дії Росії проти двох цих країн.
Тому необхідна відверта дискусія, щоб встановити деякі взаємоприйнятні «правила гри». США можуть дати зрозуміти, що членство в НАТО для Грузії та України не є близьким і неминучим, однак Сполучені Штати та Росія повинні поважати право України та Грузії на вибір на користь вступу. Росія, тим часом, повинна усвідомити, що застосування сили або розпалювання етнічних конфліктів із метою дестабілізації України та Грузії призведе до погіршення американсько-російських відносин.
Ясність у цих питаннях, досягнута за рахунок шанобливих, але реалістичних обговорень, знизить небезпеку того, що Росія намагатиметься відновити імперську систему на території, яку раніше займала царська імперія, а після неї Радянський Союз. Поступова консолідація існуючого на даному просторі національного плюралізму прискорить процес зникнення історично безплідних імперських амбіцій.
Частиною ритуалу московського саміту повинна стати ув’язка поглядів Америки на майбутнє з російськими демократичними спрямуваннями, які сьогодні частково пригнічені. Мабуть, шанс для передачі такого послання буде. Це може бути промова або данина пам’яті численним (і забутим сьогодні в Росії) жертвам ленінізму та сталінізму. Такий жест допоможе також створити політичний фон для поступового просування Росії в напрямку справжньої співпраці з демократичним світом.
І останнє. Попередня адміністрація США надавала перевагу банальному особистісному характеру відносин із Росією (наприклад, зауваження про «очі» та «душу» Путіна) та суттєво перебільшувала прогрес і успіхи у взаємовідносинах («найкращі відносини за всю історію» між двома країнами). Більш серйозний стратегічний підхід, який приведе до усвідомлення і визнання Росією нової постімперської реальності і буде сприяти її демократичній еволюції, скоріше, приведе до міцних результатів, і водночас, не дасть волю нереалістичним очікуванням у суспільстві.
ДО РЕЧI
Президент США Барак Обама заявив у інтерв’ю інформаційному агентству Ассошіейтед прес, що російські методи побудови взаємовідносин із США часів холодної війни повинні залишитися в минулому. За словами голови Білого дому, він висловить це міркування Володимиру Путіну під час переговорів у Москві, які почнуться 6 липня. Як сказав американський президент, колишній президент Росії, а нині її прем’єр-міністр все ще має чималу владу в країні. Обама заявив, що «Путін однією ногою стоїть на старому шляху ведення діалогу між країнами, а другою — на новому». У тому ж інтерв’ю голова американської адміністрації зазначив, що США вибудовують «прекрасні відносини» з наступником Путіна Дмитром Медведєвим. Американський президент наголосив, що головною темою переговорів у Москві під час візиту з 6 по 8 липня стануть масштабні скорочення ядерних арсеналів двох країн. «У Москві ми продовжимо досліджувати шляхи просування спільних інтересів Сполучених Штатів і Росії, в тому числі нашу спільну схильність до скорочення ядерних арсеналів і зміцнення глобального режиму нерозповсюдження», — сказав Обама.
Раніше у своєму відеоблогу президент Росії Дмитро Медведєв заявив, що він сподівається знайти нові можливості для взаємодії США та РФ під час візиту американського президента Барака Обами до Москви. Медведєв наголосив, що дві країни об’єднує повага до людського життя та свободи. За словами Медведєва, адміністрація Обами демонструє бажання покращити взаємні зв’язки та побудувати більш ефективні відносини. Медведєв заявив, що Росія готова допомогти в цьому.
Збігнєв БЖЕЗИНСЬКИЙ в 1977—1981 рр. був радником із національної безпеки. Разом із Брентом Скоукрофтом він є співавтором книги «Америка і світ», яка вийшла нещодавно.