Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Росії потрібні особи робiтничої національності

21 липня, 2001 - 00:00

Росії потрібні іммігранти. Мільйон працівників на рік, iз країн СНД і Балтії. Така концепція міграційної політики, схвалена урядом Російської Федерації. Ідея вирішити проблему дефіциту робочої сили за рахунок залучення до Росії російськомовного населення з колишніх республік СРСР належить особисто президенту Володимиру Путіну, пише газета «Известия». А нещодавно уряд Москви, який славиться на весь пострадянський простір своїм поводженням iз приїжджими, особливо неслов’янами, вирішив узаконити перебування і роботу в Білокам’яній гастарбайтерів. Московська мерія навіть обіцяє збудувати для них пару дешевих готелів.

Причини, що спонукали російську владу робити такi заяви, прості. У Росії скорочується чисельність населення, за різними оцінками — на 700 тисяч—мільйон чоловік щорічно. За таких темпів депопуляції до 2050 року в країні будуть проживати 85, а не 140 мільйонів чоловік, як сьогодні. Через низьку народжуваність і високу смертність у Росії вже через декілька років може виявитися більше пенсіонерів, ніж тих, хто працює, і тих, хто навчається, відзначає російська служба Бі-Бі-Сі. Працювати будуть іммігранти, які вже через п’ять років пiсля приїзду до Росiї зможуть стати її громадянами.

Нестачі в трудових іммігрантах у Росії немає. За даними газети «Итоги», за останні десять років до країни в’їхало на чотири з половиною мільйони чоловік більше, ніж виїхало за її межі. Дві третини новоприбулих — росіяни, які опинилися свого часу на околицях Радянського Союзу. В останні роки до Росії приїжджає все більше іноземців. У сусідніх iз Казахстаном областях Росії стрімко зростає число казахів, у районах, прикордонних iз КНР, китайців майже стільки ж, скільки росіян. Однак про іммігрантів із закордону, крім Балтії та СНД, у програмі російського уряду поки що нічого не говориться.

Разом iз тим спеціальна імміграційна інспекція, котру передбачається створити, буде займатися усіма. Завдання цього органу влади — відловлювати та видворяти нелегальних іммігрантів, насамперед, пише Бі-Бі-Сі, — вихідців з Афганістану, Китаю, країн Африки, колишнiх кримінальних злочинців, некваліфікованих працівників і хворих. До речі, російські медичні видання неодноразово публікували дані, згідно з якими 40% хворих на туберкульоз у Росії — іммігранти. Покарання за організацію незаконної імміграції передбачається збільшити до 12 років позбавлення волi. Російська Дума також повинна прийняти цілу низку законів, покликаних цивілізувати та упорядкувати імміграцію до Росії.

Однак навряд чи навіть найкращі закони допоможуть швидко вирішити завдання, котрі поставив перед собою уряд Російської Федерації. Заяви фахівців iз демографії про те, що китайські іммігранти — порятунок для російського Далекого Сходу, погано стикуються із закликами зберегти в Сибіру та на Далекому Сході великі військові та поліцейські сили, щоб не допустити «демографічної експансії з боку азіатських держав». До того ж, проблема нелегальної імміграції до Росії сьогодні сприймається набагато гостріше, ніж необхідність боротися зi скороченням населення. Тому в «плавильний казан» російське суспільство, до речі ще не сформоване, скоро не перетвориться.

Та й російськомовні працівники з колишніх союзних республік, на яких покладається Путін, вважають за краще їхати на заробітки у досить забезпечені, а тому й без того густонаселені райони Росії, а не піднімати цілину. Міністерство у справах федерації, національної та міграційної політики Росії пропонує примусово розподіляти тих, хто приїжджає, з урахуванням демографічної ситуації в регіонах і встановити квоту на прийом переселенців для кожної області, пише газета «Известия». Так що, можливо, через пару років наші співвітчизники, які відправляються до Росії з бажанням заробити, замість матеріального стимулу отримають «державне замовлення» і «державний розподіл». Від чужої держави.

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: