Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Російські ядерні сили стають триєдиними

6 серпня, 1998 - 00:00


Запрошуємо на роботу: Російські ядерні сили Розподіл є спробою запобігти автономізації ядерних сил через зниження дисципліни в російській армії


Ядерні сили Росії до 2001 року буде розділено між армією, флотом та військово-повітряними силами.

За словами прес-секретаря Ради безпеки Росії Олексія Лісса, до початку наступного тисячоліття російські стратегічні ядерні сили припинять своє існування як єдиний окремий рід військ. Всі три відгалуження ядерного щита Росії матимуть власні командування (і, відповідно, командувачів), підпорядковані об’єднаному головному командуванню. Як доводять російські генерали, такий розподіл є природним з огляду на те, як може застосовуватися ядерна зброя — ядерні боєзаряди транспортуються з наземних чи підземних установок, кораблів чи підводних човнів, а також з літаків. Крім того, російські урядовці називають однією з цілей цієї реформи спробу зробити ядерні сили дешевшими. За словами секретаря російської Ради безпеки Андрія Кокошина, Росія намагатиметься створити невеликі боєздатні сили спроможними «ліквідувати регіональні та локальні конфліктні ситуації вздовж кордонів колишнього Радянського Союзу, а також всередині самої Росії».

Важко сказати, які заходи здатні запровадити російські генерали, щоби здешевити вартість утримання ядерних сил у той час, як втричі зростає число командних і, відповідно, контролюючих одиниць. Очевидно, розподіл є спробою запобігти автономізації ядерних сил через зниження дисципліни в російській армії. Цією реформою запроваджено ще один контролюючий щабель. Брак демократичних традицій у Росії змушує Єльцина створювати велику кількість силових структур, які часто дублюють одна одну, але які замикаються безпосередньо на ньому. Крім того, Росія ставить на ядерні озброєння як на головний фактор у забезпеченні її національних інтересів. Низові ланки керування ядерним щитом Росії мають достатньо повноважень для оперативного реагування на загрози.

I

Олександр ПАЛІЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: