Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Розкол у палестинських лавах

28 липня, 2001 - 00:00

Однією з умов плану комісії Мітчелла з мирного урегулювання Близькосхідного конфлікту є співпраця Ізраїлю та Палестинської автономії у сфері безпеки. Однак останні події в Секторі Газа показують, що виконати цей пункт домовленостей буде ще важче, ніж передбачалося раніше. Палестинці, незадоволені політикою Ясира Арафата, перейшли до активних дій.

Після того, як палестинські сили безпеки арештували декількох бойовиків, виконуючи таким чином умови плану Мітчелла, двадцять палестинців, серед яких були як члени ісламського угрупування «Хамас», так й люди, котрі належать до арафатівської організації «Фатх», обстріляли будинок керівника палестинської військової розвідки, повідомляє Бі-Бі-Сі.

Невдоволення Арафатом, проте, має не тільки політичне, але й соціальне підгрунтя. Бідних мешканців Сектора Газа дратує заможність і кращий рівень освіти Західного берега.

Ще одне джерело конфлікту — палестинські біженці. Вони становлять 45% населення обох палестинських районів. Це — найбідніша верства населення, яка мешкає в умовах перенаселеності й не має роботи. Палестинському керівництву колись вдавалося привернути біженців на свій бік — передусім, наданням їм добре оплачуваних посад в адміністрації, поліції і службах безпеки. Але після підписання угод в Осло з’явилася нова палестинська еліта, яка консолідувала свої позиції й скористалася можливостями, що відкрилися для збагачення. У цих умовах біженці виявилися відсуненими на другий план.

Корумпованість палестинської адміністрації призвела до зростання популярності ісламської опозиції, що проповідує аксетизм, — організацій «Хамас» та «Ісламський джихад». У результаті почали зростати радикальні настрої рядових членів «Фатх» і найбідніших верств населення палестинських міст. Ізраїльська блокада Західного берега і Сектора Газа ще більше підірвала становище палестинської влади, яка виявилася на межі фінансового краху. Все це може навести на думку, що ескалація нового протистояння з Ізраїлем могла бути спробою палестинського керівництва «перевести дух», щоб уникнути масштабних внутрішньопалестинських виступів.

Газета: 
Рубрика: