Двадцять років тому світ спостерігав за крахом Радянського Союзу. Режим, який, за словами президента Рональда Рейгана, був «насаджений багнетами», не прижився, і врешті-решт імперія, яка одного разу відгородилася від Заходу «залізною завісою», не змогла захистити свій народ так, щоб він не побачив сяючого світла демократії.
Наступного вівторка, коли республіканські кандидати у президенти зберуться разом, аби обговорити питання зовнішньої політики і національної безпеки на дебатах, влаштованих фондом The Heritage Foundation і Американським інститутом підприємництва на телеканалі CNN, вони повинні пригадати уроки, які дав нам крах Радянського Союзу, але вони також повинні дивитися вперед і думати про ті виклики, які залишаються актуальними в Росії і в усьому світі сьогодні. Головними серед цих викликів є ті, які спричинила політика «перезавантаження» адміністрації Обами у стосунках із Росією.
У своїй промові, яку було виголошено у британській Палаті общин 1982 року і яка здобула популярність завдяки порівнянню СРСР з «імперією зла», президент Рейган процитував Вінстона Черчилля, який сказав: «Я не вірю, що Радянська Росія хоче війни. Чого вони хочуть, так це плодів війни і безмежного розширення їхньої влади і їхніх доктрин. Але що нам потрібно вирішити тут і зараз, поки ще залишається час, так це питання про постійне недопущення війни і створення умов для свободи і демократії настільки швидко, наскільки це можливо, у всіх країнах». Рейган сказав: «Ну, так, саме це є нашою місією сьогодні: зберігати як свободу, так і світ. Можливо, це нелегко помітити, але я упевнений, що ми зараз живемо в поворотний момент».
Рейган був серед тих, хто очолював західний світ, коли він переживав цей поворотний момент. Настала перемога в холодній війні, і причин для краху СРСР було багато, починаючи від його маніакального прагнення вертикально контролювати економіку і закінчуючи придушенням власного народу і зусиллями зі збереження імперії у Східній Європі і Середній Азії, сміливістю і перевагою російських дисидентів і західних лідерів. Президент Рейган був серед тих лідерів, які бачили зло радянського режиму таким, яким воно було, і прагнули відкинути комуністичне просування. Він протистояв радянській загрозі, і врешті-решт Захід здобув перемогу в холодній війні.
Натомість адміністрація Обами ніяк не може побачити справжній характер тих, хто очолює Росію сьогодні. Дійсно, перемоги і завоювання 1991 року зовсім не захищені і знаходяться під загрозою. Спікер палати представників Джон Бенер, республіканець від Оклахоми, нещодавно виступив з гнівною критикою президентської стратегії «перезавантаження» і намалював картину того, де Росія знаходиться сьогодні:
«За останні два з половиною роки Росія була суб’єктом, що користується прихильністю з боку Америки, та всіляко її опікала. І вона продовжила розширювати свою фізичну, політичну і економічну присутність... під виглядом «сфери впливу».
«Всередині Росії контроль є звичайним явищем і поголовним захопленням, ключові галузі націоналізовані, незалежні ЗМІ зазнають утисків, а діячів опозиції б’ють і саджають до в’язниці. Росія використовує природні ресурси як політичну зброю. І вона підтримує гарні стосунки з нестабільними і небезпечними режимами».
Віце-президент фонду Heritage Foundation Кім Холмс говорить, що позиція адміністрації Обами щодо Росії зазнала краху, бо президент чекав більшого від росіян, ніж вони готові дати за будь-яких обставин. І це попри висновок небезпечно збиткового Нового договору СНО і відміну будівництва ключових об’єктів системи ПРО в Європі. Холмс відзначає, що політика «перезавантаження» стала помилкою, бо вона виходить з того, що російські лідери поділяють наші інтереси, тоді як насправді Володимир Путін і Дмитро Медведєв мають зовсім інші цілі: накопичення сотень мільярдів доларів і їх необмежений захист. Холмс пояснює, який вплив має це на американсько-російські стосунки:
«Врешті-решт Росія оглядається у світі і бачить ворогів, потенційних суперників і клієнтів. Ось чому вона зневажає сусідів і ось чому настільки багато з них їй не довіряють. Ось чому вона відчайдушно потребує Америки, аби та віддавала їй шану за допомогою поступок на переговорах з контролю над озброєннями і відмінила програми протиракетної оборони. Її ставлення до США викриває навмисний набір кроків у власних інтересах задля здобуття фінансових і геополітичних переваг над іншими країнами».
Сполучені Штати і ті, хто претендує на президентський пост, повинні розуміти російську реальність і той факт, що Путін і ті, хто перебуває при владі, діють за абсолютно іншим набором правил. А коли так, то пропозиція поступок щодо договорів на зразок Нового договору СНО є жертвуванням американськими інтересами в галузі безпеки на користь російської вигоди. Сьогодні фонд Heritage Foundation проведе спеціальний захід, більш поглиблено поглянувши на ці питання в межах семінару під назвою «Спадщина і уроки двадцятої річниці падіння СРСР».
Й у той час, коли світ пам’ятає падіння Радянського Союзу, варто пам’ятати, що комуністична тиранія, як і раніше, існує у світі сьогодні, й усього за декілька миль від американського узбережжя. Попри пригноблення кубинського народу комуністичним режимом журналісти і адміністрація Обами однаковим чином практично не звертають уваги на це. Фонд Heritage підніме і це питання на сьогоднішньому заході під назвою: «Неписана історія: як ЗМІ і адміністрація Обами ігнорують кубинську хвилю репресій».
Хоча комуністичній ідеології й було завдано серйозного удару двадцять років тому, коли впав Радянський Союз, свобода для російського народу далеко не гарантована, доки країна швидко сповзає назад до автократії. Так само й у випадку з пригноблюваними громадянами, які страждають від кубинського режиму, американські лідери повинні звертати увагу і голосно висловлюватися на захист свободи, одночасно виступаючи за американські інтереси перед лицем тиранії.