Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Розрядка соціальної ситуації. По-румунськи

Басеску призначив прем’єр-міністром досвідченого технократа
8 лютого, 2012 - 00:00
МІХАЙ РЕЗВАН УНГУРЯНУ

Досить швидко відбулася зміна прем’єр-міністра Румунії — президент Траян Басеску призначив на місце Еміля Бока, який пішов у відставку, 43-річного голову Служби зовнішньої розвідки Міхая Резвана Унгуряну. Відставка Брока відбулася на фоні суспільного невдоволення урядовою політикою скорочення бюджетних витрат, тож свій вчинок він пояснив тим, щоб «розрядити соціальну ситуацію». Отже, Еміль Бок став уже шостим прем’єр-міністром в Європі, уряд якого пішов у відставку через незадоволення населення програмою скорочень. Новопризначений прем’єр, кандидатуру якого залишилося затвердити румунському парламенту, заявив під час прийняття повноважень, що «уряд потребує міцної підтримки парламенту та громадян». Однак такий крок влаштовує далеко не всіх. Румунська опозиція закликає до позачергових виборів. А лідер Національно-ліберальної партії країни Крін Антонеску окреслив призначення Унгуряну «імпровізаційним рішенням зі сторони Басеску, щоб зберегти чинну коаліцію при владі, хоча румуни й не погоджуються з цим». «День» звернувся з проханням прокоментувати призначення нового румунського прем’єра до директора Центру запобігань конфліктів та раннього попередження Оани ПОПЕСКУ (Бухарест):

— Унгуряну — один з найбільш видатних постатей в румунській політиці за останні роки. Він також дуже хороший технократ. Кар’єра Унгуряну почалася з поста міністра закордонних справ, він також займав високі посади: був хорошим міністром, у якого за плечима була хороша кар’єра дипломата. До того ж він був і хорошим головою служби розвідки і може стати хорошим прем’єр-міністром. Людям, які вийшли на вулиці з вимогами проведення політичних реформ, буде дуже складно, адже призначення Унгуряну для багатьох із них нагадує період до 1989 року — часи Секурітате (таємна поліція Румунії, яка діяла протягом 1949-1989 рр. — Авт.) як складової правлячого режиму. Прем’єр-міністра схвалить парламент, однак здобути широку популярність серед румунів йому буде складно.

— Лідер лібералів Крін Антонеску заявив, що уряд Брока був найбільш корумпованим з 1989 року. А як ви це прокоментували б?

— Я не взялася б оцінювати, який із румунських урядів був найбільш корумпованим, це було б заскладно. Однак що можу точно сказати — Крін Антонеску вельми популярний серед звичайного населення. Гадаю, люди втомилися від продовження корупції в уряді та серед політиків високого рангу в Румунії з 1989 року. Думаю, що рівень корупції з того часу не змінився, хоча маю побоювання, що він тільки збільшився. Люди розчаровані, що президент і голова уряду ще перед своїм обранням обіцяли боротися з корупцією. Основною причиною, чому люди проголосували 2004 року за Басеску, стало саме те, що румуни втомилися від корупції і сподівалися на зміни, яких так і не відбулося. З цього плану уряд Брока виглядав мало привабливим в очах простих людей.

— До речі, румунська опозиція заявила, що Басеску також має піти. Наскільки конструктивною є ця позиція?

— Це завдання будь-якої опозиції — протистояти президентові та урядові. Фактично Траян Басеску звільнив прем’єр-міністра, а новим призначив того, хто для нього є найбільш релевантним. Хоча протести, що пройшли у Румунії, закликали до відставки президента, а не обов’язково до відставки уряду. 90% усіх гасел проголошували відставку президента, а не прем’єра. Окрім відставки президента, опозиція також вимагає проведення дострокових виборів і дати людям вибрати те, що їм хочеться, а не навпаки.

Ігор САМОКИШ, «День»
Газета: 
Рубрика: