Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Розумна могутність»,

або Стратегія щодо Близького Сходу від Гілларі Клінтон
15 січня, 2009 - 00:00
ГІЛЛАРІ КЛІНТОН РАЗОМ ІЗ ДОЧКОЮ ЧЕЛСІ СКЛАДАЄ ІСПИТ НА ПОСАДУ ДЕРЖСЕКРЕТАРЯ США У СЕНАТСЬКОМУ КОМІТЕТІ / ФОТО РЕЙТЕР

Минулого вівторка відбулися слухання Гілларі Клінтон, яку новобраний президент Барак Обама призначив на посаду державного секретаря. Нагадаємо, що деякі члени кабінету, серед них держсекретар, затверджуються сенатом. Попередньо слухання кандидатури на пост державного секретаря проходять у сенатському комітеті з закордонних справ, який, до речі, зараз очолює демократ Джон Керрі, що програв 2004 року вибори Джорджу Бушу.

Пані Клінтон (з якою була дочка Челсі) виглядала спокійною, говорила чітко й запевнила членів комітету, що у випадку її затвердження Державний департамент «запрацює на всіх циліндрах», при потребі чинячи тиск і шукаючи можливостей для просування інтересів США.

Разом з тим вона визнала, що «сьогодні загрози безпеки не можна вирішити в ізоляції. Америка не може вирішити більшість термінових проблем сама, а світ не може вирішити їх без Америки». Відтак, за її словами, «розумна могутність вимагає співпраці з друзями і суперниками, зміцнення старих альянсів і створення нових. А це означає зміцнення альянсів, які пройшли випробування часом, зокрема, з нашими партнерами по НАТО і нашими союзниками в Азії».

Пані Клінтон зазначила кілька разів, що стратегію «розумної могутності» слід активно використовувати на Близькому Сході для вирішення потреб безпеки Ізраїлю і легітимних політичних та економічних прагнень палестинців. На її думку, ця стратегія допоможе змусити Іран припинити ядерну програму і спонсорство тероризму, а також переконає Іран і Сирію в необхідності відмовитися від небезпечної поведінки і стати конструктивними регіональними акторами. Окрім цього, це сприятиме «зміцненню відносин США з Єгиптом, Йорданією, Саудівською Аравію, іншими арабськими країнами, Туреччиною, а також партнерами США у Перській затоці для їхнього залучення до забезпечення тривалого миру в регіоні», зазначила пані Клінтон.

Вона також нагадала, що проблемами Близького Сходу займалося впродовж років багато президентів, включаючи її чоловіка, тому США не можуть припинити зусилля заради досягнення миру в цьому регіоні. Пані Клінтон наголосила, що вона і обраний президент розуміють і глибоко співчувають бажанню Ізраїлю захиститися в нинішній умовах від бомбардувань ракетами ХАМАС.

«Однак ми також бачимо трагічні гуманітарні жертви конфлікту на Близькому Сході та страждання палестинських та ізраїльських цивільних. І це мусить лише збільшувати нашу рішучість досягти справедливого та тривалого мирного врегулювання, яке принесе справжню безпеку Ізраїлю, нормальні позитивні відносини з його сусідами, незалежність, економічний прогрес і безпеку палестинцям в їхній державі», — наголосила вона.

Характерно, що чоловік Гілларі Білл Клінтон не був присутнім на слуханнях. Однак деякі спостерігачі вважають, що з призначенням пані Клінтон на посаду держсекретаря відновиться прагматичний підхід США, який був характерним для президента Білла Клінтона. Деякі аналітики й досі вважають, що ім’я Клінтона є доброю торговою маркою. Зокрема, аналітик з Вашингтонського центру стратегічних і міжнародних досліджень Рік Бартон відзначив, що підхід Білла Клінтона до таких проблемних регіонів, як Близький Схід, був успішним.

Старожил комітету сенатор Річард Лугар похвалив пані Клінтон, назвавши її «втіленням великого члена ліги», який повністю відповідає посаді й присутність якого в державному відкриє нові можливості для американської дипломатії, включаючи можливість поліпшення іміджу США у світі. До речі, Лугар ще до слухань поставив Гілларі Клінтон 168 запитань. Помічники сенатора повідомили, що він розмістить отримані відповіді на власному сайті.

Цікаво, що голова комітету Джон Керрі в ході слухань тиснув на пані Клінтон, запитуючи, чи Обама розглядає неприйнятною за будь-якої ціни чи лише небажаною ситуацію, якщо Іран заволодіє ядерною зброєю. Гілларі Клінтон чітко відповіла: «Новообраний президент постійно заявляв, що така ситуація є неприйнятною. І політика США полягатиме в здійсненні, із залученням усіх інструментів, усього можливого, щоб запобігти тому, щоб Іран не став державою, яка володіє ядерною зброєю. Як я вже відзначала, не виключається жодний варіант».

Як коментують оглядачі, Гілларі Клінтон дуже добре підготувалась до слухань і використала всі шанси. За минулі тижні вона ознайомилася з матеріалами на тисячу сторінок, проводила репетицію слухань, вивчала сфери інтересів своїх колег сенаторів, а також телефонувала кожному члену комітету. Тому можна не сумніватися, що її кандидатуру буде затверджено в сенаті. А як спрацює проголошена новим держсекретарем «розумна могутність» — покаже час.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: