Президент Грузії Михаіл Саакашвілі ухвалив рішення, яким залишилися задоволені всі. Він переніс президентські вибори з осені на 5 січня 2008 року. Одночасно з президентськими виборами Саакашвілі запропонував провести референдум щодо терміну проведення парламентських виборів. Таким чином президент виконав основні вимоги опозиції й поставив крапку в тривалому протистоянні.
ДАЙТЕ МАНДАТ!
Ці заяви Саакашвілі озвучив увечері 8 листопада, наступного дня після розгону мітингу опозиції. «Грузія перебуває на шляху великих змін, тому для рішучіших дій мені потрібен ваш недвозначний мандат. Це дасть нам можливість протистояти будь-яким зовнішнім небезпекам, будь-якому тиску на країну», — звернувся президент до грузинського народу.
Потрібно зазначити, що за грузинськими законами президент не має права переносити вибори — це прерогатива парламенту. Але судячи з усього, з цим проблем не буде, оскільки парламентську більшість складає лояльна президенту партія «Єдиний національний рух».
«Президент провів консультації з членами своєї команди, — заявила нам заступник голови комісії з юридичних питань парламенту Грузії Ніно Каландадзе. — Він наполегливо вимагав, щоб депутати не перешкоджали перенесенню виборів. Швидше за все так і буде».
Згідно з конституцією країни, президент повинен скласти повноваження за 45 діб до виборів. До обрання нового президента обов’язки глави держави виконуватиме голова парламенту Ніно Бурджанадзе.
Паралельно з президентськими виборами відбудеться референдум. Громадянам Грузії належить визначити терміни проведення парламентських виборів. Нагадаємо, що вони були призначені на жовтень 2008 року, але опозиція наполегливо вимагала їхнього перенесення на весну. «Нехай такі значні рішення приймають не опозиціонери, а народ. Це вкотре підтвердить демократичність нашої держави», — заявив Саакашвілі.
Стало також зрозуміло, що в Грузії днями відмінять надзвичайний стан. По-перше, не можна призначати вибори в умовах НС. По-друге, цьому сприяє нормалізація ситуації в країні.
ВИБОРИ З ПРИМУСУ
Сьогодні багато аналітиків мучаються питанням: що спонукало президента піти на такі кроки? Якби він прийняв аналогічні рішення кілька днів тому, вдалося б уникнути силової акції з усіма її наслідками. Щодо цього існує кілька версій.
Деякі експерти вважають, що Саакашвілі змусили піти на поступки його західні партнери. Не секрет, що США не схвалили останні кроки влади Грузії. Президента не підтримали й різні впливові організації. Наприклад, комісар ООН із захисту прав людини Луїс Арбур зазначив, що розгром мирного мітингу й закриття опозиційних ЗМІ є серйозним мотивом для неспокою. А генсек НАТО Яап де Хооп Схеффер прямо заявив, що «кроки, зроблені урядом Грузії за останні дні, не відповідають євроатлантичним цінностям».
Є й інша версія: Саакашвілі призначив президентські вибори на зручний для себе час. До 5 січня залишається менше двох місяців, і опозиція навряд чи зможе підготуватися належно. «Такий короткий термін створить проблеми й самому президенту, але він все-таки володіє величезним адміністративним ресурсом, — вважає політолог Давид Чавчавадзе. — Якщо опозиція виставить кілька кандидатів, вони, швидше за все, не зможуть перемогти Саакашвілі. А для появи єдиного харизматичного лідера двох місяців недостатньо».
ОПОЗИЦІЯ В ПОШУКАХ КАНДИДАТА
Незважаючи на всі труднощі й підводні камені опозиція святкує перемогу. «У ситуації, що склалася, це було єдиним правильним рішенням, — заявила лідер партії «Шлях Грузії» Саломе Зурабішвілі. — Залишається шкодувати лише про те, що для його прийняття президенту знадобилася силова акція, яка навряд чи підвищила імідж нашої країни».
Зараз представники опозиційних партій проводять між собою інтенсивні консультації. Їхня мета — висунення єдиного кандидата до майбутніх президентських виборів. Не виключено, що опозиція запропонує сюрприз і висуне «темну конячку» — безпартійного кандидата.
У цих баталіях не бере участi лише Лейбористська партія, оскільки проти її голови Шалви Нателашвілі порушена кримінальна справа. Йому інкримінують зв’язок із російськими спецслужбами. За інформацією, яка є в нас, Нателашвілі з сім’єю вже покинув межі Грузії й перебуває на території РФ. Інших опозиціонерів, які також підозрювалися у зв’язках із російською розвідкою, прокуратура поки допитує як свідків.
СИТУАЦІЯ НОРМАЛІЗУЄТЬСЯ
У Тбілісі вчора поновили рух міського транспорту. На проспекті Руставелі вже набагато менше військових і спецназівців, хоч у будівлі парламенту залишаються поліцейські. Так само не працюють телеканали «Імеді» і «Аврасія». Тим часом відновилося мовлення російських телеканалів кабельними мережами, а також зарубіжних інформаційних телеканалів, у тому числі BВC і CNN. Багато діячів висловлюють надію, що термін надзвичайного стану буде скорочений у зв’язку зі стабілізацією становища.
Тим часом уранці з Патріархом всієї Грузії Ілією II зустрілися спікер парламенту Ніно Бурджанадзе й лідери опозиції: припускають, що на зустрічі йшлося про майбутні президентські вибори.
На думку спостерігачів, призначаючи дострокові вибори, президент Саакашвілі йде на серйозний, але прорахований ризик, оскільки в опозиції поки немає альтернативного лідера, який міг би скласти йому конкуренцію.