Росія повним ходом готується до саміту «вісімки», який відбудеться 15—17 липня в Санкт- Петербурзі. Головне завдання Москви — убезпечити себе від можливої критики з боку Заходу. Незабаром, до речі, відбудеться саміт Росія — Євросоюз, який, на думку спеціального представника російського президента Ігоря Шувалова, має стати «позитивною прелюдією» до зустрічі «вісімки».
Відомо, що основними під час саміту семи провідних країн світу та Росії будуть три теми — освіта, енергетична безпека та інфекційні захворювання. Американці висловили надію, що також буде поставлено на обговорення іранську ядерну програму. Питання про ситуацію в Білорусі, Молдові і Грузії не включено до порядку денного. «Я переконаний, що ця тема повинна бути обговорена, насамперед міністрами закордонних справ. Це формат точно для них. Ті питання, з яких вони не погодяться і будуть не задоволені взаємними поясненнями, рекомендуватимуться лідерам на обговорення. Ми до порядку денного «вісімки» включати ці питання, як країна-голова, не будемо», — сказав Ігор Шувалов, не виключивши, що ці питання можуть бути обговорені.
Спецпредставник президента Росії також повідомив, що на зустріч «вісімки» не буде запрошено лідерів країн СНД. Хоча президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв візьме участь у саміті. Також запрошення на зустріч у Санкт-Петербурзі надіслано лідерам п’яти держав — Індії, Китаю, Південної Африки, Мексики та Бразилії.
Говорячи про можливі підсумки саміту, І. Шувалов висловив надію, що на ньому вдасться переламати ситуацію, коли країни Заходу негативно сприймають Росію. За його словами, на саміті представники Росії спробують зруйнувати один із міфів, які впливають на громадську думку західного суспільства, — міф про те, що Росія намагається «шантажувати Європу енергоресурсами». «Те, що реально відбувається в Росії, і те інформаційне поле, яке складається навколо Росії, — дещо рiзнi речі», — підкреслив він.
КОМЕНТАР
Борис РАЙТШУСТЕР , керівник Московського бюро німецького суспільно-політичного часопису «Focus»:
— Ми будемо свідками свого роду вистави. Відомо, що за лаштунками у представників Заходу і Росії натягнуті стосунки, але публіка ніколи не дізнається про «залаштункові» настрої. Зустріч у Санкт-Петербурзі — це красивий фасад будинку, а що в цьому будинкові або в дворику за ним — зможуть дiзнатись не багато хто. Це, як говорять росіяни, «показуха». Росія — дуже важливий партнер для Заходу, тому західні політики якоюсь мірою бояться її роздратовувати. Але мовчання на саміті, відсутність критики у бік Москви насправді продемонструють реальне ставлення до Росії: певний страх, а про дружбу тут і не йдеться. Друзі, не боячись, критикують один одного. Пригадайте нещодавній конфлікт між Німеччиною і США навколо іракського питання. Сторони відкрито обмінювалися критикою, ніхто нікого не боявся, бо всі розуміли, що подібні дискусії припустимі в демократичному світі. Відсутність відкритої критики — непряме визнання того, що Росія не є демократичним партнером.