Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Саміт із виборчим забарвленням

ЄС закликає українських лідерів забезпечити політичну стабільність
5 грудня, 2009 - 00:00
ФОТО МИХАЙЛА МАРКІВА

Європейська і українська сторона назвали важливим черговий ХІІІ саміт «Україна — Європейський Союз», який вчора пройшов у столиці України під головуванням Глави української держави Віктора Ющенка та Голови Європейської Ради — прем’єр-міністра Швеції Фредерика Райнфельдта. Про важливість саміту і поступ, який було досягнуто у відносинах між Києвом і Брюсселем після Паризького саміту у вересні минулого року, говорив на прес-конференції президент Європейської Комісії Жозе Мануель Баррозу. Але, схоже, що цей саміт, перш за все, мав виразне політичне забарвлення, викликане наступними президентськими виборами в Україні. І це дуже явно відчувалось під час заключної прес-конференції.

У Києві насправді не було ухвалено конкретних рішень, не було досягнуто прориву подібному тому, який стався у грудні 2005 року, коли саміт завершився знаковим рішенням про надання Україні статусу країни з ринковою економікою. Втім не можна завжди пов’язувати саміти з обов’язковим проривом, якщо не зроблено відповідної підготовчої роботи. У даному випадку українська сторона не підготувалась до того, щоб підписати амбітну угоду про асоціацію. Це визнають обидві сторони.

У вступному слові під час засідання саміту «Україна — Європейський Союз» глава української держави назвав причини: «неефективна робота парламенту України, який став заручником внутрішньополітичної боротьби напередодні проведення чергових президентських виборів, значною мірою уповільнила процес адаптації українського законодавства до норм та вимог Євросоюзу. Ми визнаємо, що ряд законів, які в рамках роботи українського парламенту треба було прийняти, парламентською більшістю на сьогоднішній день не прийнято. Але у нас є сподівання, що всі борги Україна покриє найближчим часом».

Зі свого боку, голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу вважає, що сторони можуть завершити опрацювання амбіційної Угоди про асоціацію між Україною та ЄС протягом 2010 року. На думку багатьох експертів, це й справді реальна дата для того, щоб підготовити другу частину Угоди про асоціацію, яка передбачає створення поглибленої зони вільної торгівлі. І щоб при цьому Україна не втратила, відкривши свій ринок для європейських товарів.

Слід відзначити, що під час спільної прес-конференції і голова Європейської Ради, і голова Єврокомісії висловлювали стурбованість з приводу майбутніх президентських виборів. Вони у своїх коментарях говорили про необхідність забезпечення політичної стабільності після виборів, які, за їхніми словами, мають бути чесними і справедливими. «Політична стабільність важлива для проведення реформ. Програма фінансування Міжнародним валютним фондом має бути відновлена, бо ЄС є найбільшим донором», — підкреслив прем’єр-міністр Швеції Фредерик Райнфельдт. За його словами, який би не був обраний у результаті виборів президент і уряд — вони мають спільно працювати, щоб здійснювати реформи і модернізувати ГТС.

Теж саме відзначав голова Єврокомісії Жозе Манауель Баррозу. «Для України важлива політична стабільність, щоб українська влада показала результат для людей. Наші стосунки будуть розвиватися, щоб сприяти наближенню України до ЄС. Але ми сподіваємося, що Україна проводитиме реформи, щоб наша допомога була ще більш ефективна», — наголосив він.

Український президент запевнив, що Україна впродовж чотирьох років уже проводила вибори і тому може забезпечити такі вибори. Разом з тим Ющенко запевнив, що українська національна стратегія інтеграції до ЄС буде пріоритетом після виборів 2010 року.

Глава Української держави також наголосив, що за останні 4 роки Україна досягла процесу забезпечення політичної стабільності на базі чесних виборів. Разом з тим він попросив західних журналістів зрозуміти, що проблема на цих виборах — це «проблема двох світоглядів: демократичного і колоніального. «Або Україна утвердиться на європейській дорозі на базі демократичних цінностей, або приходить п’ята колона». За його переконаннями, «перша концепція полягає в тому, що ми маємо йти додому до Європи, де наші цінності і традиції». Тим часом, додав президент, його основні конкуренти — пропонують шлях назад, залишитися у минулому. І буде великою поразкою, якщо на виборах не переможе Європа, застеріг Ющенко.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: