У Москві сьогодні завершується Всесвітній саміт релігійних лідерів світу, ініційований і підготовлений Відділом зовнішніх церковних зв’язків (ВЗЦЗ) Московського патріархату (МП). Як пишуть московські ЗМІ, «ідея проведення форуму отримала повну підтримку МЗС РФ й особисто Президента Росії Володимира Путіна; більш того, він запевнив релігійних діячів у тому, що особисто доповість про результати форуму своїм колегам — керівникам семи могутніх країн світу». Організатори саміту надають великого значення тій обставині, що він відбувається напередодні саміту «Вісімки» в Санкт-Петербурзі. Таким чином, рішення та пропозиції учасників саміту можуть бути використані у великій політиці.
Програма форуму надзвичайно широка — це пошук шляхів подолання тероризму й екстремізму, питання сім’ї, людського життя та рівності статей, необхідність етичного виховання молоді, шляху подолання бідності, роль ЗМІ, ресурси планети й екологія, боротьба з інфекційними хворобами та наркоманією, поширення зброї масового знищення, діалог цивілізацій, проблеми глобалізації та світоустрою тощо (тільки люди церкви здатні за три дні обговорити всі ці питання!). За підсумками форуму буде прийняте послання, звернене до віруючих людей, урядів різних держав і планети загалом.
На саміт прибули 140 учасників (очікувалося понад 200). Назвемо деяких гостей Москви. Це голови Папських рад зі сприяння християнській єдності та з культури кардинали Вальтер Каспер і Поль Пупар, а також інші кардинали Католицької церкви; представники Ради Євангелічної церкви в Ні меччині, голова Євангелічно-лютеранської церкви Фінляндії, генсек Всесвітньої ради церков Самюель Кобіа й інші представники католицької та протестантських церков. Присутні на форумі Верховний патріарх і католикос усіх вірменів Гарегін II, патріархи Дохалкідонських церков, а також представники іудейських і буддійських організацій. Широко представлені ісламські лідери — з Сирії, Боснії, Бахрейну, Кувейту, Кавказу, Казахстану, Ірану тощо. Зазначимо, що Рада муфтіїв Росії прийняла запрошення, але чітко окреслила свою позицію, а саме — необхідність обговорити ту нездорову релігійну ситуацію, що склалася сьогодні в Росії. Прибув до Москви і головний рабин Ізраїлю Йона Мецгер.
ХТО НЕ ПРИСУТНІЙ НА САМІТІ
Насамперед зазначимо, що надзвичайно дивним здається той факт, що з 13-ти (крім Московської) загальновизнаних православних церков світу на саміт прибули тільки два предстоятелі — Грузинської та Чеської православних церков. Жодних пояснень цього феномену поки що не надходило.
Як відомо, під самітом, як правило, мається на увазі зустріч перших персон у тій чи іншій світовій сфері, у цьому випадку — у сфері релігійній. Однак, на превелике здивування багатьох церковних діячів, на зустріч у Росії не приїхали (або не були запрошені) вельми помітні у світі релігійні лідери (кажучи світською мовою). Почнімо з того, що не був запрошений Далай-лама ХIV — глава тибетського буддизму, один із найшанованіших у світі людей. Митрополит Смоленський і Калінінградський Кирило — головний організатор саміту — навіть визнав за потрібне пояснити: «Організатори не відіслали запрошення Далай-ламі заради того, щоб не наражати на небезпеку окреслений процес діалогу між ним і владою Китаю». Є однак і більш серйозна причина, суто політична — російський уряд усіляко уникає дратувати уряд Китаю спілкуванням із Далай-ламою — він був би абсолютно недоречний уже з тієї причини, що на саміт прибув голова державного управління у справах релігій Китаю, — як консультант.
Римського Папу Бенедикта ХVI не запросили без яких-небудь пояснень. Причина в тому, що римські папи стійко вважаються в Кремлі та в Московській патріархії «не в’їзними» — візит Папи до Росії давно відсунутий у переддень Другого Пришестя. Тому маємо в наявності парадокс — Московський релігійний саміт подається як епохальна планетарна подія, а лідер найбільшої церкви світу не запрошений. (Нагадаємо, що кількість католиків перевищила один мільярд — це найбільша за чисельністю церква світу, тоді як, скажімо, православних — усього не більше 300 мільйонів за найоптимістичнішими підрахунками). Причина такого ставлення до Папи Римського, м’яко кажучи, не нова — це тисячолітня ворожнеча між Західним і Східним християнством, ворожнеча, з якою деяким православним дуже важко, навіть неможливо розстатися.
Але і з православними теж вийшло непогодження: на форумі «сяяв» своєю відсутністю Всесвітній патріарх Варфоломей I — «перший серед рівних» не був запрошений на саміт. Причина ні для кого не є таємницею. — саме зараз триває запекла суперечка між Московським і Константинопольським патріархатами через Сурозьку православну єпархію у Великій Британії. Тому Всесвітній патріарх був вимушений обмежитись посланням Московському релігійному саміту, в якому він закликав учасників не піддаватися спробам зіштовхнути релігії та цивілізації, а відповісти «на братовбивчі конфлікти братською любов’ю... Ми можемо подолати все, якщо ми об’єднаємося в дусі Творця... Без релігії економічні та політичні концепції процвітати не можуть», — наголосив він.
Не можемо обійти ще одну не запрошену на московський саміт церкву — Українську православну церкву Московського патріархату, найчисельнішу за кількістю парафій (понад 10 тисяч) серед православних церков світу. Московська патріархія любить повторювати, що УПЦ МП — це фактично незалежна самокерована церква і що вона входить у співдружність канонічних церков світу, як рівна. А фактично виходить так, що якщо владики цієї церкви і беруть участь у якихось міжнародних заходах — церковних або світських, — то тільки в складі делегацій Московської патріархії. Що, звісно, не має нічого спільного з прерогативами справді самокерованої церкви.
ДЕЯКІ ВИСТУПИ
Президент РФ Володимир Путін у своєму виступі закликав світову релігійну спільноту не дозволити «вбити клин» між християнською й ісламською цивілізаціями та наголосив на важливості християнсько-мусульманського діалогу. «Робляться спроби розколоти світ за релігійною або етнічною ознакою, вбити клин насамперед між християнською й ісламською спільнотами. Світу фактично нав’язується конфлікт цивілізацій... Треба в повній мірі усвідомлювати, до яких катастрофічних наслідків така конфронтація може призвести». Президент зазначив, що релігія «може бути могутньою об’єднуючою силою», але разом із тим нагадав про небезпеку «самозваної проповідницької діяльності окремих екстремістських лідерів-ідеологів, які цинічно використовують почуття віруючих».
Католикос-патріарх усієї Грузії Ілія II, виступаючи на саміті, зокрема сказав: «Абхазія та Цхинвальський регіон — це відкриті рани на тілі Грузії та Грузинської церкви... На наш превеликий жаль, конфлікти часто вирішують силовими методами, що ще більше роздмухує ситуацію. Тим часом, Церква та релігійні лідери могли б зіграти серйозну роль у вирішенні цих проблем». Ілія II зупинився на проблемі малих держав і назвав їх «хранителями унікальних культурних скарбів... Грузія належить до таких малих держав. Але її унікальне географічне положення призвело до утворення на території країни заморожених конфліктів, що створюють вибухонебезпечну ситуацію не лише для регіону, а й у глобальному масштабі».
Рабин Йона Мецгер сказав присутнім: «Якщо хтось думає, що релігійні діячі говорять тільки у своїй общині та не впливають на все людство, він помиляється. Ми всі в одному човні. Якщо хтось один говорить радикальні речі, це все одно позначиться на всьому людстві... Історія вчить, коли релігії живуть у мирі одна з одною, вони не лише самі можуть процвітати, а й допомагають процвітати народам, серед яких проповідують». Далі Йона Мецгер запропонував «створити міжнародну організацію — на зразок ООН — для релігійних общин, де вони проповідували б найважливіші для людства істини».
ЗА ЛАШТУНКАМИ САМІТУ
Саміт релігійних лідерів світу аж ніяк не всі росіяни зустріли з ентузіазмом. Як повідомляють московські ЗМІ, деякі ревнителі чистоти православ’я вельми обурені тією обставиною, що російські православні владики та політики засідають з «єретиками та невірними». І не лише обурюються, а й намагаються зірвати такий представницький форум. Ще до відкриття форуму «протестанти» зібрали багато підписів і розіслали численні листи протесту, в яких пояснюють справжнім віруючим, що справжня мета цього «псевдовсесвітнього собору» полягає у створенні такої собі «Організації об’єднаних релігій», що є злісною зрадою істинної віри православної. Московська патріархія, втім, вважає цей рух православних громадян провокацією, оскільки, за заявою представника Московської патріархії, ні спільних молитов, ні спільних богословських декларацій, ні створення «Організації об’єднаних релігій» не заплановано. Просто обговорюватимуть такі проблеми, як тероризм, ксенофобія, демографічна криза, наркоманія, духовний занепад. Займатися богословськими питаннями релігійні лідери в Москві не збираються. «І після зустрічі, — як сказав митрополит Кирило, — так само, як і до неї, всі вони вважатимуть одне одного хто — невірним, а хто — єретиком».