Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Санкції проти Iраку не стали «розумними»

5 липня, 2001 - 00:00

Рада Безпеки Організації Об’єднаних Націй відхилила запропонований США та Великою Британією план введення «розумних санкцій» проти Іраку, натомість продовживши програму «нафта в обмін на продовольство».

Пропозиція Вашингтона та Лондона передбачала дозволити імпорт до Іраку цивільних товарів при одночасному посиленні контролю за несанкціонованим вивозом iз країни нафтопродуктів та імпортом стратегічних матеріалів і військових товарів. Ірак вже давно домагається скасування санкцій, запроваджених після його нападу на Кувейт 1990 року. Проти британсько-американського плану в Раді Безпеки ООН рішуче виступала Росія. Єдина надія Москви отримати гроші за поставлену до Іраку ще Радянським Союзом зброю, — домогтися зняття санкцій проти Багдада, аби російські компанії мали змогу інвестувати до іракської нафтової промисловості, зазначає Бі-Бі-Сі.

Рада Безпеки ООН обмежилась подовженням терміну програми «нафта в обмін на продовольство», яка дозволяє Іраку експортувати нафту й закупати товари цивільного призначення, ще на півроку. І яка, з іншого боку, надає Києву можливості краще вивчити ситуацію навколо іракських можливостей ринку, до якого приглядаються Москва та Париж.

А поки Рада Безпеки вирішувала долю санкцій проти Іраку, двоє дипломатів iз представництва Багдада при ООН попросили притулку в Сполучених Штатах, повідомляє Бі-Бі-Сі. Ані Вашингтон, ані Багдад поки не прокоментували цю інформацію. Іракський речник при штаб- квартирі ООН у Манхеттені заявив лише, що в трьох дипломатів іракської місії наприкінці червня закінчився термін, і вони мали збиратися додому. «Якщо хтось хоче залишитися в США, що ми можемо зробити?» — сказав Мохаммед аль Дурі. Свого часу в Іраку вбили двох зятів Саддама Хуссейна, які 1995 року втекли до сусідньої Іорданії. Родичам іракського лідера обіцяли пробачення, однак по поверненні в Багдад схопили й стратили. У страті «ворогів іракського народу» особисто взяв участь старший син Саддама Удай. Досі немає достовірних відомостей про долю колишнього керівника іракської місії при ООН у Женеві Барзана Тікріті, також родича Саддама Хуссейна. 1998 року Тікріті повернувся до Багдада, де, як вважає західна преса, його також було вбито.

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: