Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Серйозний екзамен»

Чи здасть його грузинська влада?
22 травня, 2008 - 00:00

Учора в Грузії відбулися заплановані парламентські вибори. На момент підготовки номера з Грузії ще не надійшло інформації про явку виборців і даних екзит-полів. Однак можна сказати, що на виборах у Грузії зафіксована висока активність. ЦВК оголосив, що за даними на 12 годину проголосувало майже 22% виборців. 5 січня на виборах президента на цей же час проголосувало менше, ніж 17% виборців.

Варто зазначити, що і в Грузії, і на Заході розуміють важливість цих виборів. Ще до їхнього проведення на Заході казали, що це волевиявлення грузин стане тестом на демократію. Про це, зокрема, підкреслив напередодні виборів голова місії спостерігачів Євросоюзу (ЄС), представник ЄС на Південному Кавказі Пітер Семнебі. Сам же президент Михаіл Саакашвілі вчора виразив упевненість, що Грузія успішно витримає «серйозний іспит», довівши своїм друзям і недругам, що продовжує демократичний розвиток. Він прибув на дільницю з дружиною, яка вперше за 15 років проживання в Грузії проголосувала на виборах: голландка — вона нещодавно отримала громадянство.«Все буде добре, я абсолютно в цьому впевнений», — зауважив Саакашвілі.

Іншої думки дотримується опозиція. Вона говорить про тотальні порушення і вимагає скасувати голосування вже на 12 дільницях. Об’єднана опозиція почала говорити про несправедливість парламентських виборів, що минають у Грузії. Перший номер виборчого списку опозиції Леван Гачечиладзе заявляє, що вся передвиборна кампанія була несправедливою. Як він зазначив, майже всі ЗМІ в країні контролює Михаіл Саакашвілі. Більше того, за його словами, поліція затримала кілька представників опозиції. Сьогодні ввечері опозиція планує провести масовий мітинг у Тбілісі. «100 тисяч людей вийдуть на вулиці. Ми оголосимо справжні результати виборів», — заявив Гачечиладзе.

Спостерігачі організації «Міжнародне суспільство — Грузія» зафіксували на кількох дільницях Болніського і Гардабанського округів так звану карусель виборців. Про це на черговому брифінгу в медіа-центрі заявила представниця організації Тамар Каросанідзе. «Група одних і тих самих людей проголосувала не кількох дільницях. Для того, щоб їх важко було ідентифікувати, вони навіть переодяглися. На дільницях в Болнісі, Гардабані і Марнеулі також були проблеми з маркірувальними апаратами, а на кількох дільницях Болнісі і Марнеулі бюлетені видавали на підставі копій паспортів», — повідомила Каросанідзе. За її словами, на кількох дільницях Болнісі, Марнеулі і Гардабані у спостерігачів організації не прийняли скарги. Організація вже повідомила про вказані порушення керівництву ЦВК і отримала обіцянку, що вони будуть виправлені. «Спостерігачі нашої організації до цього часу написали в Цалка — 6, в Гардабані — 30, в Марнеулі — 7, в Болнісі — 9, а в Дманісі — 10 скарг», — повідомила Тамар Каросанідзе.

Потрібно зазначити, що згідно з опублікованим щоденною газетою «Резонанси» опитуванням, за тиждень до виборів у парламент Грузії у партійному рейтингу лідирував блок «Об’єднана опозиція — Права» з 33,99%, випереджаючи «Єдиний національний рух» із відривом понад два відсотки. На третьому місці «Християнсько-демократичний рух» із 11,83%. За трійкою лідерів слідують Лейбористська партія, що набрала 9,29%, і Республіканська партія — 7,58%.

Чи підтвердяться ці результати, стане відомо сьогодні. Поки що можна говорити лише про те, що партія «Національний рух», яка прагне зберегти більшість у парламенті, побудувала передвиборну кампанію на обіцянках вирішити соціальні проблеми та критиці «агресивної» політики Кремля — тезі, що об’єднує в Грузії навіть непримиренних політичних противників. Аналітики вважають, що хоч популярність її лідера Саакашвілі похитнулася, «партія влади» здатна виграти вибори, хоча скоротить представництво в парламенті. «Я гадаю, що «Національний рух» отримає більше голосів, ніж будь-яка інша партія і навіть більше половини, але конституційної більшості в них не буде», — заявив Рейтер незалежний аналітик із Грузинського фонду міжнародних і стратегічних досліджень Арчил Гегешидзе.

Про перевагу правлячої партії свідчать і підсумки опитування, проведеного незадовго до виборів американською компанією Greenberg Quinlan Rosner Research, згідно яким, партія влади може отримати 54% голосів, а її головний конкурент — коаліція кількох великих опозиційних партій — 19%.


КОМЕНТАР

Леван БЕРДЗЕНІШВІЛІ, член парламенту Грузії від Республіканської партії:

— Що стосується виборів, ситуація у Грузії напружена. Особливо це стосується районів, населених представниками національних меншин, зокрема, Барнеолі, деяких сіл Кахетії. Влада поводиться нахабно. Це точно не демократичні вибори. Хоч у Тбілісі в міжнародних спостерігачів може скластися враження, що все йде гладенько, погода хороша. Грузинська їжа більш-менш якісна. Насправді це не так. Ситуація дуже складна. Вже вбито людину в одному з районних центрів.

Що стосується результатів виборів, то можна сказати, якщо голоси правильно підраховуватимуться, то опозиція виграє ці вибори. Що зробить влада, що вони випишуть собі — це інша річ. В Україні були чесні вибори. У Грузії чесних виборів не було з 1991 року. Все залежить від того, хто і як буде рахувати. Я гадаю, на цих виборах при чесному підході перемагає опозиція.

Роз’єднана опозиція не означає окремості. Кілька партій бере участь, і вони разом створять більшість у майбутньому парламенті. Те, що опозиція співпрацюватиме між собою, не викликає у нас жодних сумнівів. Все проти Саакашвілі. І навіть погода проти президента Грузії.

Що стосується напруження у відносинах між Грузією та Росією, яке виникло перед виборами, то воно розігрується грузинською владою за допомогою російських друзів. Але воно не має великого значення. Бо всі звикли до фокусів пана Саакашвілі, й ніхто не впевнений, що насправді напруження впливатиме. Навіть сьогодні вже з’являється якась точка напруження у прикордонному районі між внутрішніми військами Абхазії та Грузії. Однак це навряд чи вплине на умонастрої населення в інших містах.

Якщо перемагає опозиція, то ми точно знаємо, що проблему з Абхазією можна вирішувати лише мирним шляхом. Усі натяки на військові рішення будуть знехтувані, і в опозиції вистачить сил і терпіння, щоб домовитися зі своїми абхазькими братами.

З Росією також буде чесніша політика. Я гадаю, Грузія вийде з СНД і вестиме прямі переговори з російською стороною. І це будуть прямі й чесні розмови про те, що Грузія йде з СНД і прагне вступити до НАТО. І жодної гри, будемо чи не будемо в НАТО, що це залежить від чогось, — цього не буде. Це буде чесна й відкрита політика. І я думаю, що найголовніше — вести цивілізовані переговори з Росією. І при цьому вказати, що приблизно 80 відсотків грузинів виступають за вступ до НАТО, і це ставлення ніхто змінити не може.

ДОВIДКА «Дня»

Парламент обирається терміном на п’ять років. Виборцями в майже 4,5-мільйонній Грузії є 3,5 мільйона осіб. Поріг явки на виборах не встановлений. Вибори до парламенту Грузії проводяться за змішаною системою: 75 місць будуть надані партіям і блокам, що подолали п’ятивідсотковий бар’єр, інші 75 — кандидатам, які перемогли в одномандатних округах.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: