У Європі з’явиться ще одна держава — Чорногорія. Така була воля мешканців республіки, яка входила до складу союзу Сербія й Чорногорія, утвореного 2003 року. На референдумі, який відбувся 21 травня, мешканці Чорногорії проголосували за незалежність країни від Сербії. За офіційними даними виборчої комісії Чорногорії, за незалежність від Сербії проголосували 55,4% виборців, проти — 44,6%. Причому в референдумі взяли участь 86% із 484 тис громадян республіки, які мали на це право. Усього в Чорногорії мешкає 650 тисяч жителів. Таким чином, результати референдуму підтвердили остаточний розпад колишньої Югославії, відомої як Союзна федеративна республіка Югославія. Раніше зі складу Югославії вийшли Словенія, Хорватія, Боснія й Герцеговина, Македонія.
Слід зауважити, що відповідно до домовленостей з Євросоюзом, прихильники незалежності мали набрати на референдумі мінімум 55% голосів виборців, щоб домогтися відокремлення Чорногорії від Сербії. «Сьогодні ввечері згідно з рішенням більшості громадян Чорногорії країна відновила свою незалежність, яка була втрачена 1918 року». Так прокоментував народне волевиявлення прем’єр-міністр Чорногорії Міло Джуканович, активний прихильник незалежності. Реакція Євросоюзу на результати референдуму — позитивна. Керівник зовнішньополітичного відомства ЄС Хав’єр Солана привітав чорногорський народ з успішним проведенням референдуму.
Багато чорногорців розглядають цей референдум як акт відновлення історичної справедливості. Адже Чорногорія як незалежна країна виникла ще 1878 року. Коли наприкінці Першої світової війни вона була інтегрована до складу королівства сербів, хорватів і словенців, то чорногорці рішуче боролися проти цього. Цей кривавий конфлікт тривав до 1925 року. Після Другої світової війни Чорногорія стала частиною Югославської федерації, яка розпалася на початку 1990-х років. 2003 року, незважаючи на напружені відносини, Чорногорія та її великий сусід Сербія утворили союз Сербія й Чорногорія. При цьому Чорногорія зберегла за собою право мати власний уряд, парламент і грошову одиницю — спочатку німецьку марку, а з 2002 року євро. Після відокремлення Чорногорії Сербія втратить вихід у море. А це, на думку оглядачів, може стати сильною картою Чорногорії під час розподілу власності союзу.
За умовами розмежування з Сербією, Чорногорія повинна буде звернутися в ООН та інші міжнародні організації з проханням прийняти її до складу, а Сербія успадкує місце колишньої союзної держави.
Думки експертів розходяться щодо можливих наслідків виходу Чорногорії із союзу з економічно сильною Сербією з населенням майже 7,5 млн. чоловік. Проти відокремлення виступають сербські політики, керівництво православної церкви й чорногорці із пограничних із Сербією регіонів. Дехто вважає, що чорногорський приклад може спонукати до відокремлення Косово від Сербії, або ж навіть сепаратистських настроїв у Росії. Тим часом Джуканович переконаний, що незалежна Чорногорія матиме сильнішу економіку й стане кращим кандидатом на вступ до ЄС.