Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Що таке бути нацiональним виробником

8 червня, 2000 - 00:00

Борщагівський хіміко- фармацевтичний завод по-своєму унікальний. За п’ять післяприватизаційних років з найгіршого і найбільш запущеного підприємства своєї галузі в колишньому СРСР він перетворився на один з провідних фармацевтичних заводів України.

Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод створено в 1947 році як невелику артіль, яка, крім ліків, виготовляла також продукти харчування і товари широкого вжитку; в 1997 році завод відзначив 50-річчя.

У радянські часи капітальне будівництво заводу не фінансувала держава — всі корпуси заводу, зведені до 1994 року і після приватизації, побудовано господарським способом, власними силами і своїм коштом.

Приватизація Борщагівського хімфармзаводу закінчилася в 1993 р. Майно заводу було викуплене в держави працівниками заводу, членами їхніх сімей і пенсіонерами за рахунок власного прибутку заводу і за приватизаційні майнові сертифікати, без залучення сторонніх осіб та організацій.

Після приватизації при заводі створено два спільнi підприємства за участю іноземних фірм. Вдалий приклад — спільне українсько-китайське підприємство, яке працює на перспективу, вкладаючи кошти у спільні проекти з вивчення східно-азійського ринку і просуванню українських ліків у цей регіон. Невдалий, але повчальний приклад — створення СП з невеликою американською компанією, керівництво якої над усе поставило можливість отримання значних дивідендів, що, власне, і стало головною причиною банкрутства цього СП. Сьогодні в складі акціонерів ЗАТ НВЦ «Борщагівський ХФЗ» близько 700 чоловік, більшість працюють на підприємстві. Усього на заводі працюють 580 працівників (до приватизації — 352), Середня заробітна плата на БХФЗ, яку виплачують без затримок двічі на місяць, за 1999 р. перевищила 500 грн.

Співробітникам заводу надають довгострокові безвідсоткові кредити для придбання житла. На заводі організовано безкоштовне харчування, оплачується лікування працівників. При заводі створено благодійницький фонд «Фармацевтичний», який надає допомогу найменш забезпеченим і соціально незахищеним верствам населення, інвалідам. У 1999 р. фонд надав благодійницьку допомогу на суму 159,3 тис. грн. Нині завод випускає понад 130 найменувань ліків (до приватизації — тільки 20), а є можливість випускати 150. Серед цих 130 — такі життєво необхідні, як алохол, нітросорбід, циклодол, ампіокс, рифампіцин, ізоніазид, які за якістю не поступаються зарубіжним аналогам, а за ціною — значно дешевші. Поза тим, маркетингова політика іноземних виробників ліків спрямована на витіснення вітчизняних препаратів з українського ринку.

За 1999 р. Борщагівський ХФЗ виготовив і реалізував лікарських засобів на 62,5 млн. гривень. Щомісячні відрахування до державного і міського бюджетів у вигляді різних податків і зборів становлять близько одного мільйона гривень. Загалом за 1999 р. завод сплатив державі 13,5 млн грн. (в т. ч., податок на прибуток — 6 681696,31 грн.).

На заводі працює власна наукова лабораторія, вчені якої, нарівні із впровадженням наукових розробок українських НДІ, працюють над створенням фармацевтичних субстанцій і лікарських форм, які не виготовляють в Україні. Незважаючи на все це, певні сили хочуть, щоб такі заводи не існували або були лише інструментом для викачування грошей. Неодноразовими були спроби віддати на відкуп заокеанським фінансовим ділкам вітчизняні виробництва, які так потрібні українській державі, стабільно працюють і платять великі податки.

Валентина НІКОЛАЄНКО
Газета: 
Рубрика: