Учорашнє святкування першої річниці референдуму на Східному Тіморі, на якому вирішувалося, чи стане острів незалежною державою, виявилося більше траурним, ніж радісним. Рік тому островитяни, які вийшли на голосування наперекір страху, що їх у будь-яку мить можуть підстрелити, проголосували 80-ма відсотками за незалежність. Учора ж жителі острова, який, утім, отримає статус незалежної держави лише наприкінці наступного року, вийшли на вулиці міст, аби помолитися за своїх загиблих співвітчизників під час 25-річного правління Індонезії. На кладовищі Санта- Круз в тіморській столиці Ділі люди зібралися, аби «вшанувати пам’ять тих, хто віддав життя за вільний Східний Тімор», — підкреслив у своїй промові Нобелівський лауреат Хосе Рамос-Хорта, один із заступників керівників головного тіморського угруповання, яке відстоювало незалежність острова. АП повідомляє, що під час правління на Тіморі Джакарти загинуло близько двохсот тисяч тіморців, яких влада піддала репресіям.
За рік, що минув, Східний Тімор, справді, змінився. Якщо ще торік у серпні вулиці на острові лежали в руїнах, через постійні сутички між місцевими угрупованнями та бойовиками, які намагалися залишити острів, підпорядкованим Джакарті, то зараз мало-помалу міста знову починають відбудовувати. Оптимізм на острові досить високий, люди готові працювати, незважаючи на те, що в регіоні досі діють групи бойовиків. Від їхньої зброї лише за останні тижні на острові загинуло двоє миротворців Організації Об’єднаних Націй. Нині на Східному Тіморі з миротвочою місією перебуває близько восьми тисяч миротворців з різних країн, які намагаються відновити в регіоні безпеку, аби змогли повернутися численні біженці. Досі близько ста двадцяти тисяч жителів Східного Тімора розташовані в індонезійській західній частині острова. За підрахунками ООН, після торішнього референдуму на Західний Тімор втекло майже 300 тисяч осіб.
Заступник постійного представника України при ООН Володимир Крохмаль, виступаючи вчора на офіційному засіданні Ради Безпеки ООН, відзначив, що Україна занепокоєна погіршенням ситуації в сфері безпеки в Східному Тіморі й рішуче засуджує напади проіндонезійських напіввоєнних формувань на миротворчий персонал, повідомляє Інтерфакс-Україна. Нагадаємо, що з 48-ми країн, чиї миротворці присутні на Східному Тіморі, є й Україна. Крохмаль висловив також своє занепокоєння з приводу погіршення ситуації в таборах біженців у Західному Тіморі, зокрема, в результаті дій бойовиків.
ДОВІДКА «Дня»
Східний Тімор — східна частина острова Тімор в Малайському архіпелазі, колишня колонія Португалії. Населення — близько шестисот тисяч осіб. Після повалення в Португалії 25 квітня 1974 року режиму Салазара на острові Революційний фронт за незалежність Східного Тімора (ФРЕТИЛІН) виступав за повну незалежність східної частини острова. Народно-демократична асоціація (АПОДЕТИ) і Демократичний союз Тімора (УДТ) вимагали об’єднання з Індонезією, яка володіла Східним Тімором з 7 грудня 1975 року. У березні минулого року в штаб- квартирі ООН пройшли переговори міністрів закордонних справ Індонезії та Португалії про майбутній статус цієї території. Сторони ухвалили рішення про проведення на Східному Тіморі референдуму про незалежність, який і відбувся торік 30 серпня.