Герхард Шредер заявив на засіданні президії правління Соціал-демократичної партії Німеччини, що піде у відставку, якщо дискусія щодо урядового проекту реформ в соціальнiй сфері «розвиватиметься всередині самої СДПН і надалі». Всерйоз, звісно, заяву німецького політика ніхто не сприйняв: не для того Шредер боровся торік на виборах, аби так швидко скласти з себе владні повноваження. Однак його ультиматум є яскравим свідченням протиріч, які виникнули в лавах німецьких есдеків. На засіданні президії німецьких соціал-демократів у понеділок не було підтримано урядового подання щодо соціальної реформи в ФРН: проти виступили п’ять із 44 політиків. Здається, число невелике, однак коли зважити, що нинішній німецький уряд має дуже крихку і обмежену більшість у парламенті, то можливість виникнення політичної кризи в країні виглядає досить реальною.
Погрози Герхарда Шредера можна трактувати по-різному. Щонайперше, його ультиматум є грізним нагадуванням однопартійцям, що без підтримки пропозицій уряду в опозиційних політиків з’являться переконливі шанси на прорив до влади. По-друге, без схвалення рішень, пропонованих урядом, в країні може посилитися економічна напруга (за останні 50 років стан економіки Німеччини нині найгірший). У разі подальшого погіршення економічної ситуації бажання в електорату голосувати за СДПН відпаде надовго. У вівторок у Вашингтоні під час щорічної весняної сесії МВФ і Світового банку делегатам від 184 країн було представлено доповідь експертної групи МВФ, де особливу вагу було приділено високому ризику дефляції в Європі. Серед особливо неблагополучних були названі Бельгія, Швеція, Швейцарія, Норвегія і Португалія. Окремо було виділено Німеччину. На думку експертів, в країні неминуча криза, якщо приріст ВВП становитиме 0,5%. Німеччина вже не перший рік переживає проблему перевиробництва, яка ускладнюється тягарем соціальних гарантій. Відповідно постала гостра необхідність у пошуку ринків збуту продукції, а також закритті неконкурентоспроможних і нерентабельних підприємств. Усе це може «потягнути» значні бюджетні витрати, небажані для німецької економіки. Запобігти катастрофі вирішив уряд Шредера, розробивши програму реформ «Agenda 2010», в якій ідеться про скорочення соціальних виплат. Зрозуміло, що не всі соціал-демократи згодні взяти на себе сміливість бути співучасниками «шокової терапії» по-німецьки. Ліве крило СДПН переконане, що пропонований Шредером план не має нічого спільного з цінностями соціал- демократії, оскільки нові реформи в першу чергу ударять по найнезахищеніших верствах населення. Ліві називають проект канцлера непослідовним, оскільки він нібито намагається «зняти відповідальність з держави за рахунок благополуччя громадян». До речі, німці можуть пригадати Герхарду Шредеру передвиборчі обіцянки: на парламентських виборах у вересні минулого року населення віддало перевагу передвиборчому популізму соціал-демократів на противагу лозунгам лідера ХДС/ХСС Едмунда Штойбера з його м’яким планом реформ.
Наступне обговорення програми Шредера має відбутися на надзвичайному з’їзді СДПН у Берліні 1 червня. Він скликається на вимогу лівої частини партії, яка незгодна з можливим скороченням соціальних пільг. На порядку денному соціал-демократів стоятиме два питання. Перше — урядовий план, а друге — його обговорення в стінах бундестагу. У нижній палаті парламенту нинішній «червоно-зелений» уряд Німеччини має коаліційну більшість з перевагою всього в чотири голоси (найменша «більшість» в повоєнній історії країни). Таким чином, для непроходження шредерівської програми цілком достатньо кількох депутатів, які проголосують проти. Під час обговорення проекту у понеділок уряд погодився піти на деякі поступки профспілкам, а заодно і критикам плану реформ серед самих соціал-демократів. Урядовці сподіваються, що внесені поправки допоможуть отримати абсолютну підтримку для реалізації нової програми на з’їзді СДПН. «Ми внесли деякі уточнення, але сутність програми не змінилася. Упевнений, що після позитивного рішення на партійному з’їзді наступить фаза повного втілення програми», — заявив Герхард Шредер. Щоправда, погрозу піти у відставку залишив у силі...