Американці розраховують на підтримку ООН у питанні Іраку. На це недвозначно вказує вчорашній візит голови Тимчасової американської адміністрації в Іраку Пола Бремера до нью-йоркської штаб-квартири організації. Бремер має намір переконати генерального секретаря Кофі Аннана долучити до відбудови післявоєнної країни оонівців, які були відкликані з Іраку в жовтні минулого року після кровопролитних нападів на представництво організації. Крім того, до сфери обговорення сторін входить і тема передачі влади іракцям, яку американці планують здійснити до кінця червня нинішнього року.
Вашингтон визнає свою зацікавленість у підтримці Організації Об’єднаних Націй. Причин такого прагнення називають декілька. Насамперед iдеться про поліпшення безпеки та економічної ситуації в післявоєнній країні. Протягом останнього тижня Іраком прокотилася хвиля протестів шиїтського населення, яке виступає проти запропонованої американцями схеми непрямої передачі влади шляхом висування регіональними зборами кандидатур на місце в уряді. Сполучені Штати сподіваються, що така система забезпечить пропорційне представництво всіх етнічних та релігійних груп серед владної верхівки неоднорідного Іраку. Шиїти, які становлять більшість іракського населення, зі зрозумілих для себе причин вважають пропоновану Штатами виборчу модель порушенням курсу на демократію. США небезпідставно наголошують на неможливості організації виборів у п’ятимісячний термін. ООН, вважають експерти, в даних умовах може відіграти роль «приборкувача норовливого». Персоніфікованим втіленням останнього можна вважати духовного лідера шиїтів та натхненника їх виступів аятоллу Алі аль- Сістані, якого, на думку Штатів, ООН і покликана переконати у нереальності «виборчих» вимог.
Вашингтон також сподівається, що розширення міжнародної присутності в Іраку допоможе вирішити проблему тероризму. Якраз напередодні поїздки Пола Бремера на нью-йоркські «гостини» у Багдаді було вчинено наймасштабніший із часів завершення війни теракт — біля однієї з американських баз вибухнула нашпигована вибухівкою вантажівка. У результаті загинуло 25 осіб, поранено 120, серед яких, за даними американських військових, і шестеро громадян Сполучених Штатів. Після загибелі цими вихідними трьох солдатів кількість американців, які розпрощалися з життям вже після закінчення війни в Іраку, досягла п’ятисот осіб. Щоправда, військове командування сил коаліції заявляє про зменшення числа терористичних атак. До речі, генсек ООН Кофі Аннан неодноразово наголошував на можливості відновлення діяльності ООН в Іраку лише за умови надійних гарантій безпеки для її працівників.
Стабільність в Іраку вкрай потрібна нинішній адміністрації США ще й задля забезпечення бажаної перемоги на президентських виборах. Одним із ключових пунктів програми Джорджа Буша є обіцянка повернути Ірак його населенню у новій демократичній іпостасі. Опоненти президента із демократичного табору, вочевидь, не втратять шансу скористатися іракськими проблемами для критики чинної влади.
ДО РЕЧI
Підрозділ української 5-ї окремої механізованої бригади в Іраку, яким командує Валерій Кузьмін, названо кращим за підсумками п’ятимісячної діяльності відділення взаємодії між військовими та цивільними (Civil military cooperation) багатонаціональної дивізії «Центр — Південь» Коаліційних оперативних об’єднаних сил в Іраку. За значний внесок у відбудову провінції Васіт, проявлену ініціативу та високі показники в роботі начальник управління відділення взаємодії між військовими та цивільними дивізії «Центр — Південь» Жан Ван Ден Нільсон нагородив Валерія Кузьміна, його підлеглих і командира бригади з юридичних питань Геннадія Рожкова почесними дипломами. Як повідомляє прес-служба Міноборони, українські миротворці за п’ять місяців реалізували 86 проектів на загальну суму $2 млн. 535 тис. Ці гроші витратили на економічне відродження «підшефної» провінції Васіт та на відновлення інфраструктури. Зокрема, десятки проектів були спрямовані на підйом сільського господарства післявоєнного регіону, ремонт іригаційних систем, ліній електропередач, навчальних, лікувальних, дошкільних закладів, судів, відбудову фортів для іракської прикордонної поліції, казарм і штабів для підрозділів територіальної оборони.