Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Штурм відкладається?

29 березня, 2003 - 00:00

Надій на швидку перемогу в результаті наступу американських військ та інтенсивних бомбувань фактично не лишилося. Тому актуальним стало питання штурмування Багдада. На думку міністра оборони Іраку Султана Хашима Ахмеда, війська союзників можуть оточити столицю у найближчі 5-10 днів. Він попередив, що в такому разі військовим антиіракської коаліції доведеться вести запеклі вуличні бої. Однак учора міністр оборони США Дональд Рамсфельд заявив, що штурму Багдада може і не бути. За його словами, не виключено, що до американських військ приєднається значна частина населення міста — це полегшить захоплення столиці. Військове керівництво сподівається на повстання проти Саддама під проводом багдадських шиїтів.

Такий поворот став досить несподіваним. Ще донедавна Пентагон запевняв, що саме Багдад є опорним пунктом режиму Саддама Хусейна. Захоплення столиці передбачало, на думку військових керівників, фактичне повалення режиму Саддама Хусейна. З другого боку, тільки прориву оборони столиці з півдня було б достатньо для руйнації системи управління Саддама. В такому разі відпадає необхідність проведення операції безпосередньо в Багдаді. Найiмовiрнiше, питання про штурм Багдада поки що не вирішене.

Тим часом у Пентагоні вже визнали, що спротив іракських військ на півдні країни виявився значно сильнішим, ніж очікувалося, і що воєннi дії можуть сильно затягнутися. Не виключена і можливість партизанської війни. З огляду на це в найближчі два тижні планується перекинути в район Перської затоки іще близько 120 тисяч американських вояків. Їх присутність може зіграти вирішальну роль у розвитку протистояння. На сьогодні загальна кількість американських військ в Іраку сягає 90 тисяч вояків, а у регіоні — 250 тисяч. Тим часом з висадкою 173-ї десантної бригади (близько 1000 військових) на півночі Іраку активізувалася діяльність курдських військових формувань. Сотні солдатів повернулися з гір у місто Чамчамал, не зустрівши ніякого опору з боку урядових військ. За словами курдських ватажків, іракці повенулися до Кіркука, що є важливим стратегічним об’єктом — там мiстяться багаті нафтові родовища. Курди вже планують наступ на Кіркук та Мосул.

Продовжуються бомбування Багдада. Учора вранці пролунало не менше шести вибухів. У результаті було зруйновано телекомунікаційні центри Аль-Ульвія та Ар-Рашид, однак телефонний зв’язок продовжував працювати. Поблизу міста Ен-Насирія тривали бої за участю тисячі додаткових американських вояків. Вони намагалися пробитися через оборонні лінії іракської Республіканської гвардії. У цих боях було поранено 14 морських піхотинців і 12 зникли безвісти. Однак найбільше все ж таки страждає мирне населення Іраку. Учора від однієї до двох тисяч жителів Басри намагалися покинути місто, повністю блоковане союзними військами. Як повідомляє Бі-Бі- Сі, віддані Саддаму іракські війська зробили спробу затримати людей, відкривши по них вогонь. Частина жителів була змушена повернутися до міста. Причиною втечі, швидше за все, була нестача породовольства та питної води. Саме місто сильно зруйноване. Постраждали житлові та торгові райони.

Віра КОВТИХА
Газета: 
Рубрика: