Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Скандал на гарнір до виборів

20 червня, 2001 - 00:00

К олишні слідчі білоруської прокуратури Олег Случко й Дмитро Петрушкевич у своєму листі, направленому до білоруських ЗМІ, стверджують, що в МВС Білорусі було створено «ескадрон смерті», причетний до зникнення оператора ОРТ Дмитра Завадського, колишнього віце-прем’єра Віктора Гончара, екс-міністра внутрішніх справ Юрія Захаренка та бізнесмена Анатолія Красовського. Листа зі скандальною новиною бiлоруська преса отримала саме в той день, коли президент Олександр Лукашенко власноручно відвозив документи до Центральної виборчої комісії. Офіційний Мінськ категорично відкидає звинувачення, вбачаючи в них провокацію з боку опозиції напередодні президентських виборів.

Тим часом підготовка до виборів у розпалі, Центрвиборчком Білорусі зареєстрував ініціативні групи 25 кандидатів на посаду президента. У переліку претендентів звертає на себе увагу величезна кількість навряд чи «прохідних» осіб (скажімо, генеральний директор ЗАТ «Атлант» Леонід Калугін). Припускається, що такі кандидати можуть у слушний момент «передати» голоси виборців іншому кандидату. Зрозуміло, кому.

Білоруська служба радіо «Свобода» також вважає несподіване висунення на вибори посла Білорусі в Латвії Михайла Маринича частиною плану керівника адміністрації президента Михайла М’ясниковича.

Передала документи до Центрвиборчкому і депутат Наталя Машерова, яка свого часу обігнала на парламентських виборах екс-прем’єра Михайла Чигиря. Її програма в усіх ключових моментах повністю збігається з курсом Лукашенка. Дочку колишнього першого секретаря КПБ Петра Машерова російська преса називає креатурою відставного полковника ідеалогічного фронту Володимира Заметаліна, якого вважають членом команди Лукашенка. 1994 року Заметалін «вів» президентську кампанію тодішнього суперника Олександра Лукашенка В’ячеслава Кебіча. Сьогодні у Заметалінi вбачають агента Кремля, покликаного забезпечити гідну заміну нинішньому білоруському президенту, яка б більше задовольняла Москву. Про певне роздратування Кремля поведінкою Лукашенка писалося вже багато.

Тож цілком можливо, що історія з листом двох екс-слідчих може бути складовою певної багатоходової комбінації, зовсiм не обов’язково розробленої в опозиційних штабах. Тим більше, що для того, щоб в кріслі президента Білорусі опинилася інша людина, явно потрібен нестандартний сценарій. Популярність Лукашенка у провінції залишається високою.

З 21 червня впродовж тридцяти днів кожен кандидат у президенти Білорусі повинен зібрати 100 тисяч підписів на свою підтримку. За словами голови Центральної виборчої комісії Білорусі Лідії Ярмошиної, бюджет виборів було укладено з розрахунку на п’ятнадцятьох кандидатів. Може бути, хтось із них і спробує використати для перемоги скандал з «ескадроном смерті».

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: