Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Скажи мені, кому ти хочеш допомогти, і я скажу...

Симпатії законодавчої й виконавчої влади в косовському конфлікті явно розділилися
7 квітня, 1999 - 00:00

Прес-секретар Президента Леоніда Кучми Олександр Мартиненко заявив, що Україна надасть гуманітарну допомогу албанським біженцям, вигнаним із Косово, повідомляє АП. Міністр закордонних справ України Борис Тарасюк додав, що вигнанці потребують «ліків, одягу та продовольства». Утім, докладнішої інформації про обсяги допомоги, про те, за рахунок яких коштів вона надаватиметься, яким чином доставлятиметься до Македонії чи до Албанії, ніхто із згаданих урядовців інформації агенціям не дав. Кореспондент «Дня» зв'язався із паном Мартиненком, проте в адміністрації Президента йому порадили звернутися до МЗС, «звідки ця інформація вийшла». У прес-центрі МЗС про гуманітарну операцію нічого не знали. І лише речник Міністерства з питань надзвичайних ситуацій повідомив, що доставлятиме допомогу або їхнє міністерство, або Товариство Червоного Хреста України. Обсяги ж допомоги, її конкретні складові й джерела фінансування ще не визначено.

Ініціатива адміністрації Президента та МЗС явно стала «відповіддю» на заяви спікера Верховної Ради Олександра Ткаченка, який напередодні закликав надати «військово- технічну допомогу» Белграду.

Таким чином конфлікт навколо Косово дедалі більше стає чинником української внутрішньої політики. Ліві на чолі із Ткаченком роздмухують істерію навколо війни на Балканах, намагаючись поховати проголошену Кучмою «зовнішньополітичну багатовекторність» і однозначно переорієнтувати країну на Схід. Це вже викликає занепокоєння в Сполучених Штатах і Західній Європі. Високопоставлений західний дипломат, який просив не розголошувати його імені, в бесіді з кореспондентом «Дня» настійливо намагався з'ясувати, якої шкоди завдали іміджеві НАТО і західної спільноти в цілому силові дії Альянсу на Балканах. А шкода таки справді є. В Україні, хіба що трохи меншою мірою, ніж у Росії, повітряна війна в Югославії стала поштовхом до широкомасштабного наступу лівих.

А тим часом косовська трагедія набуває дедалі жахливіших масштабів. За даними НАТО, вчора кількість албанців, вигнаних за межі Косово, перевищила 740 тисяч чоловік — 35 відсотків населення провінції. Учора вночі літаки НАТО знищили нафтопереробний завод в Алексінаці (при цьому, за даними сербської сторони, загинуло, як мінімум, п'ять осіб і до тридцяти поранено), зруйнували останній міст через Дунай в Нові-Саду, відрізавши північну область Воєводину від решти Сербії. Згаданий уже західний дипломат сказав «Дню», що нині головною ціллю авіаударів НАТО стали югославські війська в Косово, які й здійснюють масове вигнання албанців з їхньої батьківщини. Він сказав, що головною політичною метою НАТО нині стало повернення біженців до своїх домівок. Однак поки що про це навіть не йдеться, навпаки, потік біженців зростає. Рішення країн НАТО розпочати вивезення біженців викликало неприйняття в багатьох західних політиків і в Армії визволення Косово. Вони стверджують, повідомляє АП, що вивезення біженців до Західної Європи і за океан означатиме остаточне закріплення результатів етнічних чисток. Відтак більшість членів НАТО призупинило евакуацію біженців, — наразі лише близько 1000 з них вивезено до Туреччини і трохи більше як 100 — до Норвегії. Нині Брюссель вважає, що треба розгортати табори для біженців в Албанії та Македонії і надавати нещасним допомогу на місці.

Олекса ПІДЛУЦЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: