Україна розраховує на підтримку Словенії в процесі інтеграції до європейських і євроатлантичних структур», — сказав Президент України Леонід Кучма після переговорів з словенським колегою Міланом Кучаном. Президент Словенії сказав у відповідь, що «інтеграція країн Європи без України не має жодного змісту». Словенія, яка, за словами президента Кучана, знаходиться на кілька кроків попереду у вступі до Європейського Союзу і НАТО, готова розділити свій досвід з Україною. «Україна є дуже потужною країною з точки зору культурного, економічного, наукого розвитку», сказав при цьому Мілан Кучан. За словами ж Леоніда Кучми, Україна вже відчула підтримку Словенії відносно вступу до Світової організації з торгівлі. Окрім декларацій про підтримку України на європейському шляху, йшлося й про конкретику: сторони, як повідомив Леонід Кучма, домовилися докласти спільних зусиль для створення П’ятого транспортного коридору Лісабон — Любляна — Львів — Київ — Москва.
До речі, напередодні словенського президента в Румунії зустріли, за інформацією РІА «Новости», гімном Словаччини. В Україні курйозів не траплялося.
Мету свого візиту до України президент Словенії Мілан Кучан пояснив, прибувши до Києва, гранично чітко: «Україна — велика держава і великий економічний простір», і темою розмов словенської делегації (до якої входило чимало представників бізнесу) стали передусім інвестиційні можливості. Український і словенський президенти стали гостями бізнес-форуму в Києві. Словенський бізнес, власне, давно приглядався до України. Втім, не кожний досвід партнерства виявлявся вдалим.
Півтора місяця тому в Словенії пройшов неформальний саміт країн Східної і Центральної Європи, який показав, що Україна прийнаймні не випала остаточно з цієї компанії, практично всі члени якої є кандидатами на вступ до Європейського Союзу. Президент Кучан у своїй першій заяві в Києві зазначив, що на зустрічі в Словенії її учасники домовилися допомагати один одному, щоб швидше прийти до Європейського Союзу і «перетворити Європу на осередок миру і добробуту». Словенія з населенням близько двох мільйонів і виглядає саме таким осередком, словенці при цьому дуже не люблять згадувати, що іще нещодавно їхня країна входила до складу федеративної Югославії. Щоправда, маршал Тіто ще й досі є популярною фігурою серед старшого покоління, а саміт центральноєвропейських країн проходив в одній із його резиденцій.
Уроки, які Словенія могла б дати Україні, та й не тільки, такі. За роки своєї незалежності Словенія змогла переорієнтувати торгові потоки на Захід (і вважає при цьому одним із своїх найважливіших ринків Росію), торгові марки «Лек», «КРКА», «Горенє» добре відомі по всій Європі. Країна, яка спочатку недовірливо ставилася до іноземних інвестицій, сьогодні повністю залучена до європейських інвестиційних потоків, чому свого часу добре сприяла й діяльність словенської діаспори в Австрії. Очікується, що з 2004 року Словенія увійде до Європейського Союзу, а в листопаді цього року на саміті в Празі країну можуть запросити до вступу в НАТО (як не дивно, тут проблем, за словами представників керівництва Альянсу, дещо більше). При всьому цьому всі роки словенської незалежності країною керує президент Мілан Кучан — колишній високопоставлений представник югославської партійної номенклатури, який, між тим, зміг продемонструвати здатність до сучасного мислення. У сьогоднішній Словенії неможливо відчути, що іще нещодавно неподалік від її кордонів точилася війна. Звичайно, завжди потрібно брати до уваги й різні стартові позиції. Можливо, успіх Словенії у тому, що тут ніколи не було суперечок з приводу мови, необхідності політичної самовизначеності, необхідності розвитку в євроатлантичному напрямку?