До виборів у Сполучених Штатах залишилось якихось три тижнi. Однак жоден експерт не береться передбачити, кому дістанеться перемога — демократу Джону Керрі чи республіканцю, нинішньому президенту країни Джорджу Бушу. Великі сподівання покладалися на телевізійні дебати між двома претендентами за головне місце в Білому домі. Однак, попри те, що вже відбулися дві із трьох «теледуелей», фаворит перегонів так і не визначився.
Минулої п'ятниці у США відбулися другі теледебати між Керрі та Бушем. Основними темами дискусії, як і минулого разу, були питання безпеки та скорочення податків. Президент Штатів цього разу виглядав упевненiшим, подеколи навіть агресивним і, здавалося, керувався безпрограшною тактикою: найкращий захист — напад. Американські політологи досі не можуть дійти спільного висновку, кому ж більше повірили виборці, хоч за результатами перших теледебатів перевага була віддана Джону Керрі. Одні стверджують, що цього разу «перемогла дружба» і дебати закінчилися чесною соціологічною нічиєю. Інші кажуть, що з незначним відривом (у 1%) переміг в опитуваннях кандидат від демократів. А дехто переконаний, що переміг однозначно Джордж Буш. Так, газета «Нью-Йорк Таймс» звертає увагу, що президентові вдалося успiшнiше «підловити» свого суперника на суперечливих заявах, показавши цим самим вищий пілотаж ораторської майстерності.
Складалося враження, що Буш не втрачав жодної нагоди, аби покепкувати з свого «непослідовного» опонента. Як відомо, коли Джон Керрі був сенатором, то брав участь у схваленні рішення щодо початку військової кампанії проти Іраку. Сьогодні він виступає проти політики, яку обрав Білий дім для вирішення навколоіракських проблем. У одному Джорджеві Бушу вже вдалося переконати конкурента. Джон Керрі визнає, що Саддам Хусейн становив реальну загрозу інтересам Сполучених Штатів, однак він звертає увагу на те, що антиіракська кампанія Джорджа Буша базувалася на неправдивих відомостях про наявність у Багдада зброї масового знищення. «Президент не знайшов зброї масового знищення в Іраку, і він перетворив свою кампанію в зброю масового обману», — переконаний Керрі. Однак подібне його зауваження марне, якщо врахувати визнання про небезпечність колишнього лідера Іраку. Кандидат від демократів також звинуватив Буша у тому, що той не використав можливості переконати Францію, Німеччину та Росію відправити свої війська до Іраку. Із цього приводу президент напівжартома заявив: «І що він збирався сказати цим людям, які б погодилися на участь у такому саміті? Приєднайтеся до мене для участі в неправильній війні в неправильний час в неправильному місці?» Президент США у такий спосіб скористався нагодою і нагадав своєму супротивнику його ж слова, щоправда, в непривабливому світлі. Коли Керрі нагадав про самотність Буша у діях щодо Іраку, президент iз запалом відповів: «Скажіть Тоні Блеру, що ми діємо одноосібно. Скажіть Сильвіо Берлусконі, що ми на самоті. Скажіть про це Александру Квасневському». Як відомо, Британія, Італія та Польща підтримали дії Вашингтона проти Іраку.
Треті й останні теледебати між двома кандидатами відбудуться цієї п'ятниці в місті Темпе, штат Арізона. Навряд чи вони стануть вирішальними. Експерти у Штатах дедалі частіше звертають увагу, що передвиборна ситуація в США дуже нагадує ту, яка існувала чотири роки тому. На попередніх виборах Джордж Буш та представник Демократичної партії, колишній віце-президент Штатів Ел Гор також йшли впритул один до одного за показниками соцопитувань. Така щільність у рейтингах не дозволяла передбачити, хто ж стане президентом. Зараз Керрі так само має перевагу над Бушем лише в один відсоток, повідомляє Reuters. Соціолог Джон Зогбі заявляє, що у нинішній передвиборній кампанії так багато «схожостей із виборами 2000 року, що стає страшно». «Згадайте 2000 рік, перевага того чи іншого кандидата змінювалася так само кілька разів у жовтні», — нагадав Зогбі. Що сталося чотири роки тому — відомо всім. Увесь світ чекав, поки завершиться перерахунок голосів у штаті Флорида. Що станеться через три тижня — поки що сказати важко.