Франція знову опинилися в епіцентрі скандалу. Цього разу — вже не політичного, а швидше, фінансового. Та все ж затримання керівників банку «Сосьєте Женераль», другого за своїми показниками в країні, яке сталося під час розслідування французькою фінансовою поліцією справи про міжнародну мережу з відмивання грошей, може серйозно вплинути на політичні та економічні показники країни, на її міжнародну репутацію, не кажучи вже про репутацію самого банку. З іншого боку, ситуація з французьким банком демонструє, що проголошена боротьба з тероризмом вимагає не тільки декларацій.
За повідомленнями преси, президент «Сосьєте Женераль» Даніель Бутон, генеральний директор банку Філіпп Сітерн і його заступник, керівник мережі банку у Франції Дідьє Алікс вже давали свідчення судді Ізабель Прево-Деспре, відомій розслідуванням справ, пов’язаних з корупцією у вищих ешелонах французької влади. Раніше під підозрою опинився Жан-Поль Леблан, який керував у банку міжнародними операціями. Взагалі, під підозрою знаходяться шість співробітників банку, одному з них, як повідомляється, незабаром буде пред’явлено звинувачення. Звинувачення, очевидно, полягатиме в причетності до того, що через мережу «Сосьєте Женераль» було за допомогою чеків проведено кілька операцій з переказу коштів з банківських рахункiв у Франції на рахунки в Ізраїлі. Чеків було, як повідомляє французька преса, кілька тисяч. Сума не вказується. Представники правоохоронних органів лише заявляють, що ці чеки могли бути вкраденими, а могли бути виписаними на фіктивні компанії. І далі могли використовуватися фальшиві накладні, за допомогою яких гроші могли зніматися з рахунків. Керівництву банку «Сосьєте Женераль» інкримінується поки що недостатній контроль за операціями. У свою чергу, банкіри заявляють, що «Сосьєте Женераль» щороку проводить операції з переказу за кордон коштів за приблизно трьома мільйонами чеків, тож перевіряти кожну операцію просто немає технічної змоги.
Можливо, ситуація з «Сосьєте Женераль» не виглядала б настільки скандальною, якби вона не накладалася на більш глобальні події. Одним з перших кроків, яких Сполучені Штати вимагали від членів антитерористичної коаліції, була саме реальна боротьба з відмиванням грошей. Банк «Сосьєте Женераль» входить до числа 11-ти найбiльших банків світу, які погодилися вести посилену боротьбу. Правила, які стали наслідком подій 11 вересня, вимагають від банкірів та керівників інших фінансових інституцій відповідальності за своєчасне інформування органів державної влади про всі підозрілі операції. Зараз банк у своїх офіційних заявах стверджує, що продовжує довіряти своїм співробітникам, і що завжди чітко дотримувався своїх зобов’язань. І що банк та його керівництво свідомо не брали участі в будь-яких операціях з відмивання грошей. Французька банківська федерація зараз намагається домогтися в Банківської комісії та голови Банку Франції уточнень стосовно висунутих проти «Сосьєте Женераль» звинувачень. У повідомленнях про розслідування мережі з відмивання грошей згадуються також банківська група БРЕД, Марсельське кредитне співтовариство, ліванський банк «Сардар», банк «Америкен Експрес Франс», французька філія «Барклай Банк», щодо співробітників яких також триває розслідування. Щоправда, ці банки у Франції не входять до числа найбільших.
Аналітики припускають, що одним з наслідків цієї ситуації може стати певна паніка серед закордонних інвесторів, що моментально відіб’ється на біржі. Іншими словами, постраждає і сам банк, і фінансова система, і репутація Франції.
Зрештою, французи вже звикли до цілої низки політичних скандалів, пов’язаних з війною між прихильниками головних претендентів на перемогу на президентських виборах, що відбудуться цього року. Але проблеми з «Сосьєте Женераль» багатьом з них можуть стати значно ближчими.