Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Союз лібералів

27 квітня, 2000 - 00:00

Краще пізно, ніж ніколи! Після багатьох років поневірянь, обопільних звинувачень, пояснень, що тільки їхня організація є захисником справжніх демократичних цінностей, «Яблоко» Григорія Явлінського та Союз правих сил Сергія Кирієнка, Бориса Нємцова, Ірини Хакамади та Єгора Гайдара (однак насправді — Анатолія Чубайса) підійшли до формування демократичної коаліції. Ця коаліція готується висунути спільного кандидата на виборах губернатора Санкт-Петербурга: влада тут, як відомо, підтримує діючого главу північної столиці Росії Володимира Яковлєва. У коаліції будуть два співголови — Явлінський та Кирієнко, що керуватимуть нею поквартально. У Думі також будуть ухвалюватись консолідовані рішення з багатьох принципових питань, бо інакше голос ліберально налаштованих громадян Росії буде просто непомічений.

Не знаю, наскільки ефективною й дієвою буде ця коаліція. Думаю про інше: в Росії набагато більше людей демократичних поглядів, лібералів і не шовіністів, ніж це можна зрозуміти за підсумками парламентських виборів. Просто комуністи балотуються фактично як єдина сильна організація в цьому спектрі, а ліберальних організацій — скільки влізе. Прихильникам КПРФ неважко поставити хрестик поруч з улюбленою назвою, люди з більш сучасними поглядами мають вибирати, за кого ж їм голосувати — за Явлінського, Чубайса... І Елла Памфілова — приємна порядна жінка.

Якби російські демократи не хворіли б на хворобу, сутність якої випливає зі старого українського прислів’я, що де два українці, там три гетьмани, можливо історія їхньої країни пішла б інакше: влада не змушена була б постійно оглядатися на настрої такого зрозумілого для неї комуністичного електорату, довелося б також прилаштовуватися до електорату ліберального... Втягування виборця в колотнечу між правими та «Яблоком» пішло не на користь обом політичним організаціям. Свого часу Явлінському не варто було радіти з приводу фактичної смерті Демократичного вибору Росії саме в той момент, коли ця організація з партії при владі перетворювалася на нормальну політичну організацію. Приміром, у парламенті попереднього скликання «Яблоко» було єдиною демократичною організацією. Однак на що могла вплинути її фракція?

Лібералам — звичайно, якщо це насправді ліберали — варто було б об’єднувати зусилля не тільки в Росії. Однак розвиток подій у сусідів може, як це неодноразово вже було, виявитись для нас повчальним — краще отримати такий урок пізно, ніж ніколи...

Віталій ПОРТНИКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: