Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Спадкоємність курсу

Завдання для президента Чечні Алу Алханова
31 серпня, 2004 - 00:00
МІЖНАРОДНІ СПОСТЕРІГАЧІ ВІД СНД ВІДЗНАЧИЛИ ВІДСУТНІСТЬ СЕРЙОЗНИХ ПОРУШЕНЬ У ХОДІ ВИБОРІВ ПРЕЗИДЕНТА ЧЕЧНІ. (НА ФОТО — ПЕРЕВІРКА ВИБОРЦІВ З МЕТОЮ БЕЗПЕКИ) / ФОТО РЕЙТЕР

Офіційні результати президентських виборів, що відбулися в Чечні цієї неділі, вражають — явка понад 79%, і понад 73% голосів віддали за міністра внутрішніх справ республіки Алу Алханова. Саме на цю людину зробив ставку Кремль після загибелі президента Кадирова 9 травня. За кілька тижнів до виборів Чечню відвідав Володимир Путін, який поклав разом з Алу Алхановим квіти на могилу попереднього чеченського лідера. Як заявив тимчасово виконуючий обов’язки президента Чечні Сергій Абрамов, Алханов «налаштований на неухильну реалізацію завдань, які поставив президент Росії, та того курсу, який прокладав перший президент Чечні Ахмад Кадиров».

Алу Алханов народився в 1957 році, закінчив Академію МВС СРСР. Працював на різних посадах у Міністерстві внутрішніх справ Чечено-Інгуської АРСР, — наводить біографію нового чеченського лідера агентство ІТАР-ТАРС. Після приходу до влади Джохара Дудаєва був одним із лідерів опозиції, прихильником повернення Чечні в правове полі Росії. У 1995 — 1996 рр. при уряді Доку Завгаєва займав посаду начальника республіканського лінійного Управління внутрішніх справ на транспорті. У серпні 1996 року підрозділ, очолюваний Алхановим, вчинив запеклий опір бойовикам, які захопили Грозний. Наприкінці 1996 року після приходу до влади Аслана Масхадова Алханов покинув межі республіки. У 1997 — 2000 рр. працював начальником лінійного відділу міліції в місті Шахти Ростовської області.

Голосування відбувалося за посилених заходів безпеки. Можливих терактів доводилося остерігатися в будь-якому випадку — бойовики погрожували розправою «колабораціоністам», які підуть голосувати на «організованих Москвою виборах». А в останні дні російська влада визнала, що розглядає «чеченську версію» загибелі двох літаків, які вилетіли у вiвторок ввечері з московського аеропорту «Домодєдово» та розбилися з інтервалом в три хвилини, — серед пасажирів були дві громадянки Чечні. Проте вибори пройшли спокійно. Надійшло повідомлення лише про один інцидент: один «учасник незаконного озброєного формування» спробував пронести вибухівку на одну з виборчих дільниць у Грозному, його зупинили охоронці і в результаті він підірвався. Більше ніхто не постраждав, повідомив РІА «Новости» прес-секретар МВС Чечні Руслан Ацаєв.

Згідно з передбаченим законом порядком, інавгурація Алу Алханова має відбутися протягом найближчих двох тижнів. У відставку піде уряд Чечні, в тому числі й син Ахмада Кадирова Рамзан, який сьогодні займає посаду першого віце-прем’єра. Потім і Кадиров-молодший, і голова уряду Сергій Абрамов зможуть продовжити роботу. Про це заявив сам новообраний президент Алханов, який уточнив, що Рамзан Кадиров вирішуватиме питання безпеки. Зі слів голови держради Чечні Тауса Джабраїлова, за тримісячний термін повинні відбутися вибори двопалатного парламенту республіки. «З формуванням парламенту законодавча влада республіки набуває всіх форм легітимності. Таким чином, у Чечні завершується процес утворення всіх гілок влади», — сказав Джабраїлов.

Тим часом чеченські сепаратисти обіцяють зовсім інший сценарій розвитку подій у республіці. Вони називають ці вибори фарсом. «Однаково, кого вибере Путін, рука воїна дістане його, це просто питання часу. Бог відміряв кожному на землі свій термін», — йдеться в одному зі звернень Аслана Масхадова, якого деякі вважають єдиним легітимним президентом Чечні. «У нас, як у чоловіків і патріотів, є вища мета: республіка, народ і країна загалом, тому залякати нас не вдасться, — у свою чергу сказав переможець виборів Алу Алханов. — Навіть якщо мене вб’ють, нічого для ваххабітів не зміниться: прийде інший і продовжить нашу спільну справу зі знищення тероризму, ваххабізму та бандитизму».

Щоправда, недавно Алу Алханов побіжно згадав про можливості переговорів із Масхадовим, що, очевидно, було розраховане на внутрішню чеченську аудиторію, оскільки в Москві такі заяви безумовно не схвалюють. Серед інших «делікатних моментів» початку президентства Алханова деякі аналітики називають можливе протистояння з Рамзаном Кадировим. Демонструючи лояльність до фаворита Кремля, Кадиров-молодший водночас активно агітував за іншого кандидата — радника президента Ваху Вісаєва, який набрав мізерний відсоток голосів. Й абсолютно очевидно, що Алу Алханову доведеться доводити, що він хоч і користується підтримкою Москви, проте не є маріонеткою. У випадку Чечні понад 73% голосів виборців ще не гарантують президенту тривалої та надійної довіри. Що стосується довгоочiкуваного повернення до мирного життя, то дослідження, проведені в Чечні Інститутом соціального маркетингу, показують, що насамперед жителі республіки чекають від влади вирішення проблеми зайнятості та виплати компенсацій.

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: