Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

США та Росію з'єднала «проблема 2000»

6 жовтня, 1999 - 00:00

Сполучені Штати та Росія готуються відкрити спільний центр, який має усунути загрозу виникнення ядерної війни між супердержавами через так звану «проблему 2000». Американські та російські військові разом працюватимуть у штабі одного з ядерних командувань США в штаті Колорадо.

Серед іншого вони контролюватимуть і роботу українських станцій попередження про ракетний напад, які задовольняють потреби російських стратегічних ядерних сил.

Спільний центр діятиме з 25 грудня по 15 січня. Саме в цей період небезпека від «проблеми 2000» буде найбільшою. Через неспроможність впоратися з трьома нулями в даті, яка означатиме 2000 рік, комп'ютери старих модифікацій, як припускають, можуть суттєво зашкодити нормальній роботі складних систем, надійність яких, насамперед, залежить від чіткої роботи електроніки. Вважається, що ця загроза поширюється й на ядерні сили Росії та Америки, які за допомогою систем попередження про ракетний напад слідкують, чи не летить звідкись у їхній бік ракета ворога з ядерною боєголовкою.

Через комп'ютерні прорахунки станції попередження про ракетний напад можуть помилково поінформувати керівництво супердержав про таку загрозу. Що, в свою чергу, може мати непередбачувані наслідки. Унеможливити такий перебіг подій якраз і мають російські та американські офіцери спільного Центру на американські базі, які сидітимуть поруч і матимуть оперативний зв'язок зі своїм начальством.

Загалом в Росії після розпаду СРСР з восьми станцій попередження про ракетний напад залишилося лише три. Решта — в країнах СНД. Зокрема, дві з них — в Україні. Під Мукачевим та Севастополем. Російські генерали на початку року вже виказували стурбованість, що, мовляв, існує певна проблема, як вони висловлювались, «з коректним переходом у 2000 рік» розташованих в Україні станцій. Україні навіть відвели час до жовтня, щоб впоратись з усіма можливими проблемами та пригрозили «крайніми заходами», тобто виводом з експлуатацій систем, доопрацювання яких займе більше часу, ніж залишилось до початку 2000 року. Нагадаю, що такі категоричні заяви лунали в російських «Известиях» з посиланням на начальника 8-го управління Генштабу Росії генерала Валерія Халанського.

Нині в прес-службі Міноборони України повідомили, що так гостро питання ніколи не стояло й до «проблеми 2000» Протиповітряна оборона країни, якій підпорядковані й станції попередження про ракетний напад, цілком готова. І що комп'ютерному та електронному забезпеченню цих станцій під силу без проблем перейти в нове тисячоліття.

Самі ж станції в Україні працюють у звичному для себе режимі — сканують повітряно-космічний простір над Близьким Сходом та північною частиною Африки. Ця інформація находить у розпорядження російського Міноборони. Росіяни ж не робили жодних спроб відмовитися від станцій Мукачева та Севастополя. Що й не дивно — адже на практиці це означало б поставити під сумнів ефективність єдиної більш-менш боєздатної складової російської армії — її ядерних сил. Щоправда, в Україні все ж припускають, що з часом Росія може відмовитися від послуг цих станцій і знайде їм заміну.

Сергій ЗГУРЕЦЬ, «День»
Газета: 
Рубрика: