Чи вдасться Україні найближчим часом вийти з нинішньої патової економічної та політичної ситуації? І що для цього може зробити сама країна, а в чому їй може допомогти світ? Ці питання обговорювалися на слуханнях, присвячених Україні, в Комісії США із співробітництва й безпеки в Європі (Гельсінська комісія), на яких також були присутні чиновники Держдепартаменту Сполучених Штатів і експерти, які уважно стежать за розвитком політичних і економічних процесів в Україні. Настільки серйозний інтерес до України не випадковий, одразу пояснив сенатор Бенджамін Кардін. «Незалежна, демократична, стабільна Україна — найважливіший партнер США і одна з найбільших країн Європи як за розміром території, так і за кількістю населення».
Головний лейтмотив слухання під назвою «Україна: вихід з пату?» полягав у тому, що Вашингтон готовий допомогти Україні. Про те, що тут слова не розходяться із ділом, нагадали члени Гельсінської комісії: 2010 року Конгрес Сполучених Штатів виділив Україні на програми допомоги 123 млн. дол. Допомога Україні в досягненні нової угоди з МВФ також є одним із пріоритетів політики США, зазначив заступник помічника держсекретаря США в Росії, Україні, Білорусі й Молдові Деніел Рассел: «Сполучені Штати готові допомогти Україні якнайскоріше досягти домовленості з МВФ, який може допомогти Україні вийти з кризи і відчинити двері для здобуття кредитів від інших міжнародних інститутів і Європейського Союзу». «Це потребує ухвалення складних рішень для проведення критичних реформ, скорочення дефіциту бюджету, відновлення банківського сектору і скасування енергетичних субсидій», — додав він.
Американський дипломат зауважив існування в Україні потужного економічного потенціалу і необхідних ресурсів для «вагомого внеску» в забезпечення глобальної продовольчої безпеки. При цьому Рассел зазначив, що для відродження української економіки життєво необхідними є реформи в податковій галузі, що дозволить залучити іноземних інвесторів до української промисловості. Він наголосив також, що через територію держави проходить чверть усього імпортованого Європою газу. «Україна може бути прикладом для всього регіону. Вона не раз демонструвала лідерство на міжнародній арені, коли відмовилася від ядерної зброї та брала участь в операціях з підтримки миру і безпеки від Балкан до Іраку», — зазначив представник американського зовнішньополітичного відомства.
Позитивні оцінки з боку міжнародних організацій останніх президентських виборів в Україні свідчать про її лідерство й у сфері становлення демократії. «Україна досягла стрімких і, я б сказав, безповоротних демократичних змін, якими українці можуть пишатися», — зауважив американський дипломат. Він також звернув увагу присутніх на те, що новообраний український лідер змушений буде керувати країною «в складних умовах і в дуже непростий час». Рассел наголосив, що перед урядом України постають незвичайні виклики, проте головним пріоритетом назвав стабілізацію економічної ситуації в державі. Усі присутні на слуханнях конгресмени зазначили, що головною загрозою економічної стабільності в країні є проблема корупції. Зокрема, сенатор Кардін сказав, що бізнес та інвестиції США або інших країн в Україну сильно залежать від рівня комфорту для інвесторів у цій країні. При цьому саме корупція часто стає головною перешкодою для іноземних бізнесменів, які хочуть працювати в Україні.
При цьому Деніел Рассел зауважив, що Віктор Янукович досить чітко розставив свої зовнішньополітичні пріоритети. «Він сказав, що планує продовжувати стратегічне партнерство зі Сполученими Штатами Америки, поліпшувати відносини з Росією і добиватися інтеграції в Європейський Союз. Свій перший візит глава держави здійснив до Брюсселю, другий — до Москви і отримав запрошення відвідати Вашингтон під час енергетичного саміту, запланованого на квітень», — зазначив представник Держдепу. За його словами, ідея балансування між трьома основними гравцями — ЄС, Росією і США — досить перспективна. «Сусіди в України після виборів не змінилися. Адже Росія нікуди не зникла, а це, між іншим, другий за обсягами торговельний партнер України після Євросоюзу».
Деніел Рассел звернув увагу присутніх на те, що США і Україна плідно вибудовували двосторонні відносини під час двох термінів прем’єрування Віктора Януковича, і висловив надію на їхнє поглиблення в майбутньому.
Енергетичну реформу американський чиновник назвав другим серед пріоритетних питань у відносинах двох держав. Про те, що енергетична реформа має стати пріоритетною для нового українського уряду, на слуханні заявив і старший експерт Інституту міжнародної економіки ім. Пітерсона Андерс Аслунд: «Одна справа, абсолютно принципова, — це реформа газового сектору. Сьогодні Україна субсидує імпорт російського газу, на що витрачає до 3% національного валового прибутку, що не має абсолютно жодного сенсу. І це необхідно змінити. І, як сказав Ден Рассел, МВФ відіграватиме в цьому ключову роль».
На тому, що зменшення енергетичної залежності України поліпшить її становище у світі й відносини з сусідами, у своїй промові наголосив віце-президент Атлантичної ради США Деймон Вілсон. За його словами, успіх України сьогодні — це не лише питання поліпшення життя українців, це також питання подальшого розвитку Європи: «Майбутнє України залишається невизначеним. Незважаючи на те, що це давня нація, це молода держава. Державність України залишається крихкою. Якщо демократія в Україні й надалі прогресуватиме, результатом чого буде ефективне правління і економічне зростання, то це стане потужним прикладом для регіону, який особливо вимагає позитивних прикладів». Для цього, за словами Вілсона, в протилежність до російської стратегії, яка хоче зробити Україну залежною, Захід повинен мати свою чітку стратегію поведінки з Україною. Чітка і визначена стратегія міжнародного співтовариства також допоможе Україні зміцнити свою державність.
Під час слухань учасники також постаралися відкрити завісу недалекого майбутнього України, а саме — перспективи 2017 року, коли Чорноморський флот має покинути територію України. Конгресмени зазначили: щодень це питання постає все гостріше, проте Деніел Рассел зауважив, що США повинні підтримувати незалежність і територіальну цілісність України, а також її вибір у зовнішній політиці. За його словами, Україна неодноразово і багато в чому допомогла Сполученим Штатам і НАТО під час миротворчих операцій. Наприкінці свого виступу Рассел наголосив, що він залишається оптимістом, попри складність викликів, які існують у відносинах США та України. «Для обох народів важливо, щоб наші відносини складалися добре. У нас є шанс з приходом нового президента подвоїти зусилля. Давайте переконаємо українців і американців, як в уряді, так і за його межами, зробити все можливе, щоб скористатися цим шансом».
ДО РЕЧI
Президент України Віктор Янукович має намір незабаром відвідати США з «серйозним довготривалим» візитом. Як повідомив голова МЗС України Костянтин Грищенко, візит запланований на квітень цього року. Про це він зауважив у ефірі українського телеканалу «Інтер» у програмі «Велика політика», відповідаючи на запитання журналістів, коли відбудеться і скільки триватиме візит глави держави до Америки. «Найближчий ми плануємо на середину або початок квітня. Ну, напевно, це буде не останній візит. І головне не у візиті, не в часі, а в його змісті», — сказав керівник зовнішньополітичного відомства України. «Ми працює над тим, щоб це був продуктивний, серйозний, довготривалий візит», — цитує Інтерфакс-Україна слова Костянтина Грищенка. Нагадаємо, Янукович заявляв, що хоче зустрітися з президентом США Бараком Обамою. США очікують, що керівництво України братиме участь у саміті з питань глобальної ядерної безпеки, який відбудеться у Вашингтоні (США) 12—13 квітня.